Merida stolica Jukatanu

Kiedy dotarliśmy do miasteczka Merida poczuliśmy się nagle jak w środku ulu. Jadąc przez bezkresną dżunglę na Jukatanie, rzadko kiedy zdarzyło nam się spotkać jakiś samochód. A tu nagle ni stąd, ni zowąd znaleźliśmy się pośród tysiąca małych ludzików, którzy przybierając krótkimi nóżkami, przeciskało się po wąskich uliczkach, między niekończącym się sznurem samochodów.

Merida za dnia

Kiedy wysiedliśmy z auta, żar lejący się z nieba, dosłownie powalił nas z nóg. Słupek rtęci sięgał prawie 40 stopni. Pomimo nieznośnego upału zdecydowaliśmy się na mały spacer do centrum miasta.

Spacer przeistoczył się w gonitwę za cieniem i odrobiną chłodu z klimatyzowanych sklepów. Wreszcie z językami na brodzie, dotarliśmy do Plaza Grande – głównego placu miasta i znajdującej się przy niej Katedry św. Ildefonsa. Wizja przyjemnego chłodu w środku świątyni i odpoczynku na kościelnej ławeczce zdopingowała nas do szybkiego marszu po żarzącym się asfalcie.

Zamiast oczekiwanego chłodu, wnętrze katedry powitało nas wilgotnym i gorącym powietrzem. Parę setek lat w klimacie, gdzie średnia roczna temperatura sięga 31 stopni zrobiło swoje. Nawet grube mury najstarszej katedry w Ameryce Środkowej nie powstrzymały, wdzierającego się zewsząd ukropu. W tym momencie skapitulowaliśmy. Zawróciliśmy do hotelu w nadziei, że zmierzch sprawi, że pogoda stanie się odrobinę znośniejsza.

Merida nocą

Merida najpiękniej wygląda nocą. I to nie tylko ze względu na bardziej znośną temperaturę. Stolica stanu Jukatan dopiero po zachodzie słońca zaczyna tętnić życiem. Bary, kawiarnie i restauracje zapełniają się odwiedzającymi. Mieszkańcy Meridy wylegają tłumnie na ulice wokół Plaza Grande, na którym co weekend odbywa się prawdziwa fiesta. W piątek wieczorem uliczki, otaczające Plaza Grande, są zamykane dla samochodów i aż do niedzieli zamieniają się w deptak.

Uliczni sprzedawcy rozstawiają tutaj swoje stoiska z pamiątkami, jukatańskimi specjałami i rękodziełem. Ruchliwy plac zamienia się w mgnieniu oka w targowisko.  Nie brak jest również ulicznych artystów, którzy za parę peso zabawiają tłumy. Główną pamiątką z Meridy są sizalowe hamaki, wyrabiane z włókna, pozyskiwanego z liści agawy. Sizalowe sznury są bardzo wytrzymałe, a sporządzony z nich hamak służy latami.

facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuPlaza Grande i Palacio Municipial Merida
Plaza Grande i Palacio Municipial
facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuPalacio Municipial Merida
Palacio Municipial
facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuKatedra Św. Ildefonsa w Merida
Katedra Św. Ildefonsa
facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuKatedra św. Ildefonsa Merida
Wnętrze Katedry św. Ildefonsa
facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuArkady przy Plaza Grande Merida
Arkady przy Plaza Grande
facebook - Merida stolica Jukatanutwitter - Merida stolica Jukatanugoogle - Merida stolica Jukatanupinterest - Merida stolica Jukatanutumblr - Merida stolica JukatanuMonumento a la Patria Merida
Monumento a la Patria

Merida jest doskonałym punktem wypadowym do innych atrakcji stanu Jukatan jak np. miasta Majów Uxmal, czy wizyty u różowych flamingów w Rezerwacie Biosfery Celestun.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Merida stolica Jukatanu

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

Dodaj komentarz

Close