Fuerteventura, najpiękniejsze plaże w Europie

Szukasz miejsca w Europie, gdzie słońce świeci cały rok a kąpiel w morzu możliwa jest nawet w środku zimy? Zastanawiasz się, gdzie w Europie są najpiękniejsze plaże? Wybierz się na Fuerteventurę – trafnie nazywaną “plażą Wysp Kanaryjskich”. Piaszczyste plaże na wyspie Fuerteventura zdają się nie mieć końca. Są tak szerokie, że ma się wrażenie, że jest się na pustyni. Tutaj zapomnisz o reszcie świata…

Skąd na wyspie Fuerteventura są piaszczyste plaże?

Nazwa wyspy Fuerteventura (z hiszpańskiego fuerte – silny, viente – wiatr) niekoniecznie kojarzy się z piękną słoneczną pogodą i złotym piaskiem. Do pobytu na Fuerteventurze może również nie zachęcać jej wulkaniczne pochodzenie. Dlaczego więc Fuerteventura jest jedną z najchętniej odwiedzanych wysp Archipelagu Kanaryjskiego i skąd na wyspie wzięły się piaszczyste plaże? Wydawać by się mogło, że wiatr przywiał tutaj piasek z oddalonej o 100km Sahary. Otóż nie. Kremowy drobny piasek pochodzi z rozdrobnionych muszelek i organizmów żyjących w oceanie, a plaże formowane są przez muskający je wiatr.

Fuerteventura
Fuerteventura

Fuerteventura w porównaniu do innych wysp Archipelagu Kanaryjskiego jak np. Lanzarote albo Teneryfa jest dość płaska. Brak wysokich gór sprawia, że chmury pojawiające się nad wyspą zostają szybko przewiewane. Dlatego też wyspa cieszy się bezchmurnym niebem i brakiem opadów. Wyspa znana jest jednak z burz piaskowych. I wierzcie mi taka burza, to nic przyjemnego. Drobne ziarenka piasku potrafią bardzo boleśnie smagać twoją skórę. Cały jeden dzień musieliśmy spędzić zamknięci w hotelu, bo z nieba zamiast deszczu badał piasek!

Fuerteventura
Fuerteventura

Gdzie najlepiej zatrzymać się na wyspie?

Najpiękniejsze plaże na wyspie Fuerteventura Playas de Jandia znajdują się w południowej części wyspy i zaczynają się w miasteczku Costa Calma. Stąd też można zawędrować wzdłuż wybrzeża aż do Morro Jable – starego rybackiego miasteczka na końcu wyspy. Cała trasa to 30 kilometrów rajskiej plaży, która w niektórych miejscach jest aż tak szeroka, że nie widać oceanu.

Fuerteventura
Fuerteventura

Costa Calma znajduje się nad zaciszną zatoką. Na jej południowym krańcu leży nasz hotel, z którego w całej krasie rozpościerają się niebiańskie Playas de Jandia.

Costa Calma
Costa Calma
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura

Wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne trasy spacerowe z punktami widokowymi, z których podziwiać można bezkres plaż i oceanu.

Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura
Fuerteventura

Inne atrakcje na wyspie

Fuerteventura jest również rajem dla sportów wodnych: windsurfingu, kiteboardingu, czy surfingu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Roi się tu również od wielbicieli nudyzmu. Plaża ciągnąca się kilkanaście metrów w głąb wyspy i gęste kępki traw są ulubionym miejscem dla zwolenników ubioru Adama i Ewy. A nie mówiłam, że jest tutaj jak w raju?

Będąc na Fuerteventurze warto wypożyczyć samochód i wybrać się w głąb wyspy. Choćby do miasteczka Betancuria dawnej stolicy wyspy, która uchodzi za najpiękniejsze kolonialne miasteczko Wysp Kanaryjskich.

Betancuria
Betancuria

W Casa Santa Maria w Betancuria można spróbować smakołyków wyspy, do których należy kozi ser. Jeszcze do niedawna na wyspie było więcej kóz niż mieszkańców!

Betancuria
Betancuria, Casa Santa Maria

Informacje praktyczne:

Gdzie jest najładniej? Na południe od Costa Calma, w małych rybackich miasteczkach wzdłuż najpiękniejszych plaż Fuerteventury Playas de Jandia.

Gdzie nam się nie podobało? Miejscowość o wdzięcznej nazwie Jandia Playa, w której jeden hotel dosłownie stoi na drugim, a od plaży oddziela je droga szybkiego ruchu. Początkowo mieliśmy tam zarezerwowany hotel, ale coś nas tknęło i zmieniliśmy go na hotel w Costa Calma. I dobrze się stało.

Jak poruszać się po wyspie? Najbardziej opłaca się wynająć samochód, który odbierzemy i oddamy na lotnisku. Taksówka w obie strony z lotniska na południową cześć wyspy kosztuje więcej niż wynajem małego auta na 10 dni pobytu!

Jaka jest najlepsza pora roku na Fuerteventurze? 365 dni w roku świeci tutaj słońce a temperatury rzadko spadają poniżej 20 stopni. Osobiście najbardziej uwielbiam Wyspy Kanaryjskie w listopadzie, kiedy zaczyna się jesienna słota, albo w lutym, kiedy u nas panują siarczyste mrozy.

Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Spodobał ci się mój wpis? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

Booking.com
b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Fuerteventura, najpiękniejsze plaże w Europie

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Dodaj komentarz

Close