Kopenhaga

Po naszych wojażach po świecie myślałam, że żadne miasto nie będzie mnie w stanie zauroczyć i zaskoczyć. A tu proszę tak niedaleko od domu taka niespodzianka: bajkowa, ekskluzywna i tętniąca życiem Kopenhaga przyprawiła nas o czysty zawrót głowy! Zauroczyła nas swoim klimatem, położeniem i interesującą architekturą, a zaskoczyła nas zabójczymi cenami i ogromem turystów.

Śladami Hansa Christiana Andersena

Wędrując uliczkami Kopenhagi napotkać można liczne ślady jednego z najbardziej znanych mieszkańców miasta – baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tuż obok ratusza znajduje się jego pomnik, od którego zaczynamy zwiedzanie miasta.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaHans Christian Andersen
Hans Christian Andersen

Deptak Strøget

W centrum miasta znajduje się najdłuższy deptak handlowy Europy, zwany Strøget. Łącznie składa się z 5 ulic, które zamknięte są dla ruchu samochodowego. Biegnie przez malownicze place i zabytkowe kamienice.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaStroget
Deptak Strøget
facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaStroget Kopenhaga
Strøget, Amagertorv

Latinerkvarter

Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest Latinerkvarter, które z racji siedziby kopenhaskiego uniwersytetu, tętni studenckim życiem i słynie z przytulnych kawiarenek i restauracji. Osobliwą budowlą Latinerkvarter jest Okrągła Wieża, która została zbudowana przez Christiana  IV w 1642 roku i służyła jako obserwatorium. Znajdowała się tutaj także biblioteka uniwersytecka, w której Hans Christian Andersen spędzał wiele godzin i która zainspirowała go do napisania wielu bajek.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaRondetarn
Rondetarn (Okrągła Wieża) – byłe obserwatorium

Na szczyt wieży prowadzi spiralny korytarz, z którego to podziwiać można rozległe widoki na panoramę miasta.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - Kopenhaga3a.Rondetarn
Okrągła wieża
facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaWidok na Kopenhagę z Rondetarn
Widok na Kopenhagę z Obserwatorium Rondetarn

Nowy Port

Najbardziej malowniczym miejscem Kopenhagi jest Nyhavn – Nowy Port. Ale uwaga! Nazwa portu jest myląca, bo wcale nie jest on taki nowy. Zbudowany został na polecenie króla Christiana V w latach 1671 – 73. Po obu stronach kanału stoją zabytkowe kamienice, w których znajdują się wykwintne restauracje i kafeterie. W paru z nich mieszkał również Hans Christian Andersen.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaNyhavn Nowy Port
Kanał portowy Nyhavn
facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaKanał portowy Nyhavn w Kopenhadze
Nyhavn

Turyści, chcący pokrzepić się jakimś trunkiem, czy posiłkiem, pousadzani są w restauracjach wzdłuż Nyhavn jeden koło drugiego przy zatłoczonych stolikach, Zniechęceni niebiańskimi cenami i kiepską obsługą, przeszliśmy na drugą stronę kanału. W dziedzińcu Charlottenborg Slot znajduje się przytulna kawiarenka, gdzie w zaciszu i prywatnej atmosferze spożyć można lunch i wypić dobrą kawę.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaCharlottenborg Slot
Charlottenborg Slot

Amalienborg i Frederiksstaden

Naszym następnym celem jest Amalienborg i Frederiksstaden – rezydencja duńskich monarchów i rodziny królewskiej. Zespół pałacowy Amalienborga składa się z czterech identycznych rokokowych pałaców, które zbudowano wokół ośmiokątnego placu. Na jego środku stoi pomnik Fryderyka V.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaAmalienborg
Plac otaczający kompleks Amalienborg

Przed każdym z czterech pałaców stoi na straży gwardia królewska w charakterystycznych czapkach z niedźwiedziego futra. Codziennie o 12 ma miejsce uroczysta zmiana warty.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaGwardia Królewska
Gwardia Królewska
facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaAmalienborg Marmorkirken
Marmorkirken – Kościół Marmurowy

