Australia Południowo-Wschodnia – 15 niezwykłych miejsc!

Wybierasz się do Australii Południowo-Wschodniej i szukasz inspiracji? Dobrze trafiłeś! W tym tekście poznasz 15 najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić w czasie twojej podróży. Australia Południowo-Wschodnia była częścią naszego trzymiesięcznego road tripu „Kamperem przez Australię”.

Australia Południowo-Wschodnia – 15 niezwykłych miejsc!


1. Sydney

Australia Południowo-Wschodnia, Sydney

Jeśli słyszysz słowo Sydney to co jako pierwsze wpada ci do głowy? Noworoczne fajerwerki nad Operą? Dokładnie! Opera to główny znak rozpoznawszy tej pięknej metropolii. Sydney ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Przekonać się o tym możesz wjeżdżając na wieżę Sydney Tower Eye. Rozciąga się z niej panorama 360 stopni na miasto i jego okolice. To tu nabierzesz apetytu na więcej.

Jeśli masz dojść zgiełku dużego miasta wybierz się na wycieczkę promem do słynnego Mainly albo udaj się na spacer do Mrs Macquaries Point. Stąd możesz się rozkoszować romantycznym zachodem słońca nad Harbour Bridge. Jedno jest pewne. Na pewno pokochasz to miasto!

Polecany nocleg

Hotel Radisson and Suits

2. Góry Błękitne

Australia Południowo-Wschodnia, Blue Mountains

Długo zastanawialiśmy się, czy odwiedzić Góry Błękitne, bo to bardzo turystyczne miejsce, a my chcieliśmy rozkoszować się naturą, szumem wodospadów i gwieździstym niebem. W Górach Błekitnych są jednak miejsca, które uchowały się przed inwazją tysięcy turystów, którzy wyskakują z autobusu, by pstryknąć parę fotek i jechać dalej.

Większość turystów ogranicza się do punktów widokowych w Katoomba, gdzie może panować niemiłosierny tłok. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe piękno Gór Błękitnych udaj się do Leura, Blackheath, czy Wentworth. Znajdziesz tam malownicze wodospady, trasy do wędrówek i poczujesz zapach eukaliptusowych lasów.

Polecany nocleg

Katoomba Falls Touristic Park

3. Kiama i Blow Holes

Australia Południowo-Wschodnia, Kiama

Miasteczko Kiama słynie z dziury w skale, z której w trakcie przypływu morza wystrzeliwują w górę gejzery morskiej piany. Kiama urzekła nas również przepięknym położeniem, malowniczą latarnią morską i skalistym wybrzeżem, o które rozbijają się z trzaskiem morskie fale. Warto tutaj spędzić choćby parę godzin w drodze do Jervis Bay.

Polecany nocleg

Seven Mile Beach Holiday Park

4. Jervis Bay i Park Narodowy Booderee

Australia Południowo-Wschodnia, Jervis Bay

Jervis Bay to malownicza zatoka z piaszczystymi plażami, które uchodzą za najpiękniejsze plaże na świecie. Jedna z nich Hyams Beach wpisana jest do Księgi Rekordów Guinnessa tutejszych, ze względu na „najbielszy piasek na świecie”! Nad południową częścią zatoki rozpościera się Park Narodowy Boonderee, który zachwycił nas dziką zwierzyną, deszczowym lasem i idyllicznymi plażami.

Polecany nocleg

Kemping Green Patch (mnóstwo wallabies i kangurów)

5. Pretty Beach i Park Narodowy Murramarang

Australia Południowo-Wschodnia, Pretty Beach

Pretty Beach i Park Narodowy Murramarang to kolejne rajskie miejsce, w którym można zapomnieć o całym świecie. To tutaj spotkaliśmy olbrzymie umięśnione kangury. Samce miały prawie dwa metry! Miejsce to jest idealne na długie spacery, piękne zachody słońca i obserwowanie australijskiej przyrody.

Polecany nocleg

Pretty Beach Campground

6. Góry Śnieżne i Park Narodowy Kościuszki

Australia Południowo-Wschodnia, Snowy Mountains

Góry Śnieżnie to najwyższe pasmo gór w Australii i popularne centrum sportów zimowych. Znajduje się tutaj Góra Kościuszki 2128 m n.p.m., która jest najwyższym szczytem na australijskim kontynencie. Góra nie jest technicznie trudna do zdobycia. Najpopularniejszą trasą jest trasa z miasteczka Thredbo, z którego można wyjechać kolejką na wysokość 1927 metrów. Dalej na szczyt prowadzi 6,5 kilometrowa stalowa trasa. Uwaga, może tutaj być bardzo wietrznie.

Polecany nocleg

Jindabyne Discovery Holliday Park Big 4 (kemping nad jeziorem z różowymi zachodami słońca)

7. PROM, czyli Park Narodowy Wilsons Promontory

Australia Południowo-Wschodnia, PROM

Wilsons Promontory to park narodowy z niepowtarzalną przyrodą. Australijczycy nazywają go potocznie „The Prom”. Leży on na półwyspie, na którym znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt Australii. Znajdziesz tutaj błogie plaże, piękne trasy na wędrówki i mnóstwo dzikiej zwierzyny. Szczególnym przeżyciem było dla nas nocne polowanie na wombaty, których jest tutaj mnóstwo.

Polecany nocleg

Kemping Tidal River

8. Phillip Island

Australia Południowo-Wschodnia, Phillip Island

Phillip Island to jedna z największych atrakcji turystycznych stanu Wiktoria. Można podziwiać tutaj kolonię małych pingwinków, które codziennie po zmroku wracają z oceanu do swoich norek na stałym lądzie. Niestety spektakl, zwany Paradą Pingwinów jest bardzo skomercjalizowany i biorą w niej udział codziennie setki turystów. Jeśli szukasz bliskości z naturą, to polecam wędrówkę na Przylądek Woolomai, albo spacer wzdłuż wybrzeża The Nobbies. Niesamowicie piękna jest również szutrówka prowadząca z The Nobies to Parady Pingwinów.

Polecany nocleg

Philllip Island Big4 Caravan Park (super wyposażenie kuchni i pomieszczeń sanitaryjnych, ale małe miejscówki na kampery)

9. Great Ocean Road

Australia Południowo-Wschodnia, 12 Apostles

Trasa Great Ocean Road to marzenie wielu podróżników. Warto zaplanować na nią 4-5 dni, aby odwiedzić nie tylko słynne piaskowce 12 Apostołów, ale również zanurzyć się w dziewiczym parku Great Otway National Park z olbrzymim lasem eukaliptusowym, licznymi wodospadami i niepowtarzalną naturą.

Polecane noclegi na trasie Great Ocean Road

  • Kemping Kennet River – egzotyczne ptactwo i koale
  • Kemping Bimbi Park – mnóstwo koali
  • Port Campbell Holiday Park BIG 4 – nad rzeką

10. Grampiany

Australia Południowo-Wschodnia, Grampians

Grampiany to pasmo górskie położone ok. 250 km na zachód od Melbourne. Znajdziecie tu górskie wodospady i ponad 200 km malowniczych tras trekkingowych z bajecznymi widokami. Cały park pachnie orzeźwiającym lasem eukaliptusowym. Warto wybrać się na wędrówkę do The Balconies, McKenzie Falls, albo punktu widokowego The Pinnacles.

Polecany nocleg

Kemping Halls Gap Lakesside – mnóstwo papug i kangurów

11. Wyspa Kangura

Australia Południowo-Wschodnia, Kangaroo Island

Wyspa Kangura to kawałek Australii w samych superlatywach. Długo zastanawialiśmy się, czy warto tutaj przypłynąć, bo przeprawa promem sporo kosztuje. I nie pożałowaliśmy naszej decyzji. Wyspa oszołomiła nas swoją nietykalnością, boskim krajobrazem, dziką przyrodą i niespotykanymi formacjami skalnymi. Znaleźć tutaj można same perełki: ukryte plaże, lawendowe farmy, turkusowe zatoczki. Warto odwiedzić Park Narodowy Flinders Chase z Admirals Arch i Remarkable Rocks, plaże Vivianne Beach i Emu Bay. Popływać w ciepłym oceanie w Hog Bay. Rozkoszować się zapachem lawendy na Lavendel Farm. Jeśli ktoś nie spotkał nigdy kangura albo misia koale, to na 100% spotka go na Wyspie Kangura.

Polecane noclegi

  • Kangaroo Island Western Caravan Park z Koala Trail – dużo koali i wallabies
  • Kemping Stokes Bay z wyśmienitą kawiarnią
  • Discovery Lagoon – jeden z najpiękniejszych kempingów w Australii
  • Kemping Brown Beach – prosty kemping typu first come first serve

12. Port Augusta i Wadlata Outback Muzeum

Australia Południowo-Wschodnia, Wadlata Outback Museum

Port Augusta to miasto w Południowej Australii, które stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Większość podróżników wyrusza stąd na północ w kierunku Ayers Rock i Alice Springs, na zachód przez Nullarbol do Australii Zachodniej i na Południe w kierunku Adelaide i Melbourne.

