Chatka Górzystów to jedna z najbardziej znanych atrakcji, której nie może zabraknąć podczas wędrówki w Górach Izerskich. Przeczytaj, dlaczego warto wybrać się do Chatki Górzystów i jak się do niej dostać.
Dlaczego warto wybrać się do Chatki Górzystów w Górach Izerskich
Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich to miejsce niemal kultowe a to za sprawą niesamowitego klimatu, fascynującej historii i przepysznych naleśników.
1. Izerska Syberia
Schronisko znajduje się na Hali Izerskiej w zachodniej części Sudetów w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Hala Izerska to położona na wysokości ponad 850 metrów górska łąka, która uchodzi za jedno z najzimniejszych miejsc w Polsce.
Na Hali Izerskiej nie ma lata, ponieważ średnia dzienna temperatura nie przekracza tutaj 15 stopni Celsjusza. Nawet w lipcu temperatura może spaść poniżej zera.
Rekordowo niskie temperatury w tym regionie Sudetów są efektem nocnej inwersji temperatury, która powstaje, kiedy ze zboczy gór schodzi chłodne powietrze w kierunku doliny. Jednocześnie ciepłe powietrze z gruntu zostaje wypromieniowane w kosmos. W ten sposób dolina Hali Izerskiej jest znacznie zimniejsza niż szczyty otaczających ją gór.
2. Gwieździste niebo
Okolice Chatki Górzystów uchodzą również za jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. A to za sprawą swojego położenia. Znaczna odległość od obszarów zabudowanych oraz otaczające góry chronią izerskie niebo przed zanieczyszczeniem światłem.
Miejsce to znajduje się w obszarze Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, gdzie można zachwycać się niezwykle ciemnym niebem usianym milionami gwiazd.
3. Najlepsze naleśniki w polskich górach
Chatka Górzystów słynie również z świeżych przepysznych naleśników na biszkoptowym cieście z jagodami i twarożkiem. Wielu wędrowców potrafi przebyć długą trasę do schroniska tylko po to, aby skosztować najlepszych naleśników w polskich górach!
4. Osada, która zniknęła
Chatka Górzystów to ostatni zachowany budynek dawnej górskiej osady Groß-Iser, która w latach 50. ubiegłego wieku z niewyjaśnionych do końca przyczyn przestała istnieć.
Osadę Gross-Iser (Wielka Izera) założyli w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Wraz z czasem osada rozrastała się a przed II wojną światową mieszkało tutaj ponad 130 mieszkańców. Po wojnie mieszkańcy osady zostali wysiedleni przez Armię Czerwoną a teren wioski został zajęty przez Wojska Ochrony Pogranicza.
Budynek Chatki Górzystów powstał w 1938 roku i funkcjonował jako szkoła. Zachował on się dzięki studentom z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Zielonej Górze, którzy w połowie lat 80-tych adaptowali go na schronisko. Panują tutaj wprawdzie spartańskie warunki, który wynagradza spokój, odległość od cywilizacji i czyste górskie powietrze.
Jak dojść do Chatki Górzystów w Górach Izerskich
Chatka Górzystów leży pośrodku niczego. Wszędzie jest stąd daleko. Najlepiej wybrać się tutaj z Jakuszyc na rowerze lub biegówkach.
Najkrótszy szlak do Chatki Górzystów prowadzi ze Świeradowa Zdrój. Aby oszczędzić sił na strome podejście warto wjechać gondolą na Stóg Izerski i przez wzniesienie Łużec leśną ścieżką dojść do Głównego Szlaku Sudeckiego. A stamtąd czerwonym i niebieskim szlakiem do Chatki Górzystów.
Nocleg w Chatce Górzystów w Górach Izerskich
Chatka Górzystów funkcjonuje jako schronisko turystyczne i oferuje 40 miejsc noclegowych w pokojach 6, 7 i 12 osobowych. Można tutaj spędzić również Sylwestra. Poniżej dane kontaktowe:
Hala Izerska 1, 59-850 Świeradów-Zdrój, Skr. poczt. 31,
tel. 757 532 533, kom. 607 426 998, email: chatkagorzystow@o2.pl
Spodobał Ci się ten tekst? Znasz jakieś inne atrakcje w Górach Izerskich, które warto zobaczyć?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.