Święta w Niemczech

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, gorączkowe poszukiwania prezentów i czas strojenia choinki.  U naszych zachodnich sąsiadów przygotowania do Świąt zaczynają się dużo wcześniej, bo już w pierwszą niedzielę adwentu, która przypada między 27 październikiem a 3 grudnia. W okresie tym w Niemczech celebruje się liczne zwyczaje, poprzedzające narodziny Chrystusa. I choć za większością niemieckich zwyczajów stoi często czysty komercjalizm, to jest to bardzo piękny i nastrojowy okres.

Pierwszym zwyczajem, o którym już pisałam na blogu, są tradycyjne, świąteczne jarmarki. Rozpoczynają one okres adwentu i trwają najczęściej do Wigilii, a w większych miastach, nawet do Sylwestra. O ich tradycji i specjałach przeczytać można tutaj.

W większości niemieckich domów pojawia się wieniec adwentowy, upleciony z jodły lub świerku, przystrojony wstążkami, bombkami i szyszkami. Każdy wieniec posiada cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentową, zapala się pierwszą świecę, a w każdą kolejną następne. W ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem płoną wszystkie cztery świece.

niemiecki wieniec adwentowy z czterema świecami
Tradycyjny wieniec adwentowy

Dzieci w Niemczech już od pierwszego dnia grudnia cieszą się z kalendarza adwentowego, w kształcie domku bądź choinki z dwudziestoma czterema okienkami. Każdego dnia adwentu mogą one otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze i czekoladki. Niektórzy sami przygotowują kalendarze nie tylko dla swoich pociech, ale także dla bliskich. W okienkach kalendarza umieszczają małe prezenty, liściki, albo własnoręcznie upieczone ciasteczka.

W całym okresie adwentu w niemieckich oknach świecą się kolorowe lampki, choinkowe ozdoby, gwiazdeczki, szyszki i renifery. Z domów unoszą się aromatyczne zapachy świątecznych wypieków. Najsłynniejszym ciastem są: Weihnachtsstollen – strucla bożonarodzeniowa z rodzynkami i bakaliami, Lebkuchen, smakowite pierniczki, a także inne ciasteczka o różnych, świątecznych kształtach.

Choinkę w Niemczech ubiera się także o dużo wcześniej niż w Polsce. Zwyczaj strojenia drzewka bożonarodzeniowego wywodzi się właśnie z Niemiec i stamtąd został przeniesiony na inne kraje. Do Polski przenieśli ją w czasach zaborów niemieccy protestanci. Miało to miejsce  na przełomie XVIII i XIX wieku.

Świąteczna choinka przed Bramą Brandeburską w Berlinie
Świąteczna choinka przed Bramą Brandeburską w Berlinie

Na niemieckim stole wigilijnym króluje sałatka ziemniaczana i pieczona kiełbasa. Niemcy nie łamią się opłatkiem i nie nakrywają wolnego miejsca przy stole wigilijnym.  Szczególnie świątecznie obchodzi się tutaj pierwszy dzień świąt, gdzie na uroczystym obiedzie spożywa się pieczoną gęś, indyka lub kaczkę, faszerowaną jabłkami i suszonymi owocami.  W niemieckich domach czas kolacji wigilijnej oznajmia dźwięk dzwoneczka i zapalenie świeczek na choince. Wiodącym alkoholem jest tu grzane wino, doprawiane gożdzikami, cynamonem i skórką z pomarańczy.

Życzę wszystkim pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram