Srebrne miasteczko Taxco

Białe domki z czerwonymi dachami wciskają się jeden za drugim w stoki Kordyliery Wulkanicznej. Wąskie, brukowane uliczki wiją się po stromych zboczach. Na jednym ze szczytów na miasto spogląda statua Chrystusa. Całe miasteczko wygląda jakby było zawieszone na skałach. Każdy kawałek ziemi jest tu skrzętnie zagospodarowany. Niemal w każdej kamieniczki wygląda sklepik z wyrobami ze srebra. Jest tu ich ponoć ponad dwa tysiące. Jesteśmy w „srebrnym miasteczku” Taxco de Alarcon, leżącym na wysokości 1800 metrów n.p.m. w meksykańskim stanie Guerrero.

Taxco z figurą Chrystusa na wzgórzu
Taxco z figurą Chrystusa na wzgórzu

Miasto zawdzięcza swój rozkwit ogromnym pokładom srebra znajdujących się w kopalniach tuż pod miasteczkiem, które Hiszpanie odkryli w 1592 roku. Ponad dachami Taxco wznosi się symbol miasta: kościół Santa Prisca – Świętej Priscilli. Jego dwie strzeliste wieże górują nad niską zabudową srebrnej stolicy. Kościół ufundował miastu w latach 1751 – 1758 Jose de la Bordo – najbogatszy człowiek ówczesnego Meksyku, który zbił majątek na kopalniach srebra w Taxco. Santa Prisca zbudowana jest z różowego kamienia w stylu kolonialnym, a jej wnętrze wręcz ocieka złotem. Do jego budowy zużyto ponad 23 tony tego kruszca!

Taxco i kościół Santa Prisca
Taxco i kościół Santa Prisca
Kościół Santa Prisca
Kościół Santa Prisca
Wieże kościoła Santa Prisca
Wieże kościoła Santa Prisca
Ołtarz w kościele Santa Prisca
Ołtarz w kościele Santa Prisca
Ciemnoskóry święty z kościoła Santa Prisca
Ciemnoskóry Święty z kościoła Santa Prisca

Zbliżając się do kościoła, dochodzą do naszych uszu dźwięki mariachi – typowo meksykańskiej orkiestry, grającej na rozmaitych uroczystościach. Przyśpieszamy kroku, być może będziemy świadkiem meksykańskiego wesela. Przed kościołem stoi młoda dziewczyna w czerwonej sukni i pozuje do zdjęcia. Kościół udekorowany jest pięknymi kwiatami i czerwonym płótnem. Okazuje się, że trafiliśmy na „Quince años”, czyli huczną uroczystość, odbywającą się z okazji piętnastych urodzin każdej meksykańskiej dziewczyny. Od tej pory może ona umawiać się na randki, nosić makijaż i chodzić na dyskoteki.

Mariachi tradycyjna orkiestra meksykańka
Mariachi

Impreza poprzedzona jest mszą świętą, na którą nastolatkę odprowadza czternaście młodych dziewcząt i czternastu młodych chłopców. Quinceañerę, tak nazywa się młodą pietnastolatkę, eskortuje chambelán de honor – wybrany chłopiec. Na kosztowną imprezę składa się cała rodzina. A koszta są to za pewne niemałe!

Chambelán de honor i Quinceañera
Chambelán de honor i Quinceañera

Z racji tego, że złożyliśmy młodej dziewczynie życzenia i my jesteśmy zaproszeni na imprezę. Nie skorzystamy jednak z zaproszenia, bo chcemy pobuszować po sklepikach ze srebrem i wąskich uliczkach Taxco…

Dachy Taxco
Dachy Taxco
Kramik z kolorowymi wyrobami
Kramik z kolorowymi wyrobami
Główny plac Taxco
Placa Borda z kolonialnymi restauracjami

Po owocnych zakupach udaliśmy się do restauracji przy głównym placu miasta – Placa Borda, przy którym stoi także kościół Santa Prisca. Już mieliśmy się zabierać za pyszne flautas, enchiladas i carnitas, gdy nagle rozdzwoniły się kościelne dzwony, a z kości0ła wyszedł kondukt żałobny z trumną, który pomaszerował dalej ulicami miasta. Wszędzie na świecie życie toczy się według tego samego schematu: Jedni się weselą, a drudzy płaczą…

1 myśl na temat “Srebrne miasteczko Taxco

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram