Gorące źródła Grutas Tolantongo – ukryty skarb w Meksyku Środkowym

Gorące źródła Grutas Tolantongo to prawdziwy skarb środkowego Meksyku. To magiczne miejsce uchroniło się do tej pory przed masową turystyką i hotelami all inclusive. W tym tekście dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, aby zaplanować niesamowitą przygodę w niepowtarzalnych las Grutas de Tolantongo.

Gorące źródła Grutas Tolantongo – Czy warto?

Jak najbardziej! Las Grutas de Tolantongo to spektakularne miejsce z gorącymi źródłami z surrealistycznym jasnoniebieskim kolorem. Źródła położone są na zboczach kanionu Tolantongo w górach Sierra Madre Oriental.

Z racji tego, że las Grutas de Tolantongo leżą poza turystycznym szlakiem miejsce to do tej pory nie zostało zawładnięte przez hotele all inclusive i masową turystykę, co dodaje mu tajemniczości i sprawia wrażenie niedostępności.

Meksyk na własną rękę. Pakiet dwóch e-booków: Informacje praktyczne + Gotowe trasy podróży

E-BOOK

MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku

W gorących źródłach las Grutas de Tolantongo spędziliśmy niezapomniane trzy dni eksplorując każdy zakątek tego magicznego miejsca. Jeśli marzy Ci się wspaniały pobyt w jednym z meksykańskich cudów natury, to dobrze trafiłeś. W tym tekście dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, aby zaplanować niesamowitą przygodę w niepowtarzalnych las Grutas de Tolantongo.

Gdzie znajdują się gorące źródła las Grutas de Tolantongo?

Gorące źródła las Grutas de Tolantongo znajdują się ok. 4h jazdy samochodem na północ od Mexico City lub 3h na wschód od kolonialnego miasteczka Querretaro w stanie Hidalgo.

Obszar, który zajmują gorące źródła jest tak ogromny, że trzeba się po nim poruszać samochodem albo odpłatnym wewnętrznym transportem.

Jak dojechać do gorących źródeł las Grutas de Tolantongo?

Do las Grutas de Tolantongo najlepiej i najszybciej dostać się samochodem, autobusem lub wykupić zoorganizowaną wycieczkę z Mexico City lub Querretaro.

Dojazd samochodem

Najprościej do gorących źródeł las Grutas de Tolantongo dostać się można samochodem ze stolicy Meksyku. Kieruj się z Mexico City w kierunku stolicy stanu Hidalgo Pachuca, a następnie do miasteczka Ixmiquilpan, w którym zobaczysz znaki prowadzące do las Grutas de Tolantongo. Atrakcyjne ofert na wynajem samochodu znajdziesz w polecanej przez nas wyszukiwarce. Kliknij tutaj po więcej informacji.

Dojazd autobusem

Do las Grutas de Tolantongo można również dojechać autobusem. Przygotuj się jednak na dłuższą podróż, ponieważ brak jest bezpośredniego połączenia i konieczna jest przesiadka.

Z dworca autobusowego Central del Norte dojedź linią OVNIBUS , Frontera lub Estrella Blanca do dworca głównego w Ixmiquilpan.

Jeśli planujesz wybrać się do Tolantongo bezpośrednio z lotniska, to weź taksówkę na dworzec autobusowy Central del Norte lub dostań się tam Uberem.

Z lotniska można również najpierw dojechać autobusem do Pachuca a następnie przesiąść się na autobus do Ixmiquilpan. Jednak ta opcja trwa o wiele dłużej niż dojazd z dworca autobusowego Central del Norte.

Ze stacji końcowej w Ixmiquilpan weź taksówkę lub dojedź transportem publicznym (kombi) na parking w pobliżu kościoła San Antonio, skąd odjeżdżają busy do las Grutas de Tolantongo. Miejsce to jest oznaczone dużym szyldem z napisem Tolantongo.

Od piątku do niedzieli busy kursują co godzinę między 9:30-18:30, natomiast od poniedziałku do czwartku co dwie godziny między 9:30-18:30.

Zorganizowana wycieczka

Alternatywą do wycieczki na własną rękę jest zorganizowany wyjazd z biurem podróży. Z miasta Meksyk oferowane są jednodniowe wycieczki z przewodnikiem do Tolantongo. Zapytaj o nie w Twoim hotelu lub dowolnym biurze podróży. Niestety nie możemy Ci polecić żadnego biura, bo zawsze podróżujemy na własną rękę.

Kiedy najlepiej wybrać się do las Grutas de Tolantongo i ile dni zaplanować?

Gorące źródła Tolantongo można odwiedzać cały rok. Ten region Meksyku nazywany jest regionem wiecznej wiosny. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty. Tolantongo odwiedziliśmy w lutym i dla nas temperatury były jak najbardziej ok, zwłaszcza że można się było wygrzewać w gorących źródłach. Natomiast chłodne były noce i poranki, dlatego warto mieć ze sobą ciepłe ubranie.

W lipcu, sierpniu i wrześniu panuje tutaj pora deszczowa, więc może sporo padać. Szutrowe drogi mogą być również rozmokłe i wyboiste. Lipiec i sierpień to również najbardziej zatłoczone miesiące.

Unikaj weekendów, Semana Santa (tygodnia wielkanocnego) oraz meksykańskich dni wolnych od pracy. W tym czasie do Tolantongo zjeżdżają się meksykańskie rodziny i robi się tłoczno.

Aby skorzystać z wszystkich atrakcji w Tolantongo zaplanuj minimum 2 noclegi. Cały obszar parku jest ogromny i warto zostać tutaj dłużej.

Szukasz informacji, kiedy najlep[iej wybrać się do Meksyku? Przeczytaj również mój tekst „Najlepszy czas na podróż do Meksyku”.

Co musisz wiedzieć przed pobytem w Grutas Tolantongo?

First come first serve

Jeśli planujesz nocleg w Tolantongo, co bardzo polecamy, to miej na uwadze, że w parku nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji noclegów. Najlepiej pojawić się w hotelu ok. południa, kiedy ma miejsce check out i zwalniają się pokoje.

W ten sposób udało nam się dostać piękny apartament w sekcji Paraiso Escondido nuevo z balkonem z widokiem na kanion, baseny termalne i góry.

O noclegach w Tolantongo opowiem w części „Gdzie nocować”.

Płatność tylko gotówką

W las Grutas de Tolantongo nie ma bankomatów, dlatego zabierz ze sobą dostateczną ilość gotówki. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przeczytasz w części „Ile to kosztuje”.

Brak WIFI

Na terenie parku nie ma WIFI. Ograniczony dostęp do WIFI mają tylko goście hotelu Paraiso Escondido nuevo i hotelu Molanguito. Jest on jednak bardzo słaby. Raz jest a raz go nie ma. Dobrze działa sieć Telcel, więc jeśli potrzebujesz Internet kup sobie kartę SIM Telcel. Movistar też działało w miarę dobrze.

Zwierzaki nie są akceptowane

Jeśli podróżujesz ze swoim czworonogiem nie mam dobrych wieści. Zwierzęta nie mają wstępu do parku.

Zakaz napojów alkoholowych

Na terenie parku panuje zakaz wnoszenia napojów alkoholowych.

Kuchnia dla mięsożernych

Wegetarianie nie będą mieli tutaj łatwo. Większość posiłków serwowanych na terenie parku to posiłki z dużą ilością mięsa i tłuszczu. Ciężko było znaleźć coś zielonego i warzywnego. Jedyną wegetariańską opcją są quesadillas (tortila z serem), jajecznica i frijoles (fasola).

Skąd się bierze jasnoniebieska woda w las gorących źródłach Grutas de Tolantongo?

Lazurowy odcień wody pochodzi od związków mineralnych, głównie soli magnezu, które wypłukiwane są z wapiennych skał przez płynącą wodę.

Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Grutas Tolantongo

Baseny termalne

Gorące źródła Tolantongo słyną z malowniczo położonych basenów z gorącą wodą termalną. Pierwotnie w tym miejscu odkryto kilka naturalnych basenów, które utworzyły się w okolicach wodospadu. Walory wód termalnych i niepowtarzalność tego miejsca spowodowały, że z czasem zbudowano tutaj całą sieć basenów, które stały się główną atrakcją Tolantongo.

Baseny znajdują się przy sekcji Paraiso Escondido, który jest najlepszą lokalizacją na nocleg w Tolantongo.

Baseny termalne otwarte są od 8h do 21h.

Tunel i jaskinia z wodospadem

Po drugiej stronie kompleksu znajduje się wspaniały tunel ze źródłem, z którego wypływa gorąca woda oraz wodospad, którego wody zasilają rzekę termalną.

Dojście do końca tunelu jest wąskie, bardzo śliskie a w środku panują egipskie ciemności, dlatego warto mieć ze sobą latarkę czołówkę i specjalne buty antypoślizgowe typu „zapatos aquaticos”. Miejscami woda w tunelu sięgała mi do szyi.

Szczególną atrakcją Tolantongo jest również malowniczy wodospad, za którym znajduje się jaskinia, do której można wpłynąć. Uwaga na silne prądy.

Powyższe atrakcje otwarte są od 8h do 17h.

Przed wejściem do jaskini znajdują się zamykane szafki, w których można zostawić ciuchy i torbę. Szafki są płatne i kosztują 150,00 MXN. Po zwróceniu klucza zwrócona zostanie kaucja w wysokości 50,00 MXN.

Gorąca rzeka Tolantongo

Kolejną oszałamiającą atrakcją Grutas Tolantongo jest gorąca rzeka, płynąca wzdłuż całego parku.  Szczególnie oszałamiający jest widok z góry. Uwagę przyciąga jej niesamowity jasnoniebieski kolor. Rzeka podzielona jest na odcinku, w których można zażyć bezpiecznej kąpieli.

Nad brzegiem rzeki można rozbić namiot. W pobliżu znajdują się toalety i prysznice oraz restauracja z barem.

Kąpiel w rzece możliwa jest od 8h do 21h.

Zip line

Z górnej części parku Paraiso Escondodo do jej dolnej części można „przelecieć się tyrolką”. Tyrolka składa się z czterech sekcji i ma 1890 metrów długości.

Koszt: cała trasa 250 MXN.

Godziny otwarcia: od 8h do 17h.

La Gloria Tolantongo

Tuż przed wejściem do wodospadu po drugiej stronie rzeki znajduje się kolejna atrakcja Grutas Tolantongo zwana la Gloria Tolantongo. Znajdują się tam bardziej odosobnione baseny termalne, położone pośród bujnej roślinności i kolejnego wodospadu. Wstęp jest dodatkowo płatny i wynosi 100 MXN. Do la Gloria Tolantongo prowadzi wiszący most.

Gdzie nocować w Grutas Tolantongo?

Na terenie parku las Grutas de Tolantongo znajduje się 5 hoteli, położonych w 5 różnych częściach parku.

HOTELE W GRUTAS TOLANTONGO

SECCIÓN „PARAÍSO ESCONDIDO” – hotel przy basenach termalnych. Czynny cały rok.

SECCIÓN „PARAISO” 2 NUEVO – nowy hotel położony powyżej basenów termalnych z fenomenalnym widokiem na kanion i góry. Jedyny hotel w parku, który ma gorącą wodę, klimatyzację, TV i dostęp do WIFI. W reszcie hoteli jest dostępna tylko letnia woda.

SECCIÓN „LA GRUTA” – najniżej położony hotel koło tunelu, jaskini i wodospadu. Czynny cały rok.

SECCIÓN „LA HUERTA” – pomiędzy sekcją la Gruta i Paraiso Escondido, czynny w weekendy, święta i wakacje, posiada WIFI.

SECCIÓN „MOLANGUITO” – hotel leżący poza parkiem (oddalony ok. 8km). Czynny tylko w weekendy i święta.

CAMPING

Na terenie parku można rozbić się z namiotem. Namiot rozbić można właściwie wszędzie. Najczęściej namioty rozbijane są nad rzeką Tolantongo.

Jeśli nie masz własnego namiotu to na miejscu możesz wypożyczyć cały sprzęt do biwakowania.

Wypożyczenie namiotu dla 4 osób kosztuje 150 MXN za noc.

Gorące źródła Grutas Tolantongo – Ile to kosztuje?

Wstęp do parku las Grutas de Tolantongo wynosi 180 MXN od osoby za dzień. Bilet uprawnia do korzystania ze wszystkich atrakcji w parku w godzinach od 7h do 20h oprócz la Gloria Tolantongo, gdzie zapłacisz extra 100 MXN.

Parking: 30 MXN za dzień.

Noclegi: Cena za nocleg w pokoju dwuosobowym wynosi od 800MXN (Molanguito) do 2.600 MXN (Paraiso Escondido nuevo).

Jedzenie: ceny posiłków w restauracjach i barach nie odbiegają od cen w innych miejscach w Meksyku a nawet są bardziej przystępne. Dzienne wyżywienie na jedną osobę z napojami wyniesie ok. 600-800 MXN.

Transport wewnętrzny po parku: 10-15 MXN.

Przy dwudniowym pobycie we dwie osoby trzeba mieć przy sobie ok. 6.000 MXN. Więcej o cenach w Meksyku przeczytasz tutaj.

Czy pobyt w Grutas Tolantongo jest bezpieczny?

Dojazd i pobyt w parku jest bezpieczny. Nie ma się czego obawiać. Wystarczy trzymać się przepisów i nie jeździć nocą. Końcówka trasy do Grutas Tolantongo jest dość kręta, więc warto dostosować prędkość do warunków drogowych. Cały obszar parku jest bardzo bezpieczny i można bez problemu oddać się celebracji tego pięknego miejsca.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa w Meksyku? Przeczytaj mój tekst „Jak to jest z tym (nie)bezpieczeństwem w Meksyku”.

Jakie gadgety przydadzą się w Grutas Tolantongo?

  • Wodoodporny ochraniacz na smartfona do robienia zdjęć w basenach i jaskini – można kupić na miejscu
  • Zapatos aquaticos – buty antypoślizgowe do pływania – można kupić na miejscu lub w sklepikach w Ixmiquilpan przy drodze do Tolantongo
  • Latarka czołówka – przydatna w tunelu i jaskini
  • Kapelusz i dwa stroje kąpielowe na zmianę, ręcznik kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania

Wybierasz się do Meksyku i szukasz inspiracji? Kup mój e-book i wyrusz w podróż marzeń!

Meksyk na własną rękę. Pakiet dwóch e-booków: Informacje praktyczne + Gotowe trasy podróży

E-BOOK

MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku


Spodobał Ci się ten tekst? Masz jakieś pytania?


Skomentuj, polub, podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00