Zmora podróżnych

Jesteśmy na wymarzonym urlopie, rozkoszujemy się słoneczną pogodą, zwiedzamy egzotyczne miejsca. Wydaje nam się, że nic nie może zakłócić naszego wypoczynku. Aż tu nagle dopada nas największa zmora podróżnych: zemsta Montezumy, zemsta sułtana, klątwa faraona, czyli biegunka podróżnych. Dopada nas znienacka, podstępnie, w momencie, gdy się jej nie spodziewamy i psuje nam błogi wypoczynek.

facebook - Zmora podróżnychtwitter - Zmora podróżnychgoogle - Zmora podróżnychpinterest - Zmora podróżnychtumblr - Zmora podróżnychBłogi urlop
Błogi urlop

Biegunka podróżnych występuje najczęściej w krajach o niskim standardzie sanitarnym: głównie w krajach azjatyckich, afrykańskich, czy Ameryki Łacińskiej. Do zakażeń dochodzi głównie przez spożycie skażonej wody, zawierającej bakterię E. coli, rzadziej bakterie Salmononelli, Shigelli bądź wirusy, czy pierwotniaki. Wywołuje ostrą biegunkę, bóle brzucha, wymioty, nudności, a nawet gorączkę i bóle stawów.

Biegunki można się jednak ustrzec. O przestrzeganiu podstawowej higieny i regularnym myciu rąk nie będę się rozpisywać, bo o tym wie każdy. Czasami nasza ostrożność jest uśpiona i dajemy się skusić pysznie wyglądającemu koktajlowi na plaży, czy sałatce ze świeżych owoców. Nie ma nic bardziej zgubnego! Z racji, że dużo podróżuję zebrałam w tym temacie sporo doświadczenia. Niestety nieraz byłam już chora, a dwa razy skończyło to się pobytem w szpitalu. Biegunka w podróży to nic przyjemnego, więc warto sobie wziąć do serca parę rad jak jej się ustrzec.

Poniżej zebrałam podstawowe przykazania dla podróżujących.

1. Jedz posiłki tylko z pewnego źródła, które są gotowane bądź smażone!

Unikaj ulicznych jadłodajni i tanich barów.

2. Spożywaj owoce i warzywa, które można obrać ze skórki!

Wszelkie inne trzeba poddać dezynfekcji. W egzotycznych krajach dostępne są specjalne kropelki z jodyną, które dodaje się do wody z zanurzonymi produktami. Po ok. 15 minutach kąpieli wszelkie bakterie i wirusy w 99% są zabite.

Uwaga na owoce z uszkodzoną skórką! Zwłaszcza banany, które są już tak dojrzałe, że mają nadpękniętą skórkę, są potencjalnym źródłem zakażenia.

3. Unikaj niegotowanej wody!

Pij napoje z fabrycznie zamykanych butelek i puszek. Uwaga na Indie! W Indiach radzę kupować wodę w supermarketach, a nie od ulicznych sprzedawców. Zdarza się, że w sprzedawanych butelkach jest woda z kranu!

Zimne napoje spożywaj bez kostek lodu, bo są one najczęściej robione z kranówki.
Do mycia zębów używaj tylko wody z butelki. Biorąc prysznic, miej zamknięte usta i nie kieruj wody na twarz.

4. W wysoko położonych miejscowościach unikaj gorących trunków jak np. herbata!

W wysoko położonych miejscowościach woda potrzebuje dużo więcej czasu, aby osiągnąć temperaturę, potrzebną do zabicia wszystkich bakterii i wirusów. Np. na wysokości ok. 2000 metrów n.p.m. wodę gotować trzeba ok. 20 minut. Jeśli kelner po 5 minutach poda ci herbatę, to biegunkę masz jak w banku. Z doświadczenia wiem, że na takiej wysokości często woda na herbatę jest niedogotowana!

Podróżujących, którzy w podróży nie mogą żyć bez gorących trunków polecam zaopatrzenie się w czajnik elektryczny i gotowanie wody z butelki.

5. Nie spożywaj zimnych sosów!

Zimne sosy są często podawane w małych miseczkach, jako przystawki do dań. Mylisz się, jeśli sądzisz, że są one jednorazowo napełniane dla każdego klienta. Często wędrują one z jednego stołu na drugi. A co nadjadł jeden klient, dopełniane jest i podawane w tej samej miseczce drugiemu.

Stosując się do tych prostych rad, unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki i będziesz mógł w pełni cieszyć się urlopem!

W następnym wpisie z serii zdrowie w podróży rady dla tych, którzy nie ustrzegli się podstępnej biegunki…

Dopadła cię kiedyś zmora podróżnych? Masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

b184a09b0adbe0f11b2bdf26cd92faa8?s=100&r=g - Zmora podróżnych

Blogerka i podróżnik. Oprócz pasji uczenia się języków obcych uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajdują się krótkie wypady w góry, wycieczki po Europie, 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii i kamperem po Australii.

Close