Znalazłeś świetną miejscówkę na nocleg kamperem na dziko pośród dziewiczej natury? Wystawiasz krzesełka, odpalasz grilla i delektujesz się bezkresnym krajobrazem? Brzmi super! Pod warunkiem, że nocujesz w miejscu, gdzie nie jest to zabronione. Sprawdź, gdzie w Europie spanie na dziko jest dozwolone, aby nie zostać przyłapanym na zakazanym terenie.
Gdzie nocować kamperem na dziko?
Spanie na dziko, czyli poza wyznaczonymi miejscami i kempingami to wspaniała opcja dla ludzi ceniących sobie spokój i lubiących obcowanie z naturą. Niestety nie zawsze jest to takie proste. W niektórych krajach w Europie jest to wręcz zabronione