Frida i Diego

Podążamy dzisiaj śladem ekscentrycznej, meksykańskiej malarki – Fridy Kahlo, która stała się symbolem ruchu feministycznego w ostatnich latach XX wieku. Do powstania mitu Fridy przyczyniło się niewątpliwie jej życie pełne cierpienia i kontrowersyjne małżeństwo z muralistą Diego Riviera, którego liczne zdrady doprowadziły do ich rozwodu, po którym Frida ponownie wyszła za niego za mąż. Do tego doszedł rewolucyjny zapał i namiętny nationalizm malarki. Sama Frida była biseksualna. Jej obrazy są pełne osobistej symboliki. Ukazują ból i cierpienie kobiet. Po licznych poronieniach, operacjach kręgosłupa i amputacji prawej nogi, w obrazach malarki brak radości życia. Frida zmarła prawdopodobnie po udanej próbie samobójczej.

Znajdujemy się w San Angel – nobliwej dzielnicy miasta Meksyk. Mieści się tutaj Museo Casa Estudio Diego Riviera i Frida Kahlo, w którym para malarzy zamieszkała w 1933 roku. Frieda wyprowadziła się z niego w 1934 roku, po tym jak przyłapała Diego na zdradzie z jej młodszą siostrą. Rok później Frieda powróciła do Diego i Casa Estudio.

Casa Estudio to dwa budynki połączone na górnym piętrze mostem. W budynku po lewej zamieszkał Diego, po prawej Frida. Strome i wąskie schody  stały się jednak, wraz z postępem choroby Fridy, przeszkodą nie do pokonania dla słynnej malarki, dlatego też przeprowadziła się ona ostatecznie w 1941 roku do swojego domu Casa Azul w Coyoacan, w którym zmarła w 1953 roku.

Casa Estudio Diego Riviera i Frida Kahlo
Casa Estudio Diego Riviera i Frida Kahlo

Casa Estudio Diego Riviera i Frida Kahlo
Mostek, łączący dom Fridy i Diego
Atelier Diego Riviera
Atelier Diego Riviera
biurko Diego Riviera
Biurko Diego Riviera
warsztal pracy Diego Riviera
Warsztat pracy Diego Riviera

W atelier Diego Riviera znajduje się wiele figur związanych ze sztuką meksykańską. Diego w swoich dziełach chętnie nawiązywał do tradycji prekolumbijskich.

lalki Diego Riviera
Lalki Diego Riviera
sztuka ludowa
Sztuka ludowa w atelier Diego

W budynku, w którym mieszkała Frida, mieści się obecnie wystawa zdjęć słynnej meksykańskiej fotografki Lola Álvarez Bravo. Z części mieszkalnej zachowała się w całości jedynie łazienka Fridy z jej obrazem „Co widziałam w wodzie” (1938).

Frida Kahlo Co widziałam w wodzie (1938)
Frida Kahlo: Co widziałam w wodzie (1938)

Udajemy się do domu Fridy La Casa Azul w Coyoacan, w którym mieści się obecnie muzeum Fridy Kahlo. Nazwa domu pochodzi od pomalowanych na niebiesko ścian. Frieda spędziła tutaj swoje dzieciństwo i zamieszkała póżniej ze swoim mężem Diego. Para malarzy wypełniła dom sztuką ludową i prehiszpańskimi exponatami, aby podkreślić podziw dla narodów i kultur Meksyku.

casa azul Frieda Kahlo
Casa azul
dom Fridy Kahlo
Dom Fridy Kahlo

Niestety w środku domu nie można robić zdjęć. Szkoda, bo wnętrza pokoi znakomicie oddają styl Fridy. Każdy kąt w domu świadczy o tym, co Frida kochała i skąd czerpała swoje źródło inspiracji. W środku muzeum mieści się też większość obrazów Friedy.  Udało mi się ukradkiem sfotografować kuchnię malarki.

kuchnia Frida Kahlo
Kuchnia w domu Fridy

Dom Friedy otaczała dziedziniec z pięknym ogrodem i piramidą, na której Diego umieścił swoje ulubione figurki z prehiszpańskiej sztuki.

dziedziniec casa azul
Dziedziniec domu Fridy
piramida w casa azul
Piramida Diego
ogród Fridy Kahlo
Ogród Fridy Kahlo

Wstęp do La Casa Azul kosztuje 65 pesos dla obcokrajowców i 45 pesos dla obywateli Meksyku. Bilet uprawnia do bezpłatnego wstępu do Muzeum Diego Riviera Anahuacalli, które niestety było zamknięte. Na bilecie zapomniano wspomnieć, że muzeum jest nieczynne we wtorki! Wstęp do Museo Casa Estudio Diego Riviera i Frida Kahlo kosztuje 10 pesos plus 30 pesos, jeśli chcemy robić zdjęcia. W poniedziałki La Casa Azul i Museo Casa Estudio są zamknięte.

Dla zainteresowanych życiem i twórczością Fridy Kahlo polecam biograficzny film „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej, w reżyserii Julie Taymor. Film zrealizowano na podstawie książki  Haydena Herrery „Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo”. Znajomość burzliwego i pełnego cierpień życia malarki pozwala lepiej zrozumieć jej szokującą twórczość.

W następnym wpisie z cyklu sztuka Meksyku udamy się do Palacio National w historycznym centrum miasta Meksyk. Diego Riviera udekorował jego ściany wspaniałymi malowidłami ściennymi, przedstawiającymi historię Meksyku.

4 myśli na temat „Frida i Diego

 1. Que padre! Great stuff…Patrycja przeslala mi ten link. Interesujacy komentarz z jednego z najbardziej fascynujacych miejsc na swiecie – Mexico!

  Mexico is the land of magical paradise, the place where aromas of Yucatan honey, orchids and copal is carried by a vigorous tropical winds. Mexico – the place you never knew existed!

  Saludos y buena suerte!

Dodaj komentarz

*

 • RSS
 • Newsletter
 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram