Najpiękniejsze parki narodowe USA

Z czym kojarzą się wam Stany Zjednoczone? Z grubasami, hamburgerami, sławnymi ludźmi i Hollywood? Na poznanie USA poświęciliśmy trzy miesiące naszej podróży. Przejechaliśmy ponad 20 tysięcy kilometrów od Teksasu po Montanę. Zachwyciliśmy się niepowtarzalną naturą tego olbrzymiego kraju i jego parkami narodowymi. Zwiedziliśmy ich ponad 20. Poznaj nasz ranking 7 najpiękniejszych parków narodowych USA.

1. Park Narodowy Yellowstone

Najstarszy i najpiękniejszy park narodowy USA, położony na wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się gorąca magma. Nad Yellowstone unoszą się opary z gorących źródeł, wiatr roznosi silny zapach siarki, co chwilę wybuchają gejzery, a malownicze wodospady, spadają z ogromną siłą do wielkiego kanionu, który przecina park.

Nigdzie indziej w Stanach Zjednoczonych nie można z tak bliska podglądać dziką zwierzynę. Bizony spacerują całymi stadami, nic sobie nie robiąc z przejeżdżających pośród nich samochodów. Niedźwiedzie zmierzają leniwym krokiem w poszukiwaniu pokarmu. Jelenie mulaki wraz z łosiami zaglądają z ciekawością do namiotów.

Bizon z Yellowstone
Bizon z Yellowstone

Yellowstone to jedno z niezwykłych miejsc na świecie, które warto w swoim życiu, choć raz zobaczyć.

Gdzie przenocować?

Kemping: Bridge Bay Campground – duży ekonomiczny kemping, który jest dobrą bazą wypadową do Parku Narodowego Yellowstone. Uwaga! Nawet latem temperatury nocą mogą oscylować wokół 0 stopni.

Hotel: Timbers at Island Park – kompfortowe apartamenty ok. 30 minut na zachód od Parku Yellowstone.

2. Park Narodowy Bryce Canyon

Park Narodowy Bryce
Park Narodowy Bryce

Bryce Canyon to nasz faworyt w krainie wielkich kanionów południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Stojąc na samej krawędzi kanionu ma się wrażenie, że jest się w magicznej krainie, pośród tysiąca postaci, zamienionych w kamień. Łatwo ponieść się tutaj wyobraźni. Rozmaite formy skalne przypominają ptaki, zwierzęta, ludzi, zakręcone zamki, wzgórza z piasku…

Park Narodowy Bryce
Park Narodowy Bryce

Bryce Canyon ma specyficzny klimat. Temperatura w ciągu doby może spadać z dodatniej na ujemną, przez co zalegająca woda rozsadza skały, tworząc wraz z erozją typowe formacje skalne (hoodoos), naturalne łuki skalne, mosty i okna.

Gdzie przenocować?

Bryce Canyon Inn Cabins – oferuje przytulne domki z drewna ok. 15 minut od Parku Narodowego Bryce. W tej okolicy ciężko znaleźć ekonomiczny nocleg. Naszym zdaniem to najlepsza alternatywa w okolicach Bryce.

3. Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Park Narodowy Wielkiego Kanionu
Wielki Kanion

Wielki Kanion to najbardziej znany park narodowy USA. Niemal każdy słyszał o niesamowitym Wielkim Kanionie. My mieliśmy szczęście przekonać się, jaki jest na własne oczy. Jego bezkres i miliony lat historii powstania uświadomiły nam jak nieistotne i krótkie jest nasze życie. Każda warstwa skalna Wielkiego Kanionu to świadek kolejnych epok i postępującej ewolucji: od pierwotnych glonów, aż po dinozaury.

Gdzie przenocować?

Jacob Lake Inn – uroczy kompleks nieopodal Grand Canyon North Ream.

4. Park Narodowy Mesa Verde

Park Narodowy Mesa Verde
Mesa Verde

Mesa Verde stanowi wyjątek pośród parków narodowych południowego zachodu, bo nie jest tworem natury, ale człowieka. Bohaterami parku są Indianie Anasazi, którzy w niedostępnych miejscach, głównie w szczelinach kanionu, budowali swoje domy. Do dziś pozostaje zagadką, dlaczego nagle opuścili swoje domostwa i dokąd się przemieścili. Oprócz ich wspaniałych budowli brak jest jakichkolwiek zapisów o ich kulturze i życiu. Możemy tylko domniemać, czym się zajmowali, zamieszkując przez 700 lat tak niedostępne i niekorzystne dla rozwoju cywilizacji tereny.

Park Narodowy Mesa Verde
Mesa Verde

Zwiedzanie Mesa Verde jest dość uciążliwe. Aby dotrzeć do zabudowań mieszkalnych Indian Anasazi trzeba wspinać się po drabinach i czołgać w wąskich tunelach. Z tego powodu najciekawsze osiedla można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Ale naprawdę warto!

Gdzie przenocować?

Best Western Turquoise Inn & Suites – Miasteczko Cortez jest wspaniałą bazą wypadową do parku i okolic.

5. Park Narodowy Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi
Sekwoja

Co ciekawego można zobaczyć w lesie? Drzewa? Park Narodowy Sekwoi zrobił nas wielkie wrażenie. Wydawać by się mogło, że to tylko las, jednak olbrzymie sekwoje, które go zamieszkują, warte są zachodu. Na terenie parku znajduje się największe drzewo świata (General Sherman Tree) i najwyższy szczyt w kontynentalnej części USA – Mount Whitney (4421 m. n.p.m.).

Najstarsze sekwoje w parku mogą mieć nawet ponad 3900 lat i dorastają do 110 metrów. I znów poczuliśmy się tacy malutcy…

Gdzie przenocować?

Bazą wypadową do Parku Narodowego Sekwoi jest miasteczko Visalia z dużą bazą hotelową. Na pewno nie polecamy wam hotelu Lamp Liter Inn, w którym oblazły nas pluskwy. Holiday Inn Express zrobił na nas o wiele lepsze wrażenie.

6. Park Narodowy Joshua Tree

Park Narodowy Joshua Tree
Park Narodowy Joshua Tree

Park rozpościera się na obszarze dwóch pustyń: pustyni Kolorado, będącej częścią pustyni Sonora i pustyni Mojave. Nazwa parku wywodzi się od porastających go drzewek Jozuego, które na pierwszy rzut oka przypominają przerośniętą jukkę.

Park Narodowy Joshua Tree
Trupia czaszka

Za co lubimy ten park? Jak nigdzie indziej na terenie parku można zaobserwować jak chłodniejsza, wilgotniejsza, a co za tym idzie bogato porośnięta pustynia Mojave przechodzi w suchą i zamarłą pustynię Sonora. Poza tym park obfituje w liczne oazy, olbrzymie głazy o fantastycznych kształtach jak np. trupia czaszka i posiada doskonałą jak na pustynię infrastrukturę.

Gdzie przenocować?

Super 8 by Wyndham Yucca Valley – świetny hotel z przystępną ceną, tylko 8 km od Parku Narodowego Joshua Tree.

7. Park Narodowy Doliny Śmierci

Park Narodowy Doliny Smierci
Zła Woda w Dolinie Śmierci

W Parku Narodowym Doliny Śmierci znajduje się najniżej położonym punkt Ameryki Północnej (Zła woda, 85 m poniżej poziomu morza), a sama dolina jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. Temperatura sięga tutaj w ciągu dnia 50 stopni! Aż dziwo bierze, że dolinę zamieszkują kojoty, puma, owce i rysie.

Dolina wypełniona jest popękanymi płatami solnymi i otoczona formacjami skalnymi o niezwykłych barwach, które powstają w wyniku zachodzącej w skałach reakcji utleniania różnych związków chemicznych. Krajobraz warty poznania.

Artist Drive Park Narodowy Doliny Smierci
Artist Drive w Park Dolinie Śmierci

Gdzie przenocować?

Tuscany Suites & Casino – świetną bazą wypadową do Doliny Śmierci jest Las Vegas. Hotel Tuscany jest nieopodal głównej ulicy miasta. Mimio to oferuje bardzo ciche, czyste i duże pokoje. Polujcie na okazje. Można tu znależć bardzo atrakcyjne ceny.

Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? A może znasz inne parki narodowe USA, które chcesz polecić innym podróżującym? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.

Booking.com

6 komentarzy do wpisu „Najpiękniejsze parki narodowe USA”

  1. Piękne miejsca odwiedziliście. Gratulacje!
    Wybieram się w podobną podróż po parkach narodowych południowego zachodu.
    Mam kilka pytań. Można? Pozdrawiam
    Adam

Dodaj komentarz

Close