San Miguel de Allende

Niewiele jest miast, które mają tyle uroku, co San Miguel de Allende. Niskie kamieniczki w pastelowych farbach kryją w swoich dziedzińcach przytulne kafejki, stylowe restauracje, sklepiki z wyrobami rzemieślniczymi i piękne ogrody. Większość jego zabudowań pochodzi z XVII i XVIII wieku. Strome uliczki, wyłożone kocimi łbami, wiodą ku licznym punktom widokowym, z których podziwiać można piękną architekturę miasta.

Widok na San Miguel de Allende
Widok na kościoły San Miguel de Allende

 

San Miguel de Allende
San Miguel de Allende

 

San Miguel de Allende leży w stanie Guanajuato na Wyżynie Meksykańskiej i należy do meksykańskich „pueblos magicos” – magicznych miejscowości, posiadających niepowtarzalne walory.

W centralnym punkcie miasta, przy Plaza Allende stoi La Parroquia de San Miguel Arcángel – neogotycki kościół, wybudowany przez kamieniarza samouka Cerefino Gutíeriez. Zainspirowany głównie paryskimi katedrami z widokówek, Gutíeriez stworzył niezwykłą architektoniczną perełkę.

Parroquia de San Miguel Arcángel
Parroquia de San Miguel Arcángel

 

Przed kościołem znajduje się pomnik Juana de San Miguel, założyciela San Miguel de Allende, od którego pochodzi pierwszy człon nazwy miasta. W 1826 miasteczko otrzymało przyrostek de Allende, aby uhonorować meksykańskiego rewolucjonistę i powstańca- Ignacio Allende, które się tutaj urodził.

Juan de San Miguel
Juan de San Miguel, założyciel miasta

 

Widok z okna domu Ignacio Allende
Widok z okna domu Ignacio Allende

 

Wokół głównego placu miasta Plaza de Allende, w zacienionych arkadach znajdują się restauracje i stragany z upominkami. Środek placu zdobi park El Jardin.

El Jardin San Miguel Allende
El Jardin zaprasza do odpoczynku

 

Arkady w San Miguel de Allende
Arkady

 

Spacerując po wąskich uliczkach miasta, spotykamy na każdym kroku piękne, stylowe kamienice z bogato zdobionymi fasadami, kwiecistymi balkonami i misternie rzeźbionymi drzwiami, na których wiszą wyszukane, mosiężne kołatki.

Malownicza uliczka w San Miguel de Allende
Malownicza uliczka

 

Balkony w San Miguel de Allende
Kwieciste balkony

 

Kołatka w San Miguel de Allende
Kołatka

 

Uliczka w San Miguel de Allende
Strome uliczki

 

Krzyż Niepodległości w San Miguel de Allende
Krzyż Niepodległości

 

San Miguel de Allende poszczycić się może także wieloma kościołami, których strzeliste wieże i kopuliste dachy górują nad miastem.

widok na Kościół św. Franciszka
Widok na Kościół św. Franciszka

 

Kościół św. Franciszka
Dach Kościółu św. Franciszka

 

Widok na Las Monjas San Miguel de Allende
Widok na Templo de Las Monjas

 

Barwny i urokliwy San Miguel de Allende stał się mekką artystów, głównie z USA i Europy, którzy się tutaj osiedlili. Może i my osiedlimy się tutaj na starość!

 

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube