Kościół Wang – norweska świątynia w Karkonoszach

U podnóża Karkonoszy w malowniczej miejscowości Karpacz, przy jednym ze szlaków wiodących na Śnieżkę, stoi prawdziwa perła dawnej norweskiej sztuki sakralnej – Świątynia Wang – najstarszy drewniany kościół w Polsce. Zadziwia on nie tylko romantycznym położeniem, ale też swoją burzliwą historią i unikalną konstrukcją. To bezcenne dzieło zbudowane zostało na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. Kościół Wang powstał z sosnowych bali, a do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Poszczególne części łączone były za pomocą drewnianych złączy: wpustów i piór.

facebook - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtwitter - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachgoogle - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachpinterest - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtumblr - Kościół Wang - norweska świątynia w KarkonoszachIMG 2602 - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszach
Świątynia Wang

Nasuwa się pytanie jak Kościół Wang pochodzący z odległej Skandynawii znalazł się w Polsce? Otóż wraz z przyrostem ludności stał on się za mały dla miejscowych wyznawców, więc w XIX wieku postanowiono wybudować nowy. Na budowę nowej świątyni musiano zaciągnąć pożyczkę i dlatego zabrakło funduszy na renowacje starego kościółka. Postanowiono go sprzedać. Za namową norweskiego znawcy sztuki i malarza C. Dahla, kupił go pruski król Fryderyk Wilhelm IV. W 1841 roku kościół rozebrano i przewieziono drogą morska do Szczecina, a następnie do Berlina, aby postawić go na jednej z wysp, leżącej na pobliskim jeziorze. Pruski król rozmyślił się jednak i zaczął szukać innego miejsca dla norweskiego kościółka. Za namową hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca przeniesiono go do Karkonoszy. W 1844 roku kościół został uroczyście otwarty i przekazany parafii ewangelickiej w Karpaczu (wówczas niem. Brückenberg).

Kościół Wang zdobią liczne rzeźby i motywy z epoki Wikingów. Bram kościoła, ozdobionych plątaniną węży i roślin, strzegą dwa lwy. Motywy, zdobiące portale ukazują odwieczną walkę dobra ze złem. Zobaczyć można uskrzydlone smoki, wojowniczych Wikingów z rozdwojonymi językami, czy zwycięstwo Dawida nad Goliatem. Szczyty dachowe kościoła zdobią wypusty w kształcie smoczych paszcz, przypominające dekoracje łodzi Wikingów.

facebook - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtwitter - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachgoogle - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachpinterest - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtumblr - Kościół Wang - norweska świątynia w KarkonoszachIMG 2636 - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszach
Świątynia Wang
facebook - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtwitter - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachgoogle - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachpinterest - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszachtumblr - Kościół Wang - norweska świątynia w KarkonoszachIMG 2635 - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszach
Świątynia Wang

Kamienna wieża, stojąca obok świątyni, dobudowana została w celu ochrony jej przed silnym wiatrem znad Śnieżki.

Kościoł Wang, noszący nazwę Kościół Górski Naszego Zbawiciela, można zwiedzać wiosną i latem od godz. 9.00 do 18.00, a w okresie jesienno-zimowym do 17.00. W każdą niedzielę i święta o godzinie 10.00 można uczestniczyć w nabożeństwie. Świątynię tą upodobali sobie nowożeńcy, ponieważ słynie ona ze szczęśliwie zawieranych małżeństw. Dlatego też w soboty, kiedy odbywają się zaślubiny, może być ona częściowo niedostępna dla zwiedzających.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Kościół Wang - norweska świątynia w Karkonoszach

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

5 komentarzy do wpisu „Kościół Wang – norweska świątynia w Karkonoszach

  1. ” W 1844 roku kościół został uroczyście otwarty i przekazany parafi ewangelickiej w Karpaczu (wówczas niem. Brückenberg)”
    Gwoli ścisłości: w 1844 kościółek postawiono w sąsiedniej osadzie Brückenberg (powojenne Bierutowice, dziś dzielnica Karpacz Górny). Karpacz nazywał się wtedy Krummhübel.
    A sam kościółek warty obejrzenia..

  2. „W każdą niedzielę i święta o godzinie 10.00 można uczestniczyć we mszy świętej.”

    Msza Święta w kościele ewangelickim? Protestanci nie odprawiają Mszy Świętych, a jedynie nabożeństwa.

  3. Marcin, masz rację. Tak to jest jak się całe życie uczestniczy we Mszy Świętej:))) Ale śluby można brać po ewangelicku i katolicku.

Dodaj komentarz

Close