Marzy Ci się urlop na łonie natury? Patrzysz z iskrą zazdrości na ludzi podróżującymi kamperami i myślisz, że fajnie by było spróbować, ale…? No właśnie! Co Cię powstrzymuje? Poznaj 5 najczęstszych obaw, które nie pozwalają Ci wyruszyć na urlop kamperem i przekonaj się, że w podróż kamperem może wyruszyć każdy.
5 najczęstszych obaw, które nie pozwalają Ci wyruszyć na urlop kamperem
1. Prowadzenie kampera jest trudne
Najczęstszą obawą, która blokuje osoby przed decyzją o pierwszym wyjeździe kamperem jest przekonanie, że prowadzenie kampera jest strasznie trudne.
Obawa ta jest związana z rozmiarami kampera. Jest on dłuższy, szerszy i wyższy niż zwykły samochód osobowy. Z tego powodu parkowanie i manewrowanie kamperem może wymagać większej koncentracji. Prowadzenie kampera jest jednak dużo łatwiejsze niż Ci się może wydawać.
NASZ E-BOOK
Jak zaplanować pierwszy wyjazd kamperem
Pobierz próbkę za darmo!
W kamperze masz o wiele lepszą widoczność. Nie tylko ze względu, że wyżej siedzisz, ale również dzięki dużym lusterkom, dzięki którym masz większe pole widzenia niż w standardowym samochodzie osobowym.
Ponadto przed większym samochodem inni kierowcy mają większy respekt i z reguły nikt nie odważy się robić niebezpiecznych manewrów.
2. To pewnie dużo kosztuje
Podróżowanie kamperem nie należy do najtańszych opcji spędzania urlopu, ale też i nie do najdroższych. Jeśli podróżujesz w wysokim sezonie od czerwca do września, to na średniej klasy kampera musisz wydać 500-600 złotych za dobę. Do tego dochodzi benzyna, opłaty drogowe i wydatki na kemping.
Najdrożej kosztuje wypożyczenie kampera na weekend bądź na krótki okres. Im dłuższy okres wynajmu, tym jest taniej. Im nowszy i lepiej wyposażony kamper, tym wyższa jest jego cena.
Koszty te mogą na pierwszy rzut oka wydać się znacznie wyższe od pobytu w hotelu. Weź jednak pod uwagę, że kamperem nie będziesz podróżował sam. Koszty rozłożą się na wszystkich podróżujących.
Ponadto w kamperze masz cały mobilny dom: łazienkę, kuchnię, sypialnię. Zaoszczędzisz na samodzielnym przygotowaniu posiłków i napojach. Niektóre kraje są wręcz stworzone dla podróży kamperem i bez problemu znajdziesz świetną miejscówkę, za którą nie są pobierane żadne opłaty. Pomoże Ci w tym aplikacja Park4Night.
W takich krajach jak Polska, Norwegia, Rumunia, Szkocja możesz nocować na dziko, jeśli nie jest to wyraźnie zakazane.
Więcej na temat kosztów znajdziesz w tekście Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce.
3. Czy nie będzie za ciasno?
Trzecia obawa, która wielu urlopowiczom nie pozwala wyruszyć na urlop kamperem to mała przestrzeń. Kamper to mini domek na czterech kółkach. Na paru metrach kwadratowych masz samochód, sypialnię, kuchnię, łazienkę i salon.
Nie jest to rozwiązanie dla osób czujących się niekomfortowo w małych pomieszczaniach. Ja też nie lubię małych pomieszczeń. Do tego stopnia, że do niedawna nie jeździłam windą. Takiego uczucia nie mam jednak w kamperze. Pomimo paru metrów kwadratowych, które masz do dyspozycji, odnosisz wrażenie, że masz do dyspozycji o wiele większą przestrzeń. Spowodowane to jest dużymi oknami i świetnymi rozwiązaniami w zabudowie kampera.
Ponadto małą powierzchnię w kamperze rekompensuje bliskość natury. Wystarczy wyjść z kampera, czy wyjrzeć przez okno, aby poczuć nieograniczoną przestrzeń.
4. Czy nie będzie zimno?
Jedną z najczęstszych obaw w podróży kamperem jest pytanie o ogrzewanie. Nawet latem noce mogą okazać się dość zimne. Nie ma się jednak czym przejmować. Nowoczesne kampery mają bardzo dobrą izolację przed utratą ciepła. Ponadto kampery wyposażone są w systemy ogrzewania.
Ogrzewanie w kamperze w zależności od kampera może działać na gaz, prąd lub być zasilane paliwem z baku samochodu.
5. Skąd prąd, gaz i woda?
Najmniej w podróży kamperem musisz się martwić o prąd. Kampery wyposażone są w akumulatory, które ładują się podczas jazdy. Część mieszkalna kampera zasilana jest z osobnego akumulatora. Dzięki temu nawet jeśli się on wyczerpie, wciąż będziesz mógł odpalić auto.
Nowoczesne modele mają również baterię słoneczną na dachu, która pozwala wielokrotnie wydłużyć czas pobytu w kamperze bez ładowania prądu.
Każdy kamper wyposażony jest również w butlę z gazem. Na gaz działa większość lodówek, kuchenka gazowa i grill. Butlę z gazem naładujesz na większości stacji benzynowych. Także niektóre kempingi oferują serwis ładowania butli gazowej.
To na ile wystarczy Ci gazu zależy od tego jak często gotujesz i włączasz ogrzewanie. Nam 8 litrowa butla gazowa podczas naszej podróży kamperem po Australii starczyła na trzy miesiące!
Jeśli chodzi o wodę, to kampery posiadają dwa zbiorniki na wodę. Jeden zbiornik z czystą wodą i jeden z tzw. szarą wodą, czyli wodą brudną. Zbiornik z czystą wodą ma pojemności ok 80-100 litrów i dla dwóch osób starcza na ok. 3-4 dni. Podobnie jest ze zbiornikiem z wodą szarą.
Czystą wodę możesz napełnić w każdym miejscu, który ma kranik. Na wyposażeniu kampera masz do tego specjalny wąż. Brudną wodę zrzuca się do specjalnych studzienek na kempingach bądź stacjach benzynowych.
Jak widzisz podróżowanie kamperem jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy parę dni, abyś opanował jazdę i obługę kampera.
The form you have selected does not exist.
Spodobał Ci się ten tekst? Masz jeszcze jakieś inne obawy i wątpliwości co do podróżowania kamperem?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.