Mała Syrenka

Jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi jest Mała Syrenka, Den Lille Havrue. Pomnik, który ma już ponad 100 lat wykonał duński rzeźbiarz Edvarda Eriksen.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaDen Lille Havfrue
Mała Syrenka – symbol Kopenhagi

Inne atrakcje Kopenhagi

W samym centrum miasta, nieopodal dworca głównego znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, zwany Tivoli. Pokręcić się tutaj można na najwyższej karuzeli świata.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaTivoli
Park rozrywki Tivoli

Na wyspie znajduje się jeden z najpiękniejszych przykładów niderlandzkiego manieryzmu – budynek dawnej giełdy. Jego iglica zwieńczona jest czteroma skręconymi z sobą smoczymi ogonami.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaBorsen
Kopenhaska Giełda na Slotsholmen

Wolne miasto Christiania

Będąc w Kopenhadze warto również odwiedzić dzielnicę Christianshavn, która zasłynęła z w latach 70 – tych z ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej. W 1971 grupa hippisów zajęta opuszczone koszary wojskowe i ogłosiła utworzenie wolnego miasta Christiania. Mieszkańcy Christianii opracowali własny, nieoficjalny, obowiązujący do dziś „kodeks” praw, w którym zabronione jest używanie samochodów, kradzieże, korzystanie z broni i ciężkich narkotyków. Panuje tutaj również bezwzględny zakaz fotografowania i filmowania. Co nas wcale nie dziwi! Na głównej ulicy miasta kwitnie handel haszyszem i marihuaną.

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaChristiania Kopenhagen
Christiania

W dzielnicy Christianshavn zwiedziliśmy również Vor Frelsers Kirke – Kościół Najświętszego Zbawiciela, który został zbudowany w latach 1682 – 1696 w stylu barokowym. Z zakręconej wieży rozpościera się piękny widok na Kopenhagę. Trafiliśmy na osobliwą mszę świętą, w czasie której zostaliśmy oprowadzeni po głównych atrakcjach kościoła. Przy każdym punkcie  pastorka opowiadała nam w języku angielskim o znaczeniu i historii danego miejsca. I na koniec nikt nie zbierał na tacę!

facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaVor Frelsers Kirke
Vor Frelsers Kirke – Kościół Najświętszego Zbawiciela
facebook - Kopenhagatwitter - Kopenhagagoogle - Kopenhagapinterest - Kopenhagatumblr - KopenhagaVor Frelsers Kirke
Chrzcielnica w Vor Frelsers Kirke

Informacje praktyczne:

Kopenhaga jest bardzo droga!

Nocleg dla dwóch osób w centrum w hotelu średniej klasy ze śniadaniem kosztuje w granicach 160-200 euro.

Obiad w restauracji z napojem startuje w cenie od 20 euro od osoby.

Miasto ma bardzo dobre połączenie z lotniskiem. Pociągiem do dworca głównego jedzie się około 10-15 minut. Cena biletu w jedną stronę: 36 DKK (ok. 4,80 euro).

Kantory pobierają sobie prowizję za wymianę waluty w wysokości 45 DKK (ok. 6 euro). Czasami można wynegocjować niższą cenę. Bardziej opłaca się płacić kartą kredytową!

Bilet wstępu na Okrągłą Wieżę: 25 DKK (ok. 3,30 euro).

Bilet wstępu na wieżę Vor Frelsers Kirke: 40 DKK (ok. 5,30 euro)..

Bilet na godzinną przejażdżkę statkiem po kanałach i porcie Kopenhagi: 40 DKK DKK (ok. 5,30 euro). Warto!

Mieszkając w centrum miasta, całe miasto da się świetnie zwiedzić na piechotę w ciągu dwóch dni.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Kopenhaga

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com
Close