Najpiękniejsze parki narodowe USA

Z czym kojarzą się wam Stany Zjednoczone? Z grubasami, hamburgerami, sławnymi ludźmi i Hollywood? Na poznanie USA poświęciliśmy trzy miesiące naszej podróży. Aż tak długo? Przejechaliśmy ponad 20 tysięcy kilometrów od Teksasu po Montanę i stwierdziliśmy, że Stany Zjednoczone to nie tylko grubasy, hamburgery i sławne Hollywood. USA to niepowtarzalna natura, dzika przyroda i niesamowite widoki. Oto nasz ranking najpiękniejszych parków narodowych USA:

1. Park Narodowy Yellowstone
Najstarszy i najpiękniejszy park narodowy, położony na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się gorąca magma. Nad Yellowstone unoszą się opary z gorących źródeł, wiatr roznosi silny zapach siarki, co chwilę wybuchają gejzery, a malownicze wodospady, spadają z ogromną siłą do wielkiego kanionu, który przecina park.

yellowstone
Grand Prismatic Spring

 

Nigdzie indziej w Stanach Zjednoczonych nie można z tak bliska podglądać dziką zwierzynę. Bizony spacerują całymi stadami, nic sobie nie robiąc z przejeżdżających pośród nich samochodów. Niedźwiedzie zmierzają leniwym krokiem w poszukiwaniu pokarmu. Jelenie mulaki wraz z łosiami zaglądają z ciekawością do namiotów.

Bizon w Yellowstone
Bizon z Yellowstone

Yellowstone to jedno z niezwykłych miejsc na świecie, które warto w swoim życiu, choć raz zobaczyć.

 

2. Park Narodowy Bryce Canyon
Bryce Canyon to nasz faworyt w krainie wielkich kanionów południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Stojąc na samej krawędzi kanionu ma się wrażenie, że jest się w magicznej krainie, pośród tysiąca postaci, zamienionych w kamień. Łatwo ponieść się tutaj wyobraźni. Rozmaite formy skalne przypominają ptaki, zwierzęta, ludzi, zakręcone zamki, wzgórza z piasku…

Bryce Canyon ma specyficzny klimat. Temperatura w ciągu doby może spadać z dodatniej na ujemną, przez co zalegająca woda rozsadza skały, tworząc wraz z erozją typowe formacje skalne (hoodoos), naturalne łuki skalne, mosty i okna.

Bryce Canyon
Bryce Canyon

 

3. Park Narodowy Wielkiego Kanionu
Niemal każdy słyszał o niesamowitym Wielkim Kanionie. My mieliśmy szczęście przekonać się, jaki jest na własne oczy. Jego bezkres i miliony lat historii powstania uświadomiły nam jak nieistotne i krótkie jest nasze życie. Każda warstwa skalna Wielkiego Kanionu to świadek kolejnych epok i postępującej ewolucji: od pierwotnych glonów, aż po dinozaury.

Grand Canyon
Wielki Kanion

 

4. Park Narodowy Mesa Verde
Mesa Verde stanowi wyjątek pośród parków narodowych południowego zachodu, bo nie jest tworem natury, ale człowieka. Bohaterami parku są Indianie Anasazi, którzy w niedostępnych miejscach, głównie w szczelinach kanionu, budowali swoje domy. Do dziś pozostaje zagadką, dlaczego nagle opuścili swoje domostwa i dokąd się przemieścili. Oprócz ich wspaniałych budowli brak jest jakichkolwiek zapisów o ich kulturze i życiu. Możemy tylko domniemać, czym się zajmowali, zamieszkując przez 700 lat tak niedostępne i niekorzystne dla rozwoju cywilizacji tereny.

Mesa Verde
Mesa Verde

Zwiedzanie Mesa Verde jest dość uciążliwe. Aby dotrzeć do zabudowań mieszkalnych Indian Anasazi trzeba wspinać się po drabinach i czołgać w wąskich tunelach. Z tego powodu najciekawsze osiedla można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Ale naprawdę warto!

 

5. Park Narodowy Sekwoi
Co ciekawego można zobaczyć w lesie? Drzewa? Park Narodowy Sekwoi zrobił nas wielkie wrażenie. Wydawać by się mogło, że to tylko las, jednak olbrzymie sekwoje, które go zamieszkują, warte są zachodu. Na terenie parku znajduje się największe drzewo świata (General Sherman Tree) i najwyższy szczyt w kontynentalnej części USA – Mount Whitney (4421 m. n.p.m.).

Sekwoja
Sekwoja

Najstarsze sekwoje w parku mogą mieć nawet ponad 3900 lat i dorastają do 110 metrów. I znów poczuliśmy się tacy malutcy…

 

6. Park Narodowy Joshua Tree
Park rozpościera się na obszarze dwóch pustyń: pustyni Kolorado, będącej częścią pustyni Sonora i pustyni Mojave. Nazwa parku wywodzi się od porastających go drzewek Jozuego, które na pierwszy rzut oka przypominają przerośniętą jukkę.

Za co lubimy ten park? Jak nigdzie indziej na terenie parku można zaobserwować jak chłodniejsza, wilgotniejsza, a co za tym idzie bogato porośnięta pustynia Mojave przechodzi w suchą i zamarłą pustynię Sonora. Poza tym park obfituje w liczne oazy, olbrzymie głazy o fantastycznych kształtach jak np. trupia czaszka i posiada doskonałą jak na pustynię infrastrukturę.

Joshua Tree
Joshua Tree

 

7. Park Narodowy Doliny Śmierci
W Parku Narodowym Doliny Śmierci znajduje się najniżej położonym punkt Ameryki Północnej (Zła woda, 85 m poniżej poziomu morza), a sama dolina jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. Temperatura sięga tutaj w ciągu dnia 50 stopni! Aż dziwo bierze, że dolinę zamieszkują kojoty, puma, owce i rysie.

Dolina wypełniona jest popękanymi płatami solnymi i otoczona formacjami skalnymi o niezwykłych barwach, które powstają w wyniku zachodzącej w skałach reakcji utleniania różnych związków chemicznych. Krajobraz warty poznania.

Death Valley
Zła Woda w Dolinie Śmierci

 

2 myśli na temat „Najpiękniejsze parki narodowe USA

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram