W Kanionie Antylopy

Jesteśmy w samym sercu górnej części Kanionu Antylopy, w „miejscu, gdzie woda biegnie przez skały”. Tak właśnie w języku Indian Navaho nazywany jest Upper Antelope Canyon. Wyrzeźbione przez rwącą wodę krawędzie kanionu i ich charakterystyczny pomarańczowy kolor, oświetlony wpadającymi przez wąskie szczeliny promykami słońca, sprawiają wrażenie, że jesteśmy wśród przedziwnych magicznych formacji.

1. antelope canyon
Antelope Canyon

Antelope Canyon znajduje się na terenie rezerwatu Indian Navajo, w stanie Arizona, niedaleko miasta Page. Zwiedzanie kanionu możliwe jest tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Droga do kanionu wiedzie wzdłuż wyschniętego koryta rzeki. Nasz kierowca to prawdziwy rajdowiec. Za nami pozostają tylko tumany kurzu.

Antelope Slot Canyon Tours
Antelope Slot Canyon Tours

Fantazyjne skalne kompozycje są dziełem dziesiątek milionów lat erozji piaskowca Navaho. Jego forma powstała przez gwałtowne opady monsunowe, które wpadając między szczeliny skał tworzyły silny potok, który wymywał ostre krawędzie kanionu.

Antelope Canyon
Antelope Canyon
4. antelope canyon
Antelope Canyon

Gwałtowne opady, znane jako powodzie błyskawiczne mogą nadejść nagle i zaskoczyć turystów, przebywających w kanionie. Gładkie skały kanionu, wysoki klif i rwący potok sprawiają, że czarujący kanion momentalnie zamienić się może w kipiącą czeluść. 12 sierpnia 1997 nagła burza z piorunami, doprowadziła do śmierci jedenastu turystów, którzy nie mieli żadnych szans przeżycia. Lawina piasku zmieszanego z wodą porwała ich w kierunku jeziora Powell. Od tego czasu zwiedzanie kanionu jest ściśle kontrolowane.

5. antelope canyon
Antelope Canyon
6. antelope canyon
Antelope Canyon

Zwiedzanie kanionu jest najbardziej korzystne w godzinach przedpołudniowych. Wtedy to snopy światła w fantazyjny sposób oświetlają ściany mrocznego kanionu.

7. antelope canyon
Kocie oczy?
W Kanionie Antylopy
Antelope Canyon

Upper Antelope Canyon w swoim najgłębszym miejscu ma 44,3 metry i długość około 400 metrów. Kanion należy do jednych z najpiękniejszych miejsc na ziemi i jest rajem dla profesjonalnych fotografów. Chociaż nie można w nim spędzić sporo czasu, wystarczył on nam aby zakochać się w tym niepowtarzalnym miejscu.

10. antelope canyon
Antelope Canyon
11. antelope canyon
Antelope Canyon

Informacje praktyczne:

Operatorów zwiedzania Kanionu Antylopu jest sporo. Polecamy Antelope Slot Canyon Tours. Cena zwiedzania kanionu z transportem z Page jest różna w zależności od czasu przebywania w kanionie i pory dnia.

Scenic tour trwa 1,5h i kosztuje od 36.30 USD do 47.35 USD. Najdrożej jest o godzinie 10:30 i 13:00, kiedy to w kanionie jest najlepsze oświetlenie. W tym czasie jednak jest też najwięcej turystów i panuje w nim prawdziwy korek.

Photografic tour trwa 2,5h, oferowana jest w czasie najlepszego oświetlenia o 10:30 i 13:00. Koszt 80.70 USD.

Warto zaopatrzyć się przy wjeździe do Arizony w książeczki z kuponami. Dzięki takiemu kuponowi dostaliśmy zniżkę na wycieczkę do kanionu.

Nocleg w Page jest drogi. Polecamy Days Inn & Page Suites. Cena za dwa noclegi dla dwóch osób ze śniadaniem: 275.98 USD.

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram