Zapatyści z Chiapas

Zapata vive, la lucha sigue” – “Zapata żyje, walka trwa” – głosi jeden z szyldów E.Z.L.N.Zapatystowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego. Jesteśmy na terenie Zapatystów z Chiapas – zbrojnej grupy rewolucyjnej, walczącej o prawa ubogich Indian. Nazwa Zapatyści jest nawiązaniem do Emiliano Zapata, jednego z historycznych przywódców rewolucji meksykańskiej, którego tradycję kontynuuje E.Z.L.N.

Zapatyści z Chiapas

facebook - Zapatyści z Chiapastwitter - Zapatyści z Chiapasgoogle - Zapatyści z Chiapaspinterest - Zapatyści z Chiapastumblr - Zapatyści z ChiapasZapatyści z Chiapas, Meksyk, szyld Zapatystów
E.Z.N.L. – Ejército Zapatista de Liberación Nacional

Świat o Zapatystach usłyszał w 1994 roku, kiedy to zamaskowane bojówki zaatakowały 5 okręgów we wschodnich Chiapas i zadeklarowały chęć obalenia rządu meksykańskiego. Dwutygodniowe powstanie nie osiągnęło wprawdzie szerokiej skali, jednak rząd meksykański zdecydował się na negocjacje z bojownikami, przyznanie autonomii i specjalnych przywilejów dla ludności indiańskiej.

Subcomandante Marcos

facebook - Zapatyści z Chiapastwitter - Zapatyści z Chiapasgoogle - Zapatyści z Chiapaspinterest - Zapatyści z Chiapastumblr - Zapatyści z Chiapashasło Zapatystów
Libertag

Nieformalnym przywódcą E.Z.N.L. jest Subcomandante Marcos, który dzięki prostemu językowi znalazł wśród ludności indiańskiej dość spore poparcie. Rozmawiając z rdzennymi mieszkańcami Chiapas, łatwo daje się wyczuć sympatię do Zapatystów.  Większość Indian mieszka w zacofanych wioskach, często bez elektryczności i ograniczonego dostępu do wody pitnej. Sprzedający kukiełki z rewolucjonistami, z zaangażowaniem wyjaśniają nam znaczenie poszczególnych figurek.

Jak wyglądają Zapatyści z Chiapas

facebook - Zapatyści z Chiapastwitter - Zapatyści z Chiapasgoogle - Zapatyści z Chiapaspinterest - Zapatyści z Chiapastumblr - Zapatyści z ChiapasZapatysta
Zapatysta z Chiapas

Zapatyści noszą czarne szaty, mają zamaskowane twarze i trzymają broń w ręku. Maskowanie twarzy ma nie tylko na celu uniemożliwić rozpoznanie, ale także ma symboliczny wymiar. Maski podkreślają walkę nie tylko w swoim imieniu, ale dla każdego człowieka na świecie, który czuje się dyskryminowany, prześladowany i wyzyskiwany.

Zapatyści dzięki nowoczesnym środkom łączności, takich jak Internet, zwrócili uwagę całego świata na problemy Chiapas i zyskali spore poparcie na całym świecie.

facebook - Zapatyści z Chiapastwitter - Zapatyści z Chiapasgoogle - Zapatyści z Chiapaspinterest - Zapatyści z Chiapastumblr - Zapatyści z ChiapasSzyld Zapatystów
Jesteś na terenie Zapatystów

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Zapatyści z Chiapas

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.

Booking.com

Dodaj komentarz

Close