Spacer po Berlinie

Stolica i największe miasto Niemiec, o powierzchni 890 km², zamieszkane przez blisko 3,5 mln osób, drugie co do wielkości miasto Unii Europejskiej – mowa oczywiście o Berlinie. Berlin zachwyca nie tylko wielkością, ale przede wszystkim różnorodnością swojej architektury i licznymi zabytkami. Większość z nich mieści się w turystycznym trójkącie między Alexanderplatz, budynkiem Reichstagu i Checkpoint Charlie – historyczną granicą między Berlinem Wschodnim i Zachodnim.

Zwiedzanie Berlina najlepiej zacząć od Bramy Brandenburskiej, która po zjednoczeniu Niemiec 3 pażdziernika 1990 stała się symbolem Pokoju i Wolności. Brama została zaprojektowana i zbudowana w latach 1788 – 1791 , na zlecenie pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II, przez słynnego architekta stylu wczesnego klasycyzmu Carla Gottharda Langhansa.

Brama Brandenburska w Berlinie
Brama Brandenburska

Tuż za Bramą Brandenburską po prawej stronie widać szklaną kopułę neorenesansowego budynku Reichstagu, który jest od 1999 roku siedzibą niemieckiego parlamentu. Budynek powstał w latach 1884 – 1894 według projektu Paula Wallota. Od około roku, z powodu zagrożenia terrorystycznego, budynek wraz z szklaną kopułą zwiedzać można tylko i wyłącznie po uprzedniej rejestracji online.

Budynek Reichstagu w Berlinie
Budynek Reichstagu

Po wizycie w Reichstagu mijamy Bramę Brandenburską i udajemy się w kierunku Potsdamer Platz. Pomiędzy ulicami Ebertstraße, Behrenstraße, Gertrud-Kolmar-Straße i Hannah-Arendt-Straße znajduje się nietuzinkowy pomnik, upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Na powierzchni 19 tys. m² ustawiono w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu, 2711 betonowych bloków o różnej wysokości. Na terenie pomnika znajduje się podziemne muzeum i księgarnia. Uroczyste otwarcie pomnika nastąpiło wiosną 2005 roku. Liczba bloków nie ma żadnego symbolicznego znaczenia, powstała z matematycznych wyliczeń architekta Petera Eisenmana.

Pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej
Pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej

Potsdamerplatz to obecnie jeden z największych placów Berlina i przykład nowoczesnej architektury ze szkła i stali. Główną atrakcją turystyczną jest tu europejska siedziba fimy Sony tzw. Sony Center z imponującą szklaną konstrukcją dachową. Nazwa placu pochodzi od nieistniejącej już Bramy Poczdamskiej z XVIII wieku. W czasie drugiej wojny światowej Potsdamerplatz został kompletnie zniszczony, a po 1945 roku stał się punktem granicznym sektorów, okupowanych przez Aliantów. Budowa muru berlińskiego doprowadziła do kompletnego wyludnienia placu i wyburzenia pozostałych budynków. Dopiero po 1990 roku rozpoczęto na nim największy projekt budowlany ówczesnej Europy, którego rezultatem jest dzisiejszy plac.

Potsdamer Platz i Sony Center
Potsdamer Platz i Sony Center w Berlinie
Konstrukcja dachu Sony Center na Potsdamerplatz w Berlinie
Konstrukcja dachu Sony Center

Na skrzyżowaniu ulicy Friedrichstraße z Zimmerstraße znajduje się kolejna atrakcja turystyczna Berlina: Checkpoint Charlie – symboliczny punkt kontroli granicznej, który w okresie zimnej wojny był jednym z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Parę kroków dalej stworzono Muzeum Muru Berlińskiego.

Checkpoint Charlie w Berlinie
Checkpoint Charlie

Do zentrum wracamy ulicą Friedrichstraße. Naszym następnym celem jest Gendarmenmarkt – jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Plac zaprojektował Georg Christian Unger pod koniec XVII. Jego obecna nazwa pochodzi od pułku, który tu stacjonował w latach 1736 – 1782. Na placu Gendarmenmarkt znajdują trzy fascynujące budowle. Pośrodku placu stoi Konzerthaus (Sala koncertowa) z pomnikiem Friedricha Schillera. Po prawej od Sali Koncertowej znajduje się Französischer Dom (Francuska Katedra), a po lewej Deutscher Dom (Niemiecka Katedra).

Gendarmenmarkt w Berlinie jeden z najpiękniejszych placów w Europie
Gendarmenmarkt i Deutscher Dom

Następnie udajemy się do Nikolaiviertel, najstarszej dzielnicy Berlina, położonej nad wschodnim brzegu Sprewy, nieopodal słynnego Alexanderplatz. W centrum Nikolaiviertel stoi najstarszy kościół stolicy Kościół Świętego Mikołaja z dwiema charakterystycznymi zielonymi wieżami. Jego początki sięgają XIII wieku. Malownicze, barokowe kamieniczki z kolorowymi fasadami wokół kościoła odzwierciedlają klimat przedwojennego Berlina.

Kościół Świętego Mikołaja Najstarszy kościół Berlina
Kościół Świętego Mikołaja

Parę kroków od Nikolaiviertel znajduje się najsłynniejszy plac Berlina: Alexanderplatz, nazwany na cześć ruskiego cara  Aleksandra I-ego. Obecnie jest to jeden z głównych węzów komunikacyjnych miasta. Na nim stoi też słynna wieża telewizyjna i najwyższa budowla Niemiec, która obecnie mierzy 368 metrów. Na wysokości 207,5 metra, położona jest przeszklona restauracja z obrotowym pierścieniem, z którego podziwiać można 360 stopniową panoramę Berlina i okolic. Na Alexanderplatz mieści się też zegar Urania  – ulubione miejsce spotkań i system zegarowy, przedstawiający w symboliczny sposób strefy czasowe świata.

Fernsehturm wieża telewizyjna i najwyższa budowla Niemiec, która obecnie mierzy 368 metrów
Wieża telewizyjna

Nieopodal Alexanderplatz znajdują się tzw. Die Hackeschen Höfe – największy zamknięty ciąg dziedzińców w Niemczech, o charakterze mieszkalno-gospodarczym. Obecnie znajdują się w nich eksluzywne butiki, kafeterie, galerie sztuki, knajpki, restauracje i bary, odzwierciadlające wyjątkową atmosferę typowo berlińskich dziedzińców.

Die Hackeschen Höfe - największy zamknięty ciąg dziedzińców w Niemczech, o charakterze mieszkalno-gospodarczym
Die Hackeschen Höfe

Z zabytkowych dziedzińców Hackesche Höfe idziemy w kierunku Wyspy Muzeów, która stanowi jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie. Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), Muzeum Bodego (Bode-Museum) i Pergamon (Pergamonmuseum) posiadają zbiory od Mezopotamii przez starożytny Egipt, Grecję, Rzym, Bizancjum, świat Islamu, po średniowiecze i czasy nowożytne. Powoli robi się ciemno. Na Wyspę Muzealną zaplanować musimy cały dobry dzień, więc tym razem kontynuujemy nasz spacer w kierunku Katedry Berlińskiej.

Wyspa Muzeów w Berlinie
Wyspa Muzeów

Katedra Berlińska to największa świątynia Berlina i najważniejszy ewangelicki kościół w Niemczech. Wybudowana została w stylu późnego włoskiego renesansu i baroku w latach 1894 – 1905 według planów architekta Juliusa Raschdorffa. W podziemiach katedry znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów.

Katedra Berlińska największa świątynia Berlina i najważniejszy ewangelicki kościół w Niemczech
Katedra Berlińska

Najsłynniejszym i najpiękniejszym deptakiem Berlina, Alle unter den Linden, wędrujemy ku początkowemu punktowi naszego spaceru po Berlinie, Bramie Brandenburskiej. Nazwa alei pochodzi od drzew lipy, które zaczęto sadzić tu od 1647 roku za rządów Fryderyka Wilhelma. Wzdłuż Unter den Linden znajdują się liczne budynki zbudowane w czasie istnienia Królestwa Pruskiego jak Uniwersytet Humboltów, Opera Państwowa, Arsenał i Muzeum Historyczne. W tyle zostawiamy pięknie podświetlony o tej porze roku Alexanderplatz ze świątecznym diabelskim młynem.

Alexanderplatz w Berlinie nocą
Alexanderplatz
Alle unter den Linden w Berlinie nocą
Alle unter den Linden w Berlinie
Brama Brandenburska symbol Berlina ze świąteczną choinką
Brama Brandenburska ze świąteczną choinką

Całość spaceru bez zwiedzania Reichstagu, zajęła mi cały dzień. Trasę można podzielić sobie na mniejsze etapy i połączyć ze zwiedzaniem muzeów bądż skorzystać z metra. Wygodną metodą zwiedzania Berlina jest rejs statkiem. Berlin przecinają rzeki Hawela (Havel) i Sprewa (Spree), połączone dziesiątkami kanałów. Berlińczycy chwalą się, że mają więcej mostów niż Wenecja – bo prawie dwa tysiące!

Po długim spacerze proponuję jeden z 7 barów, które osobiście przetestowałam. Szczegóły we wpisie: Fajne bary w Berlinie.

Następnym razem wybierzemy się razem na zwiedzanie zachodniej części Berlina. Już wkrótce tutaj na blogu.

Jeśli interesuje cię, co poza tym warto zobaczyć w Berlinie, polecam przewodnik Berlin Top 10!

Znajdziesz w nim wszystko, co w Berlinie jest naj…

10 najsłynniejszych budowli, muzeów, galerii i restauracji

10 najsławniejszych mieszkańców Berlina

10 najładniejszych parków i ogrodów itd.

Przewodnik po Berlinie

2 myśli na temat „Spacer po Berlinie

 1. Ech, pamiętam, jak wracałam z Majorki przez Berlin i miałam trochę czasu na zwiedzanie bo pociąg był po południu. Tak sobie pospacerowałam, że prawie spóźniłam się na odjazd – do pociągu wskoczyłam e ostatniej chwili.

  Przyznam szczerze, ze nie miałam zbyt wielkich oczekiwań odnośnie stolicy Niemiec, więc byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Chciałabym kiedyś wpaść tam na kilka dni 🙂

 2. Berlin bardzo dynamicznie się rozwija. Pierwszy raz w Berlinie byłam jeszcze w czasach DDR, drugi krótko po upadku Muru Berlińskiego, następnie mieszkałam tu dwa lata i za każdym razem miasto to mnie zaskakiwało swoją transformacją. Dzisiejszy Berlin to prawdziwa europejska metropolia i piękne miasto 🙂

Dodaj komentarz

*

 • RSS
 • Newsletter
 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • YouTube
 • Instagram