Mosty Londynu

W Londynie byłam dwa razy. Pierwszy raz spędziłam w nim parę dni, czysto turystycznie. Drugi raz zatrzymałam się tam w celach naukowych na około pół roku, czy jak ktoś woli, jeden semestr. Londynem jestem zachwycona do dziś . Uwielbiam miasta, które przecina szeroka rzeka. Może, dlatego że zawsze fascynowały mnie mosty. Już w dzieciństwie próbowałam je sama budować!  Ćwiczyłam na strumyku, płynącym wzdłuż mojego ogrodu.

Mostów w Londynie jest mnóstwo. Są piękne, olbrzymie, z bogatą historią. Najsłynniejszy z nich to oczywiście symbol Londynu Tower Bridge. Jest to most zwodzony, zbudowany w stylu wiktoriańskim, doskonale harmonizujący z sąsiednim Tower of London.

Najstarszą historią może poszczycić się London Bridge.  W jego miejscu już ponad dwa tysiące lat temu, jeszcze za czasów Rzymian, zbudowano pierwszy most w Londynie, który do roku 1750 był jedynym mostem nad Tamizą.

Najpiękniej położony jest neogotycki Westminster Bridge. Rozpościera się on bezpośrednio przy Pałacu Westminsterskim (Palace of Westminster) ze słynnym dzwonem Big Ben.

Najmłodszym mostem Londynu jest Millenium Bridge. Zachwyca on fascynującą konstrukcją i spektakularną architekturą. Rozpościera się z niego fantastyczny widok na katedrę Świętego Pawła. Zbudowano go z okazji początku XXI wieku i ku przerażeniu wszystkim zamknięto dwa dni po otwarciu, ze względu na niekontrolowane ruchy na boki. Po instalacji specjalnego systemu amortyzacji został on w lutym 2002 roku ponownie otwarty dla publiczności.

Londyn najpiękniej wygląda nocą, kiedy to jego oświetlone mosty malowniczo odbijają się w Tamizie i dumnie rozpościerają się nad dwoma brzegami miasta. Późnym wieczorem warto udać się na długi spacer wzdłuż rzeki i z jednego z mostów obserwować, jak wieczór zamienia się w noc. Niebo nad Tamizą i jej okolice mienią się wtedy niezapomnianymi kolorami…

Palace of Westminster z Westminster Bridge nocą
Palace of Westminster z Westminster Bridge
London Eye nad Tamizą nocą
London Eye nad Tamizą
Dzielnica bankowa nocą z drugiego brzegu Tamizy
Dzielnica bankowa
Tower Bridge w Londynie nad Tamizą
Tower Bridge
Hungerford Bridge nad Tamizą nocą
Hungerford Bridge
Deptak wzdłuż wybrzeża Tamizy nocą
Deptak wzdłuż wybrzeża Tamizy
Tamiza i dzielnica bankowa Londynu nocą
Tamiza i dzielnica bankowa Londynu
London Bridge najstarszy most na Tamizie w Lodynie
London Bridge
Niebo i Tamiza nocą
Gdzie zaczyna się niebo, a kończy Tamiza?
Millenium Bridge nad Tamizą w Londynie
Millenium Bridge

Bardzo lubię podróżować z przewodnikami Wiedzy i Życie z serii TOP 10. Przedstawiają one w bardzo ciekawy i obrazowy sposób to wszystko, co jest w danym miejscu godne uwagi. Także dostępny jest z tej serii przewodnik o Londynie:

10 najpiękniejszych spacerów i wycieczek

10 najbardziej fascynujących budowli

10 największych atrakcji dla dzieci

10 najlepszych hoteli w różnych kategoriach

10 najważniejszych wskazówek dla turystów

TOP 10 Londyn przewodnik

W wydaniu tym mapa Londynu gratis! Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

2 myśli na temat „Mosty Londynu

  1. Piękne zdjęcia! Też byłam w Londynie dwa razy, ale na dużo krócej niż Ty. Chętnie pojechałabym tam jeszcze nie raz 🙂

  2. Londyn ma swój specificzny urok, nieporównywalny z innimi europejskimi miastami. Pewnie też kiedyś znów go odwiedzę 🙂

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram