Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynent

Podróż przez samotny kontynent (oryginalny tytuł: Reise durch einen einsamen Kontinent) to relacja niemieckiego reportera i pisarza Andreasa Altmanna z jego czteromiesięcznej podróży po Ameryce Południowej. Nie znajdzie się w niej ani słowa na temat słynnego Machu Picchu w stylu: O 7:30 wszedłem na Machu Picchiu, nie zrobiłem fajnych zdjęć, bo była mgła i padało. Nie pada w niej żadne słowo, który hostel nadaje się na nocleg, ani jakie muzeum jest godne uwagi. Na ten temat ukazało się już tyle przewodników, relacji itd., że nic nowego nie można tu dodać, a każdy nowy artykuł w tym stylu jest powieleniem setki innych. O czym jest więc ta książka i dlaczego tak mi się spodobała?

facebook - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynenttwitter - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynentgoogle - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynentpinterest - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynenttumblr - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynentReise durch den einsamen Kontinent - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynent
Podróż przez samotny kontynent

Bohater

Głównym bohaterem książki niemiecki reporter czyni ludzi: pucybuta Xaviera w Ekwadorze, staruszkę rozdawająca pokarm na ulicach Bogoty, czy młodą Europejka skazana za przemyt narkotyków. Ich historie pokazują niesentymentalny obraz współczesnej Ameryki Łacińskiej. Samotnie podróżujący autor stale szuka kontaktu z ludżmi, wypytuje, słucha, komentuje, czyta lokalne gazety. Bedąc nieustannie w sieci ukazuje niesamowity kontrast między problemami Europejczyków a mieszkańców Andów i obnaża ich absurdalność.  Na pierwszej stronie w lokalnej gazecie burmistrz kolumbijskiego miasta Medellin zachęca do jego odwiedzin powołując się na kryminalne statystyki: „399 mniej morderst w zeszłym roku i 13 dni, w których nie popełniono żadnego zabójstwa!” Czy możemy sobie wyobrazić np. prezydenta  Wrocławia werbującego turystów taką reklamą???

Przekaz książki

Autor pokazał w swej książce, że ta część Ziemi to coś więcej niż parę stereotypów i słynnych ruin. Że żądza i zniszczenie są tylko o krok oddalone od serdeczności i miłości. Każdy człowiek, którego spotkał, z którym rozmawiał, wzbogacił jego podróż i to właśnie ludzie, czynią Amerykę Południową wartą odwiedzenia.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz podzielić się twoją ulubioną książką? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Andreas Altmann: Podróż przez samotny kontynent

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

Dodaj komentarz

Close