Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce?

Podróżowanie kamperem cieszy się w obecnych czasach ogromnym wzrostem zainteresowania. Niezależność, swoboda w podróżowaniu i natura na wyciągniecie ręki to tylko parę z walorów podróży kamperem. Jeśli chcesz się przekonać, czy ten styl podróżowania jest dla ciebie, jest na to tylko jeden sposób. Wsiądź do kampera i wyrusz nim w podróż!

W poniższym tekście z cyklu „Podróże kamperem” przybliżę ci temat, ile kosztuje wynajem kampera i jakie opłaty czekają na ciebie w podróży.


Ile kosztuje wynajem kampera, czyli za co zapłacisz wypożyczalni?


Podstawowa cena wynajmu kampera za dobę

Koszty wynajmu kampera zależą podobnie jak przy wynajmie samochodów osobowych od wielu czynników. Inna będzie cena wypożyczenia Ferrari a inna Opla Corsa. Najważniejszą kwestią w cenie kampera jest jego klasa i wyposażenie. Im nowszy i lepiej wyposażony kamper, tym wyższa jest jego cena.

Cena wynajmu zależy również od sezonu. Więcej za wynajem kampera zapłacimy w sezonie wysokim, czyli od czerwca do września, niż w sezonie niskim. Starsze modele bez łazienki w niskim sezonie możemy znaleźć już od 300 zł za dobę, podczas gdy luksusowe kampery mogą kosztować w czasie wakacji nawet powyżej 1000 zł. Średniej klasy kamper w sezonie wysokim nie powinien kosztować więcej niż 500-600 zł za dobę.

Na cenę wynajmu kampera może mieć również wpływ okres czasu, na jaki chcemy wypożyczyć kamper. Generalnie im dłuższy okres wynajmu, tym jest taniej. Najdrożej kosztuje wynajęcie kampera na weekend.

Jakie są dodatkowe opłaty w wypożyczalni?

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von ᴀᴅʀɪ@ᴡᴏʀʟᴅ (@just.a.travel) am

Do ceny wynajmu kampera musimy również dodać dodatkowe opłaty takie jak jednorazowa opłata serwisowa, opłata za wypożyczenie mebli turystycznych jak np. stolika i krzesełek, opłata za wypożyczenie nawigacji, grilla, czy rowerów. W niektórych przypadkach wypożyczalnie pobierają opłatę za wyposażenie kuchni oraz za pościel i ręczniki.

Opłata serwisowa

W kosztach opłaty serwisowej zawarte jest umycie pojazdu z zewnątrz i wewnątrz, opróżnienie toalety chemicznej i zbiornika z szarą wodą, napełnienie butli z gazem i zbiornika ze świeżą wodą. Opłata serwisowa może wynosić od 200 do 400 zł.

W niektórych wypożyczalniach istnieje możliwość rezygnacji z opłaty serwisowej, jeśli sam zatroszczysz się o serwis kampera. Musisz jednak to uzgodnić przy podpisaniu umowy. My zrobiliśmy tak przy wynajmie kampera w Australii i Kanadzie.

Dodatkowe wyposażenie kampera

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce

Przed wyposażeniem kampera zastanów się, jakie dodatkowe wyposażenie jest niezbędne dla twojej podróży i co z tych rzeczy znajduje się w cenie wynajmu kampera.

Nie wyobrażasz sobie podróży kamperem bez codziennego grillowania, tostera, czy stolika i krzesełek kempingowych? Zapytaj, czy musisz za nie dodatkowo dopłacić. Koniecznie sprawdż, czy na stanie kampera jest wyposażenie kuchenne (garnki, sztućce i talerze), ręczniki i pościel.

Ubezpieczenie

Ważnym punktem jest również zawarte ubezpieczenie. Koniecznie sprawdż, jakie szkody pokrywa ubezpieczenie, a jakie są wykluczone? W jakim przypadku możesz mieć problemy z pokryciem szkód? Czy dane ubezpieczenie oferuje 24h assistance?

Limit kilometrów

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von ᴀᴅʀɪ@ᴡᴏʀʟᴅ (@just.a.travel) am

W umowie o wynajem kampera może być również zawarty dzienny limit kilometrów, które możesz przejechać. Uważaj na ten zapis! Oznacza on, że za każdy dodatkowy kilometr powyżej limitu będziesz musiał słono dopłacić.

Bardzo nie lubimy takich limitów, bo naszym zdaniem odbiera on podróżowaniu kamperem sporo swobody. Z góry musisz zaplanować, jak będzie wyglądała twoja trasa i ile kilometrów będzie ona liczyć. A co jeśli zechcesz spontanicznie wyskoczyć gdzieś dalej? Osobiście polecamy wybierać opcje bez limitu kilometrów.

Kaucja

Do kosztów wynajmu kampera trzeba również wliczyć kaucję. Z kaucji pokrywane są ewentualne szkody w kamperze, czy jakieś inne szkody typu zgubienie kluczyków. Wprawdzie jeśli oddasz kamper bez żadnych szkód, kaucja zostanie ci zwrócona. Jednak jest to dość spora kwota, która jest zamrożona, więc trzeba ją również zaplanować w twoim budżecie. Kaucja może wynosić od 3 do 6 tyś. zł za wynajem kampera.

Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, co jest zawarte w cenie kampera! Jeśli czegoś nie jesteś pewny, zadawaj pytania. Lepiej o dwa pytania za dużo niż gorzki smak rozczarowania, bo czegoś nie doczytałeś.


Z jakimi innymi opłatami musisz się liczyć podróżując kamperem ?

Koszty paliwa

Kamper w zależności od wielkości i stylu jazdy kierowcy może spalać od 10 do 15 litrów na 100 km! Jeśli mamy w planach duży road trip, musimy się liczyć z wysokimi kosztami paliwa.

Opłaty drogowe

W zależności od twojej trasy podróży do kosztów wynajmu kampera musisz doliczyć opłaty drogowe takie jak winieta, opłaty za przejazd tunelem, czy jednorazowe opłaty za przejazd autostradą. W trakcie planowania podróży sprawdź z jakimi opłatami musisz się liczyć.

Opłaty za kempingi plus taksa turystyczna

Ceny parceli na kempingu zależą od ilości gwiazdek, czyli od udogodnień, jakie oferuje dany kemping. Kemping z basenem, sauną, placem zabaw dla dzieci, czy nowoczesnymi sanitariatami będzie kosztował więcej niż prosty kemping w lesie. Choć my te w lesie lubimy najbardziej! Na cenę ma również wpływ sezon pobytu i ilość osób.

Koszty pobytu na kempingu zależą również od położenia parceli. Jeśli będzie to miejsce w pierwszej linii brzegowej z widokiem na morze, to cena będzie wyższa niż parcel w głębi kempingu.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von ᴀᴅʀɪ@ᴡᴏʀʟᴅ (@just.a.travel) am

Na cenę parceli wpływa również, czy parcela ma takie udogodnienia jak bezpośrednie przyłącze wody i odprowadzanie ścieków, WIFI albo możliwość podłączenia do telewizji satelitarnej.

Do opłaty za kemping doliczyć musisz również taksę turystyczną, która jest pobierana w większości regionów.

Za dobę na kempingu w Polsce zapłacisz: 10-20 zł za osobę, 15-100 zł za kampera, 5-15 zł za przyłącze elektryczne. Za granicą pobyt na kempingu o średnim standardzie kosztuje dla dwójki dorosłych i dziecka w kamperze w zależności od kraju od 10 do 80 euro.

Przykładowe ceny kempingów w wybranych krajach: w Niemczech 15-50 euro, w Szwecji 20-40 euro, we Francji 10-70 euro, w Chorwacji 20-65 euro, w Hiszpanii 20-70 euro, we Włoszech 20-80 euro.


Ile kosztuje wynajem kampera? Podsumowanie

Jak widać podróżowanie kamperem nie należy do najtańszych sposobów na urlop. Do kosztów wynajmu doliczyć musisz mnóstwo innych dodatkowych opłat. Swoboda i niezależność sporo kosztują! Jednak wrażenia, jakie na ciebie czekają podczas podróży kamperem są bezcenne.

Podróżowanie kamperem wcale nie musi być takie drogie. Wynajmując kamper z własną łazienką możesz sporo przyoszczędzić na kempingach, bo jesteś samowystarczalny. Możesz nocować tam, gdzie Ci się to podoba. O ile oczywiście nie jest to zabronione.

 

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

 

Ein Beitrag geteilt von ᴀᴅʀɪ@ᴡᴏʀʟᴅ (@just.a.travel) am

Podróżując kamperem oszczędzasz także na spożywaniu posiłków w restauracjach. Pyszny obiad możesz przyrządzić sobie w kamperowej kuchni, albo odpalić grilla na wolnym powietrzu. Odpadają również wydatki na drogie napoje w restauracji.

Kamperem warto podróżować poza wakacjami. Jest taniej i spokojniej! Ale o tym jak nie zrujnować swojego budżetu podróżując kamperem napiszę oddzielny tekst.


Już wiesz ile kosztuje wynajem kampera? No to w drogę!


Spodobał Ci się mój tekst? Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.

Dodaj komentarz