Lot do Meksyku

Rosnąca przemoc i przestępczość, fala porwań i brutalnych morderstw, strzelaniny i egzekucje pomiędzy kartelami narkotykowymi? Taki obraz dzisiejszego Meksyku przekazują nam współczesne media. Jestem od paru dni w Meksyku, w mieście Cuernavaca, w stanie Morelos i oprócz wszechobecnej policji w centralnych punktach miasta, wyposażonej w ostrą amunicję, życie toczy się tu jak najbardziej normalnie. Ciężko mi sobie wyobrazić, że to tętniące życiem miasto, zwane także miastem wiecznej wiosny, mogłoby być miejscem brutalnych starć narkotykowych band, porwań i zbiorowych mordów.

facebook - Lot do Meksykutwitter - Lot do Meksykugoogle - Lot do Meksykupinterest - Lot do Meksykutumblr - Lot do MeksykuLotnisko Berlin Tegel
Lotnisko Berlin Tegel

Lot do Meksyku

Lot minął nam spokojnie. Jedyny problem sprawił nam check-in w Berlinie. Nadgorliwy pan (a propos Polak), skrupulatnie zważył nam nasze bagaże i nie chciał przymknąć oka na 1,5 kilo nadbagażu. Z uporem maniaka powtarzał, że jest odpowiedzialny za BHP i dozwolone jest 23 kilo na każdą walizkę. A on sam może jak straci pracę, to będzie może musiał wkrótce przerzucać bagaże i nie chciałby się przedźwigać na za ciężkich walizkach! 1,5 kilo nadbagażu miało nas kosztować dodatkowe 100 euro za każdą walizkę, więc woleliśmy przepakować nadbagaż do bagażu podręcznego. Po moim ziomku spodziewałabym się raczej więcej tolerancji!

Przesiadkę mieliśmy w Paryżu. Lotnisko Charles de Gaulle jest ogromne i beznadziejne. Musieliśmy przejść na inny terminal i ponownie poddać się kontroli paszportowej i bezpieczeństwa. Paszport i bilet miałam sprawdzany przynajmniej pięć razy. Dla Francuzów nie ma innego języka na świecie jak francuski, więc na przekór odpowiadałam im po polsku! I jakoś się dogadaliśmy.

facebook - Lot do Meksykutwitter - Lot do Meksykugoogle - Lot do Meksykupinterest - Lot do Meksykutumblr - Lot do MeksykuLotnisko Charles de Gaulle
Lotnisko Charles de Gaulle

Kiedy to samolot podchodził do lądowania w Ciudad de Mexico – stolicy kraju i jednej z największych metropolii świata, ziemia i niebo zalało się morzem świateł. Z lotu ptaka wydaje się, że to miasto nie ma końca.

facebook - Lot do Meksykutwitter - Lot do Meksykugoogle - Lot do Meksykupinterest - Lot do Meksykutumblr - Lot do MeksykuMiasto Meksyk z samolotu
Miasto Meksyk z samolotu

Kontrola na lotnisku

Meksykanie wydają się być bardzo przyjaźni turystom i nie sprawili mi żadnych problemów przy wjeździe do kraju. Nikt mnie nie pytał, ile mam pieniędzy, w jakim celu przyjeżdżam do Meksyku i czy mam jakieś środki spożywcze, których wwożenie jest zabronione. Po opuszczeniu samolotu wszyscy pasażerowie muszą udać się, z wypełnionym formularzem migracyjnym FMM, do stanowiska migracyjnego. Miła pani ze służb migracyjnych, po sprawdzeniu w tabeli, ile przysługuje mi dni pobytu w Meksyku, bez żadnych dodatkowych pytań, wbiła pieczątkę do mojego paszportu i ostemplowała formularz FMM, z pobytem na 180 dni. Odcinek formularza należy zachować i oddać w momencie wyjazdu z Meksyku.

Kontrola celna wygląda tak, że każdy pasażer po odebraniu bagażu, wciska przed opuszczeniem strefy lotniskowej duży, srebrny przycisk i jeśli zapali się zielone światełko, to mamy szczęście i przechodzimy bez kontroli. Jeśli zapali się czerwone, trzeba otworzyć walizkę, która przeszukana będzie przez urzędnika w białych rękawiczkach. Mieliśmy szczęście i przeszliśmy na zielonym.

Pierwsze wrażenia z Meksyku? Lekki chaos, sympatyczni ludzie, tacos i Matka Boża z Guadalupe na każdym rogu i bardzo, bardzo tanio. Po latach, spędzonych w świetnie zorganizowanych Niemczech, gdzie na wszystko jest reguła, a na każdym kroku spotyka się tabliczkę, co jest zabronione, chaos w Meksyku sprawia podwójną radość! Ale o szczegółach życia w Meksyku napiszę następnym razem. Już niedługo tutaj na blogu

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Lot do Meksyku

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

3 komentarze do wpisu „Lot do Meksyku

  1. Ech Meksyk, fajnie…

    A ja już za parę dni na Majorkę przez Berlin, gdzie spędzę dzień. Zamierzam trochę pobuszować po stolicy Niemiec 🙂

  2. No to się rozminęłyśmy… życzę miłego buszowania po Berlinie. Jak masz pytania, co do Berlina, to pisz. Mieszkałam tam dwa lata 🙂

Dodaj komentarz

Close