7 rad przed wylotem na Kubę

Jutro lecimy na Kubę! Przed wylotem chciałam się podzielić paroma wskazówkami, które wydają mi się ważne dla każdego planującego podróż do tego osobliwego kraju.

facebook - 7 rad przed wylotem na Kubętwitter - 7 rad przed wylotem na Kubęgoogle - 7 rad przed wylotem na Kubępinterest - 7 rad przed wylotem na Kubętumblr - 7 rad przed wylotem na KubęAuta na Kubie
Kuba

1. Jeśli planujesz wynajęcie auta, to nie zwlekaj!

Na Kubie jest większy popyt na auta niż podaż. Mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze. Długo zastanawialiśmy się, czy podróżować autem, czy autobusem, czy może taksówką. Kiedy już się zdecydowaliśmy, żadne z trzech agencji, wynajmujących auta na Kubie, nie miało już wolnych samochodów! Dopiero wczoraj, czyli dwa dni przed wylotem, dostaliśmy voucher na auto i to przez pośrednika w Niemczech.

2. Jeśli chcesz poznać bliżej jak żyją Kubańczycy, to zapomnij o hotelach all inclusive, które są w rządowych rękach! Nocuj w casas particulares!

Najlepszym sposobem zatrzymania się na Kubie są casas particulares, czyli prywatne kwatery z osobną łazienką w domach u kubańskich rodzin. Istnieje wiele portali, na których można wybrać sobie pasującą kwaterę. My skorzystaliśmy z portalu Cuba Junky.  Komunikacja z Kubańczykami przez email przebiegała szybko i bezproblemowo. Wszystkie kwatery kosztują w granicach 20-30 CUC.

3. Nie przepłacaj za kubańską wizę!

Wiza na Kubę to tak zwana tarjeta del turista, czyli zwykły zielony świstek, na którym jest twoje imię i nazwisko, data urodzenie, numer paszportu i obywatelstwo. Normalnie kosztuje ona około 15 Euro i jest dostępna na lotniskach w okienku kubańskich linii lotniczych. Niestety większość biur podróżniczych wykorzystując niewiedzę turystów żąda sobie o wiele wyższe opłaty. My kupiliśmy wizę na lotnisku w Cancun za 250 pesos. Wystarczył tylko paszport! Aby dostać wizę w biurach podróży bądź w kubańskiej ambasadzie, trzeba okazać dodatkowo ubezpieczenie zdrowotne, potwierdzenie rezerwacji lotu i noclegu na Kubie.

4. Przezorny zawsze ubezpieczony. Skompletuj podróżną apteczkę!

Dostępność lekarstw na Kubie jest ograniczona a krajowa produkcja leków pokrywa 67% zapotrzebowania, dlatego też weź ze sobą wszelkie niezbędne leki w podróży. Podstawowe leki to: lek na biegunkę, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybiotyk w maści na drobne okaleczenia, antybiotyk o szerokim spektrum działania, lek przeciwgrzybiczny, środki na komary i krem do opalania z wysokim filtrem (30+).

5. Zostaw dolary i karty, emitowane przez amerykańskie banki w domu, weź ze sobą euro!

Wymiana dolarów na Kubie to kiepski interes. Do normalnej prowizji doliczane jest 10% „kary”!  Karty kredytowe amerykańskich banków są także na wyspie nie mile widziane. Możesz je sobie tylko ponosić w kieszeni, bo nigdzie ich nie użyjesz.

Oprócz euro na Kubie do obiegu dopuszczony jest dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski.

6. Przed wyjazdem zapoznaj się z kubańską walutą!

Od 2004 roku, kiedy to na Kubie wycofano z obiegu dolary amerykańskie, funkcjonują dwie waluty:

  • peso niewymienialne (CUP), waluta narodowa Kubańczyków
  • peso wymienialne (CUC), waluta funkcjonująca w wolnym handlu i mająca wartość tylko na terenie Kuby

Z racji tego, że wartość CUP jest od 24 razy niższa niż CUC, a obie waluty nieświadomy turysta może łatwo pomylić, kubańscy spryciarze mają tutaj pole do popisu.

7. Nie zapomnij wziąć ze sobą upominki dla Kubańczyków!

Pamiętasz czasy komunizmu w Polsce? Paczki z czekoladą rozdawane na plebani? Czasy, kiedy na prezent urodzinowy darowało się pachnące mydełko, zagraniczny szampon, czy inne rarytasy tego typu? Do dobrego szybko się można przyzwyczaić. To, co dla nas jest teraz ogólnie dostępne, na Kubie nie jest tak oczywiste. Weź ze sobą drobne kosmetyki, słodycze, kolorowe długopisy, a uszczęśliwisz nimi niejednego Kubańczyka.

Następny wpis na moim blogu ukaże się po powrocie z Kuby! Zapraszam na nowe relacje.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - 7 rad przed wylotem na Kubę

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajdują się krótkie wypady w góry, wycieczki po Europie, 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii i kamperem po Australii.

Close