Są tak wielkie, że trudno je ogarnąć wzrokiem. Potrafią przetrwać wszelkie katastrofy. Nie powali je wiatr, nie dadzą się pożarowi, kornikom i innej zarazie. Żyją ponad 3900 lat i dorastają do 110 metrów. Znajdujemy się w stanie Kalifornia, w krainie gigantów, w południowej części pasma gór Sierra Nevada. To tutaj w Parku Narodowym Sekwoi rosną największe drzewa świata, o nazwie mamutowce olbrzymie.
Sekwoja, czyli mamutowiec olbrzymi
Mamutowiec olbrzymi znany jest też, jako sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo, czy welingtonia.
Park Narodowy Sekwoi to drugi po Yellowstone najstarszy Park Narodowy Stanów Zjednoczonych. Utworzono go w 1890 roku, aby zapobiec masowemu wycinaniu drzew w końcu XIX i początkach XX wieku. Ogromne drzewa przyciągają rokrocznie masy turystów.
Pożary w parku Sekwoi
Ku naszemu zdziwieniu, wędrując wśród leśnych olbrzymów, obserwujemy ślady pożaru i nadpalone drzewa. Czyżby jakiś nierozsądny turysta zaprószył ogień? Jak się później okazuje pożary poszycia leśnego wzniecane są celowo, ponieważ eliminują konkurentów i służą kiełkującym nasionkom. Szyszki mamutowca pod wpływem wysokiej temperatury łatwiej się otwierają, przez co nasiona dostają więcej słońca. Ich rozwojowi sprzyja też żyzna gleba z popiołu.
Kora mamutowców olbrzymich zawiera związki chemiczne, które chronią ją przed szkodliwymi owadami i pasożytami. A ponieważ nie posiadają wiele żywicy, są bardzo odporne na ogień.
Park Narodowy Sekwoi zamieszkują mulaki, wiewiórki czikari i niedźwiedzie amerykańskie, które uwielbiają włamywać się do samochodów, w celu skradzenia żywności.
Wydawać by się mogło, że szyszki sekwoi przy tak rosłych drzewach powinny też być olbrzymie. Nic takiego! Są one nie większe niż małe oliwki.
Mamutowce olbrzymie posiadają zdolność rozmnażania się przez odrosty. Z uszkodzonej części konaru bądź nawet pnia drzewa wyrastają pędy, które szybko zamieniają się w dorosłe drzewa. Corocznie przyrost mamutowca sięga ok. 45-60 cm. Nic dziwnego, że te super drzewa przetrwały epokę intensywnego wyrębu.
Informacje praktyczne:
Park Narodowy Sekwoi otwarty jest 24h na dobę w ciągu całego roku.
Bilet wstępu: 20$ za samochód, bądź 10$ od osoby, jeśli po parku porusza się pieszo bądź na motocyklu, czy rowerze. Bilet wstępu ważny jest 7 dni i upoważnia również do wjazdu do Parku Narodowego Kings Canyon, o którym będzie mowa w następnym wpisie.
Nocleg: Visalia ma dużą bazę hotelową. Polecamy nocleg w Holiday Inn Express.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? A może znasz inne parki narodowe USA, które chcesz polecić innym podróżującym? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.