Weekend w Sztokholmie

Czy w dwa i pół dnia można ogarnąć stolicę Szwecji Sztokholm? Można! Wystarczy skoncentrować się na miejscach szczególnie wartych odwiedzenia. Jakie to miejsca? Gusta są różne. Oto parę wskazówek, co trzeba koniecznie zobaczyć w jeden weekend w Sztokholmie, mając nie za wiele czasu.

Sztokholm z lotu ptaka

Sztokholm w racji swojego położenia na 14 wyspach szczególnie imponująco wygląda z lotu ptaka. Nie trzeba umieć latać, wystarczy wdrapać się na jeden z punktów widokowych w dzielnicy Södermalm: Fjällgatan, Katarinahissen, czy też Mosebacketerrassen. Stolica Szwecji szczególnie pięknie prezentuje się z wieży w Ratuszu na wyspie Kungsholmen. Ale uwaga na szczyt wieży trzeba pokonać 365 stopni, za to widoki zapierające dech.

Sztokholm z lotu ptaka - Weekend w Sztokholmie
Sztokholm z lotu ptaka
Ratusz miejski w Sztokholmie
Ratusz Miejski w Sztokholmie
Dziedziniec Ratusza w Sztokholmie
Dziedziniec Ratusza w Sztokholmie

Dla mających słabą kondycję Sztokholm ładnie wygląda z mostów łączących liczne wyspy. Nasz faworyt to Stadshusbron – most łączący Kungsholmen z Normalm z pięknym widokiem na Gamla Stan – Stare Miasto.

Sztokholm na wodzie - Weekend w Sztokholmie
Stare Miasto z mostu Stadshusbron

Stare Miasto

Po nasyceniu się pięknymi widokami, czas na zwiedzanie Gamla Stan – Starego Miasta. Wąskie uliczki, brukowane kostką, kolorowe kamienice, urocze kafejki dają temu miejscu niesamowity urok. Nic dziwnego, że Stare Miasto stoi na liście do zwiedzania każdego turysty.

Sztokholm Stortorg - Weekend w Sztokholmie
Sztokholm Stortorg
Sztokholm uliczka na starym miescie - Weekend w Sztokholmie
Sztokholm uliczka na Starym Mieście

Warto również wstąpić do Katedry, w której mają miejsce śluby i koronacje szwedzkiej rodziny królewskiej. Tutaj znajduje się bezcenna rzeźba przedstawiająca Świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Sztokholm Katedra - Weekend w Sztokholmie
Sztokholm Katedra
Swiety Jerzy ze smokiem - Weekend w Sztokholmie
święty Jerzy ze smokiem

Niewątpliwą atrakcją Gamla Stan jest również Zamek Królewski. Na jego dziedzińcu podziwiać można zmianę Gwardii Królewskiej.

Zmiana Gwardii Krolewskiej na Zamku Krolewskim w Sztokholmie - Weekend w Sztokholmie
Zmiana Gwardii Królewskiej na Zamku Królewskim w Sztokholmie

Muzeum Statku Vasa

Naszym kolejnym celem weekendu w Sztokholmie jest wyspa Djurgarden – z najbardziej interesującymi muzeami Szwecji. Naszym faworytem jest Muzeum Statku Vasa. Ogólnie nie jestem fanem muzeów, ale bycie w Sztokholmie i nie zobaczenie tego przepięknego wraku statku z jego fascynującą historią jest nie do wybaczenia!

Już z daleka z hali mieszczącej statek widać jego wystające maszty. Ma on aż 52 metry wysokości, 62 metry długości i 11,7 metra szerokości.

Widok na Muzeum Vasa - Weekend w Sztokholmie
Widok na Muzeum Vasa

Vasa to olbrzymi okręt wojenny, który zatonął w 1628 roku w trakcie swojej dziewiczej jazdy tuż u wyjścia z portu w Sztokholmie. Dopiero po 333 latach statek Vasa wydobyto z otchłani wodnych. Niesamowicie frapującym faktem jest to, że pomimo trzech wieków w wodzie, statek zachowany jest w prawie 95 procentach w oryginale! Kunsztowne rzeźby i ornamenty zdobiące statek zostały skrzętnie zakonserwowane i stanowią unikalne dzieło sztuki.

Okret Vasa duplikat - Weekend w Sztokholmie
Statek Vasa
Okret Vasa - Weekend w Sztokholmie
Statek Vasa
Rzezby na dziobie okretu Vasa - Weekend w Sztokholmie
Rzeżby na dziobie statku Vasa

Stół szwedzki

Będąc w Szwecji koniecznie trzeba skosztować „stołu szwedzkiego”, czyli smörgåsbord. Skąd się wzięła ta nazwa? Według pewnej anegdoty w 1656 roku, król Szwecji – Karol X Gustaw chcąc zająć polski Zamość, wprosił się do Jana Sobiepana Zamoyskiego na ucztę. W ten sposób chciał zmusić Zamoyskiego do poddania się. Jan Sobiepan Zamoyski, przygotował ucztę poza murami miasta, organizując pełne jedzenia stoły, ale bez krzeseł. Legenda mówi, że stąd właśnie, przyjęcia ze stołami bez krzeseł nazywa się szwedzkim stołem.

Smörgåsbord czyli bufet szwedzki - Weekend w Sztokholmie
Smörgåsbord czyli stół szwedzki

Skansen

Po obfitym szwedzkim stole czas na następną atrakcję na wyspie Djurgarden: Skansen. Pokazuje on sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną. Założyciel Skansenu sprowadził tutaj ponad 150 rozmaitych historycznych budynków z całego kraju, w których poznać można zwyczaje i tradycje dawnych mieszkańców Szwecji.

Stockholm Skansen - Weekend w Sztokholmie
Stockholm Skansen
Sztockholm skansen Baba Jaga - Weekend w Sztokholmie
Sztockholm skansen Baba Jaga

Na terenie Skansenu znajduje się również ogród zoologiczny, w którym spotykamy leniwe łosie.

losie - Weekend w Sztokholmie
Łosie

Archipelag Sztokholmski

Będąc w Sztokholmie warto wyruszyć na rejs statkiem. Szczególnie popularne są rejsy parowcami po Archipelagu Sztokholmskim. Jest to przepiękna kraina wysp i wysepek, na których Szwedzi mają swoje domki letniskowe.

Parowiec - Weekend w Sztokholmie
Parowiec
Skärgården czyli Archipelag Sztokholmski - Weekend w Sztokholmie
Skärgården czyli Archipelag Sztokholmski

Nasz weekend w Sztokholmie zbliża się do końca. Nadszedł czas na pożegnanie, przed nami przeprawa promem do Helsinek. Dla niewtajemniczonych, zafundowaliśmy sobie kajutę Kapitana. W końcu to nasza podróż poślubna!

Viking Line - Weekend w Sztokholmie
Viking Line
Promem do Finlandii - Weekend w Sztokholmie
Weekend w Sztokholmie dobiega końca. Kurs na Helsinki
Toast - Weekend w Sztokholmie
Toast na promie

Weekend w Sztokholmie – Informacje praktyczne:

Planujesz  weekend w Sztokholmie? Wcale  nie musi być drogo. W Sztokholmie jest mnóstwo możliwości noclegowych na każdą kieszeń. Nocowaliśmy w przytulnym hoteliku Hotel Hellstens Malmgård na wyspie Södermalm. Plusy: ok. 20 minut piechotą na Stare Miasto, miejsce parkingowe, pyszne śniadania i spokojna okolica. Minusy bardzo małe pokoje i dość wygórowana cena.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

Booking.com
b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Weekend w Sztokholmie

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Dodaj komentarz

Close