W krainie gigantów

Są tak wielkie, że trudno je ogarnąć wzrokiem. Potrafią przetrwać wszelkie katastrofy. Nie powali je wiatr, nie dadzą się pożarowi, kornikom i innej zarazie. Żyją ponad 3900 lat i dorastają do 110 metrów. Znajdujemy się w stanie Kalifornia, w południowej części pasma gór Sierra Nevada. To tutaj w Parku Narodowym Sekwoi rosną największe drzewa świata, o nazwie mamutowce olbrzymie.

Park Narodowy Sekwoi
Park Narodowy Sekwoi

 

Mamutowiec olbrzymi znany jest też, jako sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, czy welingtonia.

sekwoja
Mamutowiec olbrzymi

 

Korzeń sekwoi
Korzeń sekwoi

 

Park Narodowy Sekwoi to drugi po Yellowstone najstarszy Park Narodowy Stanów Zjednoczonych. Utworzono go w 1890 roku, aby zapobiec masowemu wycinaniu drzew w końcu XIX i początkach XX wieku. Ogromne drzewa przyciągają rokrocznie masy turystów.

sekwoja
W lesie gigantów

 

sekwoja
Tunnel Log / Sekwojowy tunel

 

Ku naszemu zdziwieniu, wędrując wśród leśnych olbrzymów, obserwujemy ślady pożaru i nadpalone drzewa. Czyżby jakiś nierozsądny turysta zaprószył ogień? Jak się później okazuje pożary poszycia leśnego wzniecane są celowo, ponieważ eliminują konkurentów i służą kiełkującym nasionkom. Szyszki mamutowca pod wpływem wysokiej temperatury łatwiej się otwierają, przez co nasiona dostają więcej słońca. Ich rozwojowi sprzyja też żyzna gleba z popiołu.

Kora mamutowców olbrzymich zawiera związki chemiczne, które chronią ją przed szkodliwymi owadami i pasożytami. A ponieważ nie posiadają wiele żywicy, są bardzo odporne na ogień.

sekwojowy las
Sekwojowy las

 

Park Narodowy Sekwoi zamieszkują mulaki, wiewiórki czikari i niedźwiedzie amerykańskie, które uwielbiają włamywać się do samochodów, w celu skradzenia żywności.

mieszkaniec parku sekwoi
Wiewiórka

 

mieszkaniec parku sekwoi
Mulak

 

Wydawać by się mogło, że szyszki sekwoi przy tak rosłych drzewach powinny też być olbrzymie. Nic takiego! Są one nie większe niż małe oliwki.

park sekwoi
Z głową w chmurach

 

sekwoje
Korony sekwoi

 

Mamutowce olbrzymie posiadają zdolność rozmnażania się przez odrosty. Z uszkodzonej części konaru bądź nawet pnia drzewa wyrastają pędy, które szybko zamieniają się w dorosłe drzewa. Corocznie przyrost mamutowca sięga ok. 45-60 cm. Nic dziwnego, że te super drzewa przetrwały epokę intensywnego wyrębu.

sekwoja
Sekwoja

 

sekwoje
W krainie gigantów

 

Informacje praktyczne:

Park otwarty jest 24h na dobę w ciągu całego roku.

Bilet wstępu: 20$ za samochód, bądź 10$ od osoby, jeśli po parku porusza się pieszo bądź na motocyklu, czy rowerze. Bilet wstępu ważny jest 7 dni i upoważnia również do wjazdu do Parku Narodowego Kings Canyon, o którym będzie mowa w następnym wpisie.

 

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube