Weekend w Sztokholmie

Czy w dwa i pół dnia można ogarnąć stolicę Szwecji Sztokholm? Można! Wystarczy skoncentrować się na miejscach szczególnie wartych odwiedzenia. Jakie to miejsca? Gusta są różne. Oto parę wskazówek, co trzeba koniecznie zobaczyć w Sztokholmie, mając nie za wiele czasu.

Sztokholm

Sztokholm w racji swojego położenia na 14 wyspach szczególnie imponująco wygląda z lotu ptaka. Nie trzeba umieć latać, wystarczy wdrapać się na jeden z punktów widokowych w dzielnicy Södermalm: Fjällgatan, Katarinahissen, czy też Mosebacketerrassen. Stolica Szwecji szczególnie pięknie prezentuje się z wieży w Ratuszu na wyspie Kungsholmen. Ale uwaga na szczyt wieży trzeba pokonać 365 stopni, za to widoki zapierające dech.

Sztokholm z lotu ptaka
Ratusz miejski w Sztokholmie
Ratusz Miejski w Sztokholmie
Dziedziniec Ratusza w Sztokholmie
Dziedziniec Ratusza w Sztokholmie

Dla mających słabą kondycję Sztokholm ładnie wygląda z mostów łączących liczne wyspy. Nasz faworyt to Stadshusbron – most łączący Kungsholmen z Normalm z pięknym widokiem na Gamla Stan – Stare Miasto.

Stare Miasto z mostu Stadshusbron

Po nasyceniu się pięknymi widokami, czas na zwiedzanie Gamla Stan – Starego Miasta. Wąskie uliczki, brukowane kostką, kolorowe kamienice, urocze kafejki dają temu miejscu niesamowity urok. Nic dziwnego, że Stare Miasto stoi na liście do zwiedzania każdego turysty.

Sztokholm Stortorg
Sztokholm uliczka na Starym Miescie

Warto również wstąpić do Katedry, w której mają miejsce śluby i koronacje szwedzkiej rodziny królewskiej. Tutaj znajduje się bezcenna rzeźba przedstawiająca Świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Sztokholm Katedra
święty Jerzy ze smokiem

Niewątpliwą atrakcją Gamla Stan jest również Zamek Królewski. Na jego dziedzińcu podziwiać można zmianę Gwardii Królewskiej.

Zmiana Gwardii Królewskiej na Zamku Królewskim w Sztokholmie

Naszym kolejnym celem jest wyspa Djurgarden – z najbardziej interesującymi muzeami Szwecji. Naszym faworytem jest Muzeum Statku Vasa. Ogólnie nie jestem fanem muzeów, ale bycie w Sztokholmie i nie zobaczenie tego przepięknego wraku statku z jego fascynującą historią jest nie do wybaczenia!

Już z daleka z hali mieszczącej statek widać jego wystające maszty. Ma on aż 52 metry wysokości, 62 metry długości i 11,7 metra szerokości.

Widok na Muzeum Vasa

Vasa to olbrzymi okręt wojenny, który zatonął w 1628 roku w trakcie swojej dziewiczej jazdy tuż u wyjścia z portu w Sztokholmie. Dopiero po 333 latach statek Vasa wydobyto z otchłani wodnych. Niesamowicie frapującym faktem jest to, że pomimo trzech wieków w wodzie, statek zachowany jest w prawie 95 procentach w oryginale! Kunsztowne rzeźby i ornamenty zdobiące statek zostały skrzętnie zakonserwowane i stanowią unikalne dzieło sztuki.

Statek Vasa
Statek Vasa
Rzeżby na dziobie statku Vasa

Będąc w Szwecji koniecznie trzeba skosztować „stołu szwedzkiego”, czyli smörgåsbord. Skąd się wzięła ta nazwa? Według pewnej anegdoty w 1656 roku, król Szwecji – Karol X Gustaw chcąc zająć polski Zamość, wprosił się do Jana Sobiepana Zamoyskiego na ucztę. W ten sposób chciał zmusić Zamoyskiego do poddania się. Jan Sobiepan Zamoyski, przygotował ucztę poza murami miasta, organizując pełne jedzenia stoły, ale bez krzeseł. Legenda mówi, że stąd właśnie, przyjęcia ze stołami bez krzeseł nazywa się szwedzkim stołem.

Smörgåsbord czyli stół szwedzki

Po obfitym szwedzkim stole czas na następną atrakcję na wyspie Djurgarden: Skansen. Pokazuje on sposób życia w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną. Założyciel Skansenu sprowadził tutaj ponad 150 rozmaitych historycznych budynków z całego kraju, w których poznać można zwyczaje i tradycje dawnych mieszkańców Szwecji.

Stockholm Skansen
Sztockholm skansen Baba Jaga

Na terenie Skansenu znajduje się również ogród zoologiczny, w którym spotykamy leniwe łosie.

Łosie

Będąc w Sztokholmie warto wyruszyć na rejs statkiem. Szczególnie popularne są rejsy parowcami po Archipelagu Sztokholmskim. Jest to przepiękna kraina wysp i wysepek, na których Szwedzi mają swoje domki letniskowe.

Parowiec
Skärgården czyli Archipelag Sztokholmski

Nadszedł czas na pożegnanie ze Sztokholmem przed nami przeprawa promem do Helsinek. Dla niewtajemniczonych, zafundowaliśmy sobie kajutę Kapitana. W końcu to nasza podróż poślubna!

Viking Line
Kurs na Helsinki
Toast na promie

Informacje praktyczne:

W Sztokholmie jest mnóstwo możliwości noclegowych na każdą kieszeń. Nocowaliśmy w przytulnym hoteliku Hotel Hellstens Malmgård na wyspie Södermalm. Plusy: ok. 20 minut piechotą na Stare Miasto, miejsce parkingowe, pyszne śniadania i spokojna okolica. Minusy bardzo małe pokoje i dość wygórowana cena.

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram