Wielkanoc w Meksyku

Jak to nie ma malowania pisanek? Nie ma święconki? Nie ma lanego poniedziałku? Choć Meksyk jest krajem bardzo katolickim, to tradycje wielkanocne sporo odbiegają od polskich. Święta Wielkiej Nocy przywędrowały do Meksyku wraz z czasem hiszpańskiej konkwisty w 15 wieku. Dlatego też Wielkanoc w Meksyku łączy w sobie elementy europejskie z obyczajami prekolumbijskich plemion Azteków i Majów.

Wielkanoc w Meksyku, czyli Semana Santa

Przechadzając się ulicami Playa del Carmen daremnie szukam zwiastunów Świąt Wielkiej Nocy. Wystawy sklepów nie są udekorowane kolorowymi jajkami, pisklętami i czekoladowym zającami. Zamiast tego na plaży ustawiane są sceny, montowane głośniki, dostawiane kolejne leżaki. Nadmorski kurort szykuje się na Semana Santa – największe święto w całym roku.

koncert na plaży w Playa del Carmen
Tłum mocno wstawionych plażowiczów

Wielkanoc w Meksyku to czas rodzinnej fiesty

Podczas gdy Gringos juz od weekendu płaszczą się w olbrzymich resortach all-you-can-eat , wielopokoleniowe meksykańskie rodziny, od osesków po pradziadków, wylegają na plaże i w morskiej scenerii kontynuują swoją rodzinną fiestę. I jak przystało na Meksykanów, nawet na plaży nie rozstają się z swoją tortillą. Przy suto zastawionych stołach w morskiej scenerii zasiada cała rodzina. Dzieci pluskają się w wodzie lub bawią w piasku, mężczyżni popijają jedno piwko za drugim, a kobiety przygotowują posiłki.

meksykanki na plaży
Meksykańskie kobiety zazwyczaj przesiadują na brzegu plaży
ferie wielkanocne na plaży
Ferie wielkanocne Meksykanie spędzają najchętniej na plaży
fiesta na plaży
Fiesta na plaży
Piwo oprócz Tequili jest ulubiomym trunkiem Meksykanów
Piwo oprócz Tequili jest ulubiomym trunkiem Meksykanów

Obrzędy wielkanocne w Semana Santa

Ferie wielkanocne trwają w Meksyku  aż 14 dni. Większość Meksykanów bierze sobie w okresie wielkanocnym dwa tygodnie urlopu.  Ustawowo wolny od pracy jest czwartek, piątek, sobota i niedziela. Poniedziałek Wielkanocny jest w Meksyku dniem pracującym.

Semana Santa zaczyna się w Niedzielę Palmową. Meksykanie podobnie jak Polacy uczestniczą w procesji i święcą gałązki palm. Jest ich tutaj pod dostatkiem! W Wielki Piątek w niektórych miastach takich jak np. Taxco, odbywają się dramatyczne procesje, przedstawiające sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Pątnicy niosą na barkach ciernisty krzyż, biczują się do krwi, aby następnie zostać ukrzyżowanymi. W ten sposób Meksykanie odpokutowują to, co nagrzeszyli cały rok! W ich dłonie nie są wbijane gwoździe. Przymocowywane są one do krzyża tasiemką. Grzesznik musi przeżyć, aby za rok znów wziąć udział w procesji!

W Wielką Sobotę ma miejsce obrzęd palenia Judasza, który przypomina nasz zwyczaj topienia Marzanny. Największa fiesta ma miejsce w Niedzielę Wielkanocną, kiedy to Meksykanie z całą rodziną wychodzą na ulicę, tańczą, spożywają tradycyjne potrawy, oferowane w ulicznych budkach, a niebo zalewają pokazy sztucznych ogni. W Poniedziałek Wielkanocny rozpoczyna się Semana Pascua i czas radości z Zmartwychwstania Chrystusa.

Jeśli ktoś ma ochotę spędzić Wielkanoc w Meksyku w jednym z meksykańskich kurortów nad morzem, to może zapomnieć o szumie morza i bezkresnych plażach. Jest to czas wielbicieli mocnych trunków, głośnej muzyki i nocnego szaleństwa! Plaże są tak zatłoczone, że czasem nawet ciężko znależć miejsce stojące:-)

zatłoczone plaże na semana santa
Wesołych Świąt

Wszystkim czytelnikom mojego bloga życzę Zdrowych i Pogodnych  Świąt, radosnego czasu w gronie najbliższych i przyjaciół, smacznego jajka i mokrego Śmingusa Dyngusa!

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

TEKSTY, KTÓRE RÓWNIEŻ MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ

1 komentarz do wpisu “Wielkanoc w Meksyku”

Dodaj komentarz