Superwulkan Yellowstone

Wokół nas unosi się silny zapach siarki, lodowaty wiatr i gorąca para z pobliskiego źródła na przemian smagają nam twarze. Pod naszymi stopami bulgoczą fumarole – otwory z wyziewami składników lotnych magmy.  Stoimy na superwulkanie Yellowstone, którego wybuch mógłby zniszczyć znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadzić do znacznego ochłodzenia klimatu i nadejścia kolejnej epoki lodowcowej.

Grand Prismatic Spring
Brzegi Grand Prismatic Spring

Yellowstone w stanie Wyoming to najstarszy park narodowy i największy obszar geotermalny na świecie. Powstał w miejscu, w którym 640 tys. lat temu doszło do erupcji wulkanu, który wyrzucił tysiąc kilometrów sześciennych lawy. Słynie z gorących źródeł, licznych gejzerów, wulkanów błotnych, których aktywność zawdzięczają komorze magmowej, znajdującej się pod całym obszarem parku.

sunset lake yellowstone
Sunset Lake
Gorąca rzeka Yellowstone
Gorąca rzeka
lawa
Lawa
Gorące jeziorko yellowstone
Gorące jeziorko
Gejzery Yellowstone
Gejzery

Jedne z najbardziej spektakularnych tworów geotermalnych na terenie całego parku znajdują się w Black Sand Basin (basen z czarnego piasku). Jego kolorowe odcienie wody powstały w połączeniu niebieskiej barwy wody z żółtymi cyjanobakteriami.

Black San Basin Yellowstone
Black San Basin

Największym gorącym źródłem w Yellowstone i zarazem trzecim, co do wielkości gorącym źródło na świecie jest Grand Prismatic Spring. Jego nazwa pochodzi od barwnych kolorów wody, która przypomina rozszczepienie światła przez pryzmat.

Grand Prismatic Spring
Grand Prismatic Spring
Grand Prismatic Spring
Spacerek po Grand Prismatic Spring
Grand Prismatic Spring Yellowstone
Grand Prismatic Spring z lotu ptaka

Najpopularniejszym gejzerem w parku jest Old Faithful. „Stary wierny” wybucha przeciętnie 17 razy na dobę i podczas erupcji wyrzuca nawet do 32 tysięcy litrów wrzącej wody.

old faithful yellowstone
„Stary wierny”

Najbardziej rozległy kompleks gorących źródeł to Mamoth Hot Springs. Kompleks powstawał na skutek osadzania się węglanu wapnia, który wypłukiwany był przez tysiące lat przez źródlane wody.

mamoth hot springs yellowstone
Mamoth Hot Springs

Yellowstone uchodzi za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Wędrując po parku napotykamy stado dzikich bizonów, pojedyncze niedźwiedzie, mnóstwo jeleni mulaków i drobnych gryzoni.

bizon amerykański
Bizon Amerykański
jeleń mulak
Jeleń mulak
chipmunk
Słodki chipmunk

Park Yellowstone przecina głęboki wąwóz, do którego wpadają z ogromną siłą malownicze wodospady. Dla nas to namiastka przed wizytą w Wielkim Kanionie Kolorado.

kanion yellowstone
Kanion Yellowstone
wodospad yellowstone
Wodospad

Park Narodowy Yellowstone dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji Stanów Zjednoczonych. W parku spędziliśmy 5 dni, biwakując na polu namiotowym Bridge Bay. I choć był to środek lata, miejsce na namiot udało nam się zarezerwować na dwa dni przed przyjazdem do parku.

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram