Zalogowałeś się na portalu Couchsurfing? Stworzyłeś przekonujący profil? Nawiązałeś pierwsze znajomości? Nadeszła pora na znalezienie darmowego noclegu. Jeśli po raz pierwszy słyszysz o Couchsurfing, przeczytaj najpierw moje artykuły „Couchsurfing 8 wskazówek dla początkujących!” i „6 wskazówek jak zostać solidnym couchsurferem!”. W tym artykule dowiesz się:
Jak znaleźć darmową kanapę?
1. Funkcje wyszukiwania
Przy pierwszym wyszukiwaniu kanapy nie zawężaj za bardzo opcji wyszukiwania, bo może się okazać, że w wybranym mieście nie znajdziesz hostów, spełniających twoje kryteria.
Bardzo często oferujący nocleg wybierają w swoim profilu jako status wolnej kanapy opcje „maybe”, czyli może. Wybierając więc tylko opcje „yes”, pozbawisz się dużej liczby potencjalnych możliwości noclegowych.
POBIERZ E-BOOK ZA DARMO
„45 hacków na tanie podróżowanie”
i przekonaj się, że podróże nie muszą kosztować miliony!
Ważną funkcją jest też „last login” – ostanie logowanie. Zwykle aktywni couchsurferzy logują się codziennie na portalu, więc jeśli śpieszy ci się ze znalezieniem wolnej kanapy i liczysz na szybką odpowiedź, wybierz przedział ostatniego logowania nie większy niż 3-7 dni.
Jeśli to „twój pierwszy raz” i masz pewne obawy, to lepiej wybierz hosta, który jest zweryfikowany przez system, bądź posiada poręczenie innego uczestnika społeczności. Pisałam już o tym w poprzednim artykule. Można to zrobić wybierając opcje „Verified”, bądź „Voucher” w funkcji „Community”. Przeczytaj także dokładnie opinie innych uczestników, którzy już gościli u twojego hosta. Pozytywne opinie innych szybko rozwieją twoje wątpliwości i przekonasz się, że społeczność Couchsurfing to sympatyczni i pomocni ludzie.
Możesz też wybrać wiek, płeć, bądź tylko oferty hostów, posiadających zdjęcie.
2. Couch request, czyli zapytanie o wolną kanapę
Jeśli znalazłeś wymarzoną kanapę, pora sprawdzić, czy jest ona faktycznie wolna w wybranym przez ciebie terminie, i czy host użyczy ci noclegu. Pamiętaj, że na portalu Couchsurfing, wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności i nie miej za złe, jeśli host z różnych względów nie zaakceptuje twojego zapytania.
Aby jednak do tego nie doszło, bardzo ważnym jest, abyś przeczytał uważnie profil hosta, znalazł wspólne zainteresowania i napisał do niego wiadomość, dlaczego jesteś zainteresowany noclegiem u niego. Podstawą jest wspólny język. Jeśli host mówi tylko po francusku, a znasz tylko polski i angielski, to raczej ciężko będzie się wam dogadać!
Podaj dokładną datę przyjazdu i odjazdu i swój telefon oraz poproś o numer telefonu twojego hosta, abyś w razie spóźnienia mógł go o tym poinformować.
3. Kontakt telefoniczny
Dostałeś pisemne potwierdzenie możliwości noclegu? Zadzwoń do twojego hosta, potwierdź przyjazd i zamień z nim parę zdań. Krótka rozmowa pozwoli zmniejszyć dystans i ma charakter zobowiązujący. Dzięki temu być może zapobiegniesz krótkoterminowej odmowie!
4. Miej cierpliwość!
Czasami może trochę potrwać, zanim znajdziesz wolną kanapę, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli szukasz kanapy krótkoterminowo, możesz skorzystać z „Emergency List”, czyli z opcji „Last Minute Couch”. Może się okazać, że u twojego hosta będzie trochę ciaśniej i mniej wygodnie, ale na pewno będziesz mile przyjęty.
5. Podaruj mały prezent!
Twój host na pewno ucieszy się z małego prezentu. Może to być jakiś specyficzny smakołyk z twojego miasta, bądź jeśli jesteś kulinarnie uzdolniony, sporządź dla was smaczną kolację.
6. Czuj się jak u siebie w domu?
Jesteś na wakacjach w wymarzonym miejscu, znalazłeś darmowy nocleg, a twój host wita cię zdaniem„ Czuj się jak u siebie w domu”! Świetnie, jednak staraj się nie nadużywać gościnności i miej na uwadze, że twój host być może musi rano wstać do pracy. Najlepiej zachowuj się tak, jakbyś tego oczekiwał od swojego gościa.
Miłego couchsurfowania!
Spodobał ci się mój wpis? Masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Witam, jestem studentką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku Turystyka i Rekreacja. Chciałabym serdecznie zachęcić Państwa do wypełnienia poniższej ankiety, dzięki której zgromadzę informacje niezbędne do napisania pracy licencjackiej.
Link do ankiety w języku polskim: https://www.survio.com/survey/d/O6S8G8Z7Q4J3V6J6H
Badanie dotyczy Couchsurfingu jako formy podróżowania. Badanie jest całkowicie anonimowe, a jego wypełnienie zajmie Państwu nie więcej niż 10 minut. Bardzo proszę o udzielenie szczerych odpowiedzi na każde pytanie.
Dziękuję za poświęcony czas!
Nie ma sprawy, chętnie wypełnię ankietę. Powodzenia 🙂
Jeśli twój wybrany użytkownik nie zamelduje się w ciągu 2-3 dni, to nie wahaj się napisać też do innych. Jeśli szukasz kanapy i masz niewiele czasu przed wyjazdem, możesz od razu napisać do 2-3. Ważne jest jednak, abyś przy pozytywnych odpowiedziach, od razu zdecydowała się na tylko jedną kanapę, a innym odmówiła, aby w ten sposób nie blokować innych użytkowników:-) Pozdrawiam
A ja mam pytanko? Czy jak szukacie kanapy to wysyłacie jednocześnie do kilku użytkowników zapytania? Bo mi trochę tak głupio i do tej pory przeważnie pisałam do jednej osoby dopiero jak od niej miałam negatywną odpowiedź to szukałam dalej.
I jeszcze 1 pożyteczny art. Dzięki 🙂