Same miasto jest takie sobie, ale znajduje się tam najbardziej fascynujące muzeum świata – Wadlata Outback Center. Ogólnie nie lubię spędzać czasu w muzeach, ale do tego muzeum powracaliśmy dwukrotnie. Przeżyjesz tutaj prawdziwą podróż w czasie od wielkiego boom, przez powstanie pierwszych kontynentów, odkrycie Australii przez przybyszy z Europy, po czasy najnowsze. Bilet wstępu ważny jest cały rok. Wystarczy poprosić o to przed wyjściem z muzeum.

Polecany nocleg

Port Augusta Discovery Parks – bardzo turystyczny kemping, ale duże miejscówki i świetnie wyposażona kuchnia i pomieszczenia sanitarne

13. Coober Pedy

Australia Południowo-Wschodnia, Coober Peddy

Coober Pedy to miasto pośrodku pustyni, które zasłynęło z wydobycia opali. Jest tutaj tak gorąco, że ludzie, aby przetrwać musieli zejść pod ziemię. Znajdują się tutaj podziemne kościoły, restauracje i hotele. Kiedy przyjechaliśmy do Coober Pedy było tam tylko niewiele ponad 42 stopnie w cieniu! Jeśłi chcecie się przekonać jak żyje się pod ziemią to warto odwiedzić podziemne muzeum kopalni opalu: Umoona Opal Mine and Museum.

Polecany nocleg

Kemping Coober Peddy Big 4 – niektóre miejscówki mają cień, pyszna pizza w klimatyzowanej restauracji, gdzie można schronić się przed wysokimi temperaturami.

14. Ayers Rock

Australia Południowo-Wschodnia, Ayers Rock

Skała Ayers Rock, czyli Uluru to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Australii i święte miejsce Aborygenów. Aby zobaczyć ten cud natury nadłożyliśmy ponad 2.600 km. Uluru to nie tylko jakaś tam skała, Jej magiczne położenie i związane z nim liczne legendy Aborygenów wprawiły nas w spirytualny trans. Niepowtarzalne są tutaj wschody i zachody słońca. Szczególnym przeżyciem jest, kiedy to Ayers Rock budzi się do życia.

Polecane noclegi

Erldunda Roadhouse i kemping Ayers Rock

15. Nullarbol i Bunda Cliffs

Australia Południowo-Wschodnia, Nullarbol

Nullarbol to ogromny obszar nizinny, łączący Australię Południową z Australią Zachodnią. Przebiega przez niego autostrada „Eyre Highway” z całkowicie prostym odcinkiem drogi o długości 146,6 km między miejscowościami Balladunia oraz Caiguna. W południowej części niziny znajdują się olbrzymie klify, które stromo wpadają do oceanu. To tutaj znaleźliśmy najpiękniejszą miejscówkę na dziki nocleg pod gwieździstym niebiem.

Polecany nocleg

Dziki kemping nad Bunda Cliffs


Australia Południowo-Wschodnia – kiedy pojechać?

Australia Południowo-Wschodnia to prawdziwy raj dla kochających przyrodę, dzikie zwierzęta i piękne krajobrazy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy najlepiej odwiedzić tą część Australii, to przygotowałam dla ciebie tabelkę z podziałem na najważniejsze kierunki w Australii i oceną pogody na wszystkie pory roku. Znajdziesz ją tutaj.


Jak znaleźć tani lot do Australii?

Tani lot do Australii znaleźliśmy w darmowej wyszukiwarce lotów momondo. Ustawiliśmy swoje preferencje z alertem cenowym i czekaliśmy, aż znajdzie się oferta, która spełniła nasze oczekiwania.


Czym podróżować?

Australia to olbrzymi kontynent, dlatego podróżując po Australii Południowo-Wschodniej warto być samowystarczalnym i podróżować samochodem z namiotem, bądź tak jak my kamperem. Idealny samochód dla siebie możesz znaleźć tutaj.


Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? A może znasz inne piękne miejsca w Australii Południowo-Wschodniej, które warto odwiedzić?

Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

2 komentarze do “Australia Południowo-Wschodnia – 15 niezwykłych miejsc!”

Dodaj komentarz

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00