Couchsurfing 6 wskazówek jak znaleźć darmową kanapę

Zalogowałeś się na portalu Couchsurfing? Stworzyłeś przekonujący profil? Nawiązałeś pierwsze znajomości? Nadeszła pora na znalezienie darmowego noclegu. Jeśli po raz pierwszy słyszysz o Couchsurfing, przeczytaj najpierw moje artykuły „Couchsurfing 8 wskazówek dla początkujących!” i „6 wskazówek jak zostać solidnym couchsurferem!”.

1. Funkcje wyszukiwania
Przy pierwszym wyszukiwaniu kanapy nie zawężaj za bardzo opcji wyszukiwania, bo może się okazać, że w wybranym mieście nie znajdziesz hostów, spełniających twoje kryteria.
Bardzo często oferujący nocleg wybierają w swoim profilu jako status wolnej kanapy opcje „maybe”, czyli może. Wybierając więc tylko opcje „yes”, pozbawisz się dużej liczby potencjalnych możliwości noclegowych.

Ważną funkcją jest też „last login” – ostanie logowanie. Zwykle aktywni couchsurferzy logują się codziennie na portalu, więc jeśli śpieszy ci się ze znalezieniem wolnej kanapy i liczysz na szybką odpowiedź, wybierz przedział ostatniego logowania nie większy niż 3-7 dni.

Jeśli to „twój pierwszy raz” i masz pewne obawy, to lepiej wybierz hosta, który jest zweryfikowany przez system, bądź posiada poręczenie innego uczestnika społeczności. Pisałam już o tym w poprzednim artykule. Można to zrobić wybierając opcje „Verified”, bądź „Voucher” w funkcji „Community”. Przeczytaj także dokładnie opinie innych uczestników, którzy już gościli u twojego hosta. Pozytywne opinie innych szybko rozwieją twoje wątpliwości i przekonasz się, że społeczność Couchsurfing to sympatyczni i pomocni ludzie.

Możesz też wybrać wiek, płeć, bądź tylko oferty hostów, posiadających zdjęcie.

2. Couch request, czyli zapytanie o wolną kanapę
Jeśli znalazłeś wymarzoną kanapę, pora sprawdzić, czy jest ona faktycznie wolna w wybranym przez ciebie terminie, i czy host użyczy ci noclegu. Pamiętaj, że na portalu Couchsurfing, wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności i nie miej za złe, jeśli host z różnych względów nie zaakceptuje twojego zapytania.
Aby jednak do tego nie doszło, bardzo ważnym jest, abyś przeczytał uważnie profil hosta, znalazł wspólne zainteresowania i napisał do niego wiadomość, dlaczego jesteś zainteresowany noclegiem u niego. Podstawą jest wspólny język. Jeśli host mówi tylko po francusku, a znasz tylko polski i angielski, to raczej ciężko będzie się wam dogadać!
Podaj dokładną datę przyjazdu i odjazdu i swój telefon oraz poproś o numer telefonu twojego hosta, abyś w razie spóźnienia mógł go o tym poinformować.

3. Kontakt telefoniczny
Dostałeś pisemne potwierdzenie możliwości noclegu? Zadzwoń do twojego hosta, potwierdź przyjazd i zamień z nim parę zdań. Krótka rozmowa pozwoli zmniejszyć dystans i ma charakter zobowiązujący. Dzięki temu być może zapobiegniesz krótkoterminowej odmowie!

4. Miej cierpliwość!
Czasami może trochę potrwać, zanim znajdziesz wolną kanapę, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli szukasz kanapy krótkoterminowo, możesz skorzystać z „Emergency List”, czyli z opcji „Last Minute Couch”. Może się okazać, że u twojego hosta będzie trochę ciaśniej i mniej wygodnie, ale na pewno będziesz mile przyjęty.

5. Podaruj mały prezent!
Twój host na pewno ucieszy się z małego prezentu. Może to być jakiś specyficzny smakołyk z twojego miasta, bądź jeśli jesteś kulinarnie uzdolniony, sporządź dla was smaczną kolację.

6. Czuj się jak u siebie w domu?
Jesteś na wakacjach w wymarzonym miejscu, znalazłeś darmowy nocleg, a twój host wita cię zdaniem„ Czuj się jak u siebie w domu”! Świetnie, jednak staraj się nie nadużywać gościnności i miej na uwadze, że twój host być może musi rano wstać do pracy. Najlepiej zachowuj się tak, jakbyś tego oczekiwał od swojego gościa.

Miłego couchsurfowania!

3 myśli na temat „Couchsurfing 6 wskazówek jak znaleźć darmową kanapę

  1. A ja mam pytanko? Czy jak szukacie kanapy to wysyłacie jednocześnie do kilku użytkowników zapytania? Bo mi trochę tak głupio i do tej pory przeważnie pisałam do jednej osoby dopiero jak od niej miałam negatywną odpowiedź to szukałam dalej.

  2. Jeśli twój wybrany użytkownik nie zamelduje się w ciągu 2-3 dni, to nie wahaj się napisać też do innych. Jeśli szukasz kanapy i masz niewiele czasu przed wyjazdem, możesz od razu napisać do 2-3. Ważne jest jednak, abyś przy pozytywnych odpowiedziach, od razu zdecydowała się na tylko jedną kanapę, a innym odmówiła, aby w ten sposób nie blokować innych użytkowników:-) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

*

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram