Joshua Tree i skaczące kaktusy

Na terenie dwóch pustyń Kolorado i Mojave rozciąga się osobliwy park narodowy, którego główną atrakcją są drzewka Jozuego – największy przedstawiciel rodziny agawowatych na świecie. Jest 7 rano, nasz samochodowy termometr wskazuje już ponad 30 stopni, za parę godzin temperatura osiągnie ponad 40 stopni. Kiedy 5 tysięcy lat temu Indianie Pinto przybyli na te tereny, dzisiejsza pustynia była oazą zieleni.

joshua tree national park
Park Narodowy Joshua Tree

 

Joshua Tree, czyli drzewka Jozuego porastają wyżej położoną, chłodniejszą i wilgotniejszą pustynię Mojave. Potrafią dorastać do 12 metrów i żyją nawet do 900 lat. W rzeczywistości nie są one prawdziwymi drzewami, choć na nie wyglądają. Zalicza się je do grupy bylin.

Joshua Tree
Joshua Tree

 

Joshua Tree
Joshua Tree

 

Joshua Tree
Joshua Tree

 

Park Narodowy Joshua Tree miał zostać nazwany Parkiem Narodowym Roślin Pustynnych. Oprócz drzewek Jozuego można tu spotkać ponad 700 różnych gatunków roślin. Do najbardziej interesujących należą kaktusy cholla.

cholla cactus
Cholla cactus

 

cholla cactus
Cholla cactus

 

Spotkanie ze skaczącym kaktusem może być bardzo niemiłym doświadczeniem. Nawet delikatne muśnięcie kaktusa powoduje wystrzelenie setki kłujących igiełek, które przyczepiają się do nieuważnej ofiary. Igiełki zakończone są haczykami, które wbijają się w ubranie i skórę, uniemożliwiając ich wyciągnięcie.

cholla cactus
Cholla cactus

 

cholla cactus
Cholla cactus

 

Jak nigdzie indziej na terenie parku można zaobserwować jak chłodniejsza, wilgotniejsza, a co za tym idzie bogato porośnięta pustynia Mojave przechodzi w suchą i zamarłą pustynię Kolorado, będącą częścią pustyni Sonora.

Pustynia Sonora
Pustynia Sonora

 

Na terenie Parku Narodowego Joshua Tree znajdują się olbrzymie formacje skalne i głazy o fantastycznych kształtach. Są one jest ulubionym miejscem dla zwolenników wspinaczki.

wspinaczka
Wspinaczka

 

Do najbardziej znanej atrakcji parku należy głaz, przypominający swoim kształtem ludzką czaszkę.

trupia czaszka
Ludzka czaszka

 

trupia czaszka
Ludzka czaszka

 

Na jednym ze punktów widokowych Keys View zaobserwować można przebieg znanego uskoku San Andreas, który oddziela dwie poruszające się w przeciwnych kierunkach płyty litosfery.

san andreas fault
San Andreas Fault

 

lonely tree
Samotne drzewo na Keys View

 

Zbliża się południe. Chowamy się przed lejącym się żarem z nieba w jednej z 5 naturalnych oaz parku.

oaza
Oaza

 

kaktusik
Kaktusik

 

Do Parku Narodowego Joshua Tree zjeżdżają również fani zespołu U2, pragnący odnaleźć drzewko Jozuego, które widnieje na okładce jednego z albumów tej popularnej grupy. To właśnie tutaj w 1986 roku U2 spędziło trzy dni na pustyni, w poszukiwaniu motywu dla swojego albumu. Ponieważ grupa nigdy nie zdradziła miejsca, w którym zrobiono popularne zdjęcie drzewka, fani zespołu odebrali to jako wyzwanie. W 2000 roku Joshua Tree z racji wieku obumarło, a w jego miejscu ustawiono tabliczkę z obrazkiem drzewka i pytaniem: Czy znalazłeś to, czego szukasz?

Za to Harmony Motel, w którym grupa pracowała nad swoim albumem istnieje do dziś.

Harmony Motel
Harmony Motel

 

Informacje praktyczne:

Park otwarty jest 24h na dobę w ciągu całego roku. Najlepszy okres na zwiedzanie to wiosna i późna jesień. Latem jest niemiłosiernie gorąco!

Wstęp: 15$ za samochód, bądź 5$ od osoby, jeśli po parku porusza się pieszo bądź na motocyklu, czy rowerze. Bilet wstępu ważny jest 7 dni.

Nocleg: Na terenie parku znajdują się prymitywne pola campingowe, które były w czasie naszej wizyty wyludnione. Nic dziwnego. Różnica temperatur między dniem a nocą może osiągać tutaj 40 stopni!

Polecamy nocleg w Motel Super 8 w Yucca Valley. Świetna lokalizacja, w pokoju lodówka i mikrofalówka. Cena za pokój dwuosobowy ze śniadaniem: 55 USD.

Uwaga na jadowite węże i skaczące kaktusy!

 

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube