Magiczne miasteczko Porvoo

Jakieś 50 kilometrów na wschód od Helsinek leży jedno z najstarszych i najładniejszych miast Finlandii: Porvoo. Symbolem miasteczka są malownicze spichlerze położone na brzegu rzeki Porvonjokki, które można znaleźć w każdym przewodniku. O urokach miasta postanowiliśmy przekonać się na własne oczy.

Spichlerze z Porvoo

Spichlerze z Porvoo najlepiej prezentują się z drugiej strony rzeki, wzdłuż której wiedzie malownicza ścieżka. W dzisiejszych spichlerzach znajdują się galerie i sklepy z rzemiosłem i pamiątkami.

Rejs statkiem po rzece Porvoonjoki2 - Magiczne miasteczko Porvoo
Rejs statkiem po rzece Porvoonjoki

Stare Miasto w Porvoo

Po drugiej stronie rzeki leży Stare Miasto z kolorowymi kamieniczkami, drewnianymi domkami i Katedrą – najstarszym budowlą miasta, której początki sięgają 13-tego wieku.

Widok na Katedre - Magiczne miasteczko Porvoo
Widok na Katedrę

Przechodzimy przez rzekę i wspinamy się na niewielki wzgórze, na której króluje Katedra. Aż nie chce nam się wierzyć, że w 2006 roku omal doszczętnie nie spłonęła. Jej odbudowa trwała całe dwa lata.

Katerdra z Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Dziedziniec i Katedra
Katedra z Porvoo2 - Magiczne miasteczko Porvoo
Katedra

Naszym kolejnym celem są diabelskie schody. Według legendy miał je uformować sam diabeł. Ponoć po deszczu są diabelsko śliskie! Schody wiodą na kolejne wzgórze, z którego rozpościera się panorama na Stare Miasto.

Diabelskie schody - Magiczne miasteczko Porvoo
Diabelskie schody

Ta dzielnica miasta jest bardzo spokojna, sporadycznie można spotkać turystów. Przechadzając się po wąskich uliczkach, podziwiamy wypieszczone domki z licznymi ozdobami w oknach.

Drewniane domki z Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Drewniane domki

Im bliżej starego centrum, tym więcej turystów, sklepików i kafejek.

Stare Miasto - Magiczne miasteczko Porvoo
Stare Miasto
Glowna ulica Starego Miasta - Magiczne miasteczko Porvoo
Główna ulica Starego Miasta

Na placu przed Starym Ratuszem natrafiamy na kiermasz z regionalnym rzemiosłem i pamiątkami.

Targ przed Ratuszem z Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Targ przed Ratuszem z Porvoo
Ratusz w Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Ratusz w Porvoo

Porvoo jak i cała Skandynawia przystawia dużą wagę do ekologicznego życia. Natura, ekologia i prostota to jeden z głównych atrybutów tego miasta.

eko Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
eko Porvoo
Sklepiki z Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Uliczka ze sklepikami

Na koniec naszej wędrówki po Starym Mieście zaglądamy do jednego z dawnych spichlerzy, w którym znajduję się antykwariat. Znajduję w nim filiżankę z Muminkiem Podróżnikiem, która pasowałaby do naszej kolekcji z Helsinek. Cena przyprowadziła mnie o lekki zawrót głowy: 80 Euro!

Spichlerz przerobiony na sklepik - Magiczne miasteczko Porvoo
Spichlerz przerobiony na sklepik
Spichlerz z Porvoo - Magiczne miasteczko Porvoo
Spichlerz z Porvoo

Porvoo zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Można je odwiedzić, albo w drodze na północ Finlandii, albo tak jak my wyskoczyć na pół dnia z Helsinek.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

Booking.com
b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Magiczne miasteczko Porvoo

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Dodaj komentarz

Close