Życie jak w Madrycie? Hiszpania kojarzy nam się z flamenco, korridą, klubami piłkarskimi: Real Madryt i Atlético Madryt, pysznimi przekąskami tapas i niezliczoną ilością barów. W Madrycie jest ich około półtora tysiąca! Typowy mieszkaniec Madrytu wychodzi z założenia, że nie żyje się po to, by pracować, ale pracuje po to, aby żyć! Nie dziwi więc nikogo, że życie w Madrycie nie kończy się po 22. Przeciwnie, dopiero po zmierzchu Hiszpanie wylegają do barów spotykają się na ulicach i rozpoczynają zabawę do białego rana.
Puerta del Sol
Madryt to najwyżej położona stolica europejska i jedno z najstarszych miast na naszym kontynencie. Serce miasta znajduje się na gwarnym placu Puerta del Sol. To tutaj leży tzw. „kilometr zero”, od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii. Oznaczony on jest specjalną płytą na chodniku.
Posąg Niedźwiedzia
Na Puerta del Sol stoi symbol Madrytu, posąg niedźwiedzia, który zjada owoce z drzewa poziomkowego. Został on wykonany z brązu przez rzeźbiarza Antonio Navarro Santafé w 1966 roku. To przy niedźwiedziu umawia się na randki, dlatego też ciężko uwiecznić go samego na fotografii. Mi się to jednak udało!
El Corte Inglés
Z placu Puerta del Sol odchodzą ulice z licznymi sklepikami, sklepami i dużymi centrami hadlowymi jak np. El Corte Inglés. Aby kupującym zapewnić jak najbardziej dogodne warunki na zakupowe szaleństwa, nad ulicami rozpięte są specjalne baldachimy, chroniące przed upalnym słońcem. A zaszaleć tu faktycznie można na całego! Madryt jest hiszpańską stolicą mody i głównym centrum handlowym kraju.
Puerta del Sol nocą
Nocą, plac Puerta del Sol jest miejscem spotkań turystów i miejscowych, którzy stąd wyruszają do barów, pubów i dyskotek.
Plaza de Santa Ana
Jednym z moich ulubionych placów, jest Plaza de Santa Ana. Znajduje się tu wiele tradycyjnych, hiszpańskich pubów z przysznymi przekąskami, zwanymi tapas. Stoi tu także pomnik dramaturga i poety Federica Garcii Lorki oraz monument innego słynnego pisarza Calderona de la Barki. Na Plaza de Santa Ana mieści się jeden ze słynniejszych pubów w Madrycie – legendarna Cerveceria Alemana. Bywał tu często Ernest Hemingway, który zatrzymywał się w pobliskim, nieistniejącym już dziś hotelu Victoria.
Plaza de Santa Ana jest pięknie oświetlona nocą. Uliczni artyści zabawiają swoimi przedstawieniami, a wino smakuje tutaj tak wyśmienicie, jak nigdzie indziej!
La Latina
Największy wybów barów tapas znajduje się w dzielnicy La Latina. Większość z nich leży wzdłuż ulicy Cava Baja i Cava Alta. W każdy piątek ulice La Latina zamieniają się nocą w jedno wielkie party. Tłumy Hiszpanów i turystów wspólnie bawią się i tańczą, przy głośnej muzyce, dochodzącej z każdegu baru.
Jamón Serrano
Hiszpanie to koneserzy Jamón Serrano – szynki, przygotowywanej według tradycyjnej receptury z najlepszego mięsa wieprzowego. Jamón Serrano kroi się na cieniutkie plastry i spożywa ze świeżym pieczywem, albo jako jako przekąskę przy kieliszku wina.
El Museo del Jamon to nic innego jak prosty bar, gdzie spożywa się ogromne ilości bułeczek z szynką i popija procentowymi trunkami. Resztki jedzenia, serwetki, czy niedopałki rzuca się na podłogę. Prostota z pełną gębą!
Korrida
Na Plaza de Toros de Las Ventas znajduje się największa arena korridy w całej Hiszpanii. Pierwsza, inauguracyjna walka byków miała tu miejsce 17. czerwca 1931 roku. Rytualna walka z bykiem ma w Hiszpanii zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Korrida przez lata inspirowała wielu twórców, malarzy i pisarzy. Parlament Katalonii uchwalił zakaz korridy od 1 stycznia 2012 roku.
Muzeum Prado
Madryt to nie tylko życie nocne, błogie obżarstwo w barach tapas i zabawa w licznych pubach. Jest to także słynny na światową skalę ośrodkiem kulturalny, z wieloma prestiżowych muzeami, takimi jak Muzeum Prado, czy też Muzeum Królowej Zofii. W Muzeum Prado oglądać można dzieła takich artystów jak Pablo Picasso, Francisco Goya, czy też El Greco.
Muzeum Królowej Zofii
Muzeum Królowej Zofii zawiera słynne zbiory Pabla Picassa, Salavadora Dalego i Joana Miró.
Plaza Mayor
Szczególnie urzekła mnie wspaniała architektura Madrytu. Majestyczne place, szerokie aleje, piękne fontanny, imponujące gmachy i rezydencje, ogromne parki i ogrody sprawiają niesamowite wrażenie i przedstawiają bogatą historię miasta.
Jednym z najbardziej znanych placów w mieście jest Plaza Mayor, który był świadkiem wielu ważnych, historycznych wydarzeń. Miały tu miejsce koronacje królów, korridy, egzekucje skazańców. To właśnie na tym placu w 1691 roku został stracony hiszpański polityk Don Rodrigo Calderón.
Plaza de España
Na jednym z najbardziej reprezentacyjnych placów Madrytu – Plac Hiszpański, znajduje się pomnik hiszpańskiego pisarza z epoki renesansu, Miguela de Cervantesa, znanego z powieści „Don Kichote”. Siedzi on na wysokim białym fotelu, mając przed sobą posągi Don Quijote’a i Sancho Panczy wraz z ich wierzchowcami i ukochaną rycerza – Dulcyneą.
Plaza de Cibeles
Kolejnym placem, zasługującym na naszą uwagę jest Plaza de Cibeles, ze wspaniałym gmachem poczty głównej i fontanną z posągiem frygijskiej bogini płodności Kybele.
Edificio Metrópolis
U zbiegu głównych ulic miasta, Calle Alcalá i Gran Via leży elegancki biurowiec Edificio Metrópolis. Pozłacaną kopułę na dachu budynku zdobi posąg Wiktorii – rzymskiej bogini zwycięstwa.
Puerta de Alcalá
Na Plaza de la Independencia stoi Puerta de Alcalá, dawna brama miejska, zbudowana na rozkaz króla Karola III, według projektu architekta Francesco Sabatini w 1778 roku.
Palacio Real
Na pozostałościach starożytnego zamku obronnego Alcazar, mieści się Palacio Real, zaprojektowany przez włoskich mistrzów: Sacchettiego i Sabatiniego. Uwagę przyciągają wnętrza zamku, które wykonane są w większości w stylu rokoko. Niegdyś siedziba hiszpańskich królów, pełni dzisiaj funkcję reprezentacyjną, a część pomieszczeń jest udostępniona dla turystów.
Parque del Buen Retiro
W samym centrum miasta, niedaleko Muzeum Prado znajduje się dawny ogród królewski z najstarszym drzewem w całym Madrycie, zwanym potocznie Drzewem Montezumy, posadzonym w 1633 roku. Park posiada zabytkowe fontanny i wielki staw z pomnikiem Alfonsa XII. Swietne miejsce na krótką, popołudniwą sjestę!
Templo de Debod
Na terenie kolejnego parku – Parque del Oeste, mieści się egipska świątynia boga Amona. Została ona podarowana Hiszpanom przez Egipt za pomoc, udzieloną przez rząd hiszpański przy ocalaniu świątyń w Nubii. Liczy ona sobie ponad 2200 lat! Zanim przeniesiono ją do Madrytu, znajdowała się ona w miejscowości Debod nad Nilem.
Estación de Atocha
W Madrycie znajduje się największy dworzec kolejowy w Hiszpanii, Dworzec Atocha. W głównym holu urządzono tropikalny ogród z ok. 400 gatunkami roślin wraz z palmami, bananowcami i żółwiami, pływającymi w sadzawce. 11 marca 2004 miał tu miejsce atak terrorystyczny, w którym zginęło 191 osób, a ponad 1800 zostało rannych. Ofiarom zamachu wzniesiono pomnik, wykonany ze szkła w kształcie cylindra, w środku umieszczono karteczki z tekstami żałobnymi, upamiętniającymi ofiary wybuchów bomb.
Kiedy do Madrytu?
Madryt najlepiej odwiedzić wiosną lub na jesień. Panuje tu wtedy piękna, słoneczna pogoda. Latem, a zwłaszcza w lipcu temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni!
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.