Zakopane Zakopane

Z racji, że wychowywałam się u podnóża Karkonoszy, to właśnie te góry były moim faworytem. Po Karkonoszach przyszła kolej na Alpy. W porównaniu do Karkonoszy robiły wrażenie ogromnych, stromych i grożnych. Wejście na najwyższy szczyt niemieckich Alp – Zugspitze był dla mnie wtedy nie lada osiągnięciem. Potem wspinałam się na coraz to wyższe szczyty, a Karkonosze stały się dla mnie małymi pagórkami. Zawsze jednak marzyłam o wycieczce do zimowej stolicy Polski – Zakopanego i wyprawie w Tatry. No i w końcu się udało!

Droga z Kasprowego na Świnicę
Droga z Kasprowego na Świnicę

Kasprowy Wierch leży u podnóża Hali Kasprowej i góruje nad trzema dolinami: Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody Gąsienicowej i po stronie słowackiej nad Doliną Cichą. Wjechać można na niego aż trzema kolejkami linowymi, a zimą zjechać dwiema trasami narciarskimi, dlatego też rejon Kasprowego jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Ma to także swoje ujemne strony. Tłumy turystów powodują prześpieszoną erozję gleby i przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego.

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.
Widok na Tatry
Panorama Tatr

W Tatrach jest ponad 200 stawów. Wszystkie są pochodzenia lodowcowego. Wyjątek stanowi Cichy Stawek. Największymi stawami są Morskie Oko (34,54 ha) i Wielki Staw Polski (34,14 ha).

Krajobraz polodowcowy
Krajobraz polodowcowy
Drogowskaz w Tatrach
Którędy dalej?

Dalej udajemy się wzdłuż Doliny Gąsienicowej w kierunku schroniska Murowaniec, gdzie czeka na nas gorąca grochówka i bigos!

Dolina Gąsienicowa
Dolina Gąsienicowa
Schronisko Murowaniec
Schronisko Murowaniec

Parę kroków dalej od schroniska, zaczyna się malowniczy szlak, biegnący pośród drewnianych chatek z przepiękną panoramą na Tatry.

Leśniczówki
szlak
Leśniczówka
Malowniczo położona leśniczówka

Malowniczą Doliną Jaworzynki schodzimy do Kużnic…

Szlak
Szlak
Górski potok
Górski potok

Po wyczerpującej wędrówce udajemy się na zasłużoną kolację na Krupówki do Bacówki. Wokół roznoszą się smakowite zapachy grillowanego mięsa i kiełbas.

Karczma Bacówka na Krupówkach
Karczma Bacówka na Krupówkach
Jedzonko prosto z grilla
Jedzonko prosto z grilla

Dla zwolenników McDonalda czeka góralski fastfood!

Baconald góralski fastfood
Baconald góralski fastfood

Wzdłuż Krupówek znależć można wozy z oscypkiem – tradycyjnym, charakterystyczny dla polskich gór, wędzonym serem, przygotowywanym z owczego mleka. Nam oscypek smakuje najlepiej na gorąco z grilla.

Oscypki
Oscypki

Krupówki to główna ulica Zakopanego z licznymi karczmami, restauracjami, sklepami i atrakcjami turystycznymi. To tutaj toczy się  turystyczne życie Zakopanego.

Krupówki centralna ulica Zakopanego
Deptak na Krupówkach
Widok na Krupówki z Gubałówki
Widok na Krupówki z Gubałówki

Na koniec dnia jesteśmy świadkami ostrej dyskusji między „Pawlakiem” i „Kargulem”:-) Sami swoi!

Pawlak i Kargul
Pawlak i Kargul

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram