Tulum – miasto Majów na półwyspie Jukatan

Tulum to moje ulubione prekolumbijskie miasto Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku. W przeciwieństwie do wszystkich innych obiektów Majów leży nad samym Morzem Karaibskim, około 130 km na południe od Cancun. Ze względu na swoje strategiczne położenie przypuszcza się, że Tulum było ważnym centrum religijnym i handlowym między innymi regionami Majów. Świadczy też o tym rozbudowany system obronny miasta. Tulum było jeszcze zamieszkane, gdy do jego brzegów przybili Hiszpanie.

facebook - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantwitter - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatangoogle - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatanpinterest - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantumblr - Tulum - miasto Majów na półwyspie JukatanTulum
Tulum

Cały obszar miasta został zbudowany z niskich domów i otoczony był murem, otwartym na morze. Tajemnicze ruiny i przepiękne plaże z niesamowicie turkusowym morzem i drobniutkim, białym piaskiem, przyciągają masy turystów. Niegdyś mała wioska, stała się dzisiaj jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych Jukatanu.

Do najbardziej znanych budowli miasta Majów należy El Castillo (Zamek), Templo de las Pinturas (Świątynia Fresek), Templo del Dios Descendente (Świątynia Zstępującego Boga) i Templo del Dios del Viento (Świątynia Boga Wiatru).

El Castillo (Zamek)

Najwyższy budynek w Tulum to El Castillo (Zamek). Górna jego część ma dwa pomieszczenia, do którego wiodą trzy wejścia, ozdobione kolumnami. To tutaj miały odbywać się główne uroczystości religijne. Przypuszcza się, że El Castillo spełniało także rolę latarni morskiej.

facebook - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantwitter - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatangoogle - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatanpinterest - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantumblr - Tulum - miasto Majów na półwyspie JukatanEl Castillo
El Castillo

Templo de las Pinturas (Świątynia Fresek)

Świątynia Fresek otrzymała swoją nazwę ze względu na liczne malowidła ścienne, przedstawiające węże, ryby, jaszczurki i inne zwierzęta morskie, ozdabiające różne bóstwa.  Świątynia ta prawdopodobnie służyła do kultu bóstw, które były związane z żyznością gleby.

facebook - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantwitter - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatangoogle - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatanpinterest - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantumblr - Tulum - miasto Majów na półwyspie JukatanŚwiątynia Fresek
Templo de las Pinturas

Templo del Dios Descendente (Świątynia Zstępującego Boga)

Świątynia Zstępującego Boga, wzięła swoją nazwę, od rzeżby bóstwa, umieszczonego w świątyni. Postać „malejącego boga” jest często spotykana w budowlach Majów i wiąże się ją z zachodem słońca, deszczem, piorunem i hodowlą pszczół.

"<yoastmark

Templo del Dios del Viento (Świątynia Boga Wiatru)

Świątynia Boga Wiatru została zbudowana na naturalnym wzniesieniu, położonym nad samym morzem. Jest to jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Tulum. Stoi ona na okrągłej platformie i posiada tylko jedno pomieszczenie, do którego prowadzą prostokątne drzwi. Przypuszcza się, że służyła ona kultowi boga wiatru.

facebook - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantwitter - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatangoogle - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatanpinterest - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantumblr - Tulum - miasto Majów na półwyspie JukatanTemplo del Dios del Viento
Templo del Dios del Viento
facebook - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantwitter - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatangoogle - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatanpinterest - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatantumblr - Tulum - miasto Majów na półwyspie JukatanIguana
Iguana

Na zwiedzanie Tulum polecam wczesne przedpołudnie, potem robi się bardzo gorąco i tłocznie. Poniżej ruin znajduje się piaszczysta plaża, do której prosto z ruin prowadzą drewniane schodki. Wystarczy trochę odpłynąć od brzegu, aby podziwiać tajemnicze ruiny Majów. Uwaga na wylegiwujące się w słońcu iguany. Ich barwa jest tak dopasowana do otoczenia, że można je nie zauważyć!

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Tulum - miasto Majów na półwyspie Jukatan

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

Dodaj komentarz

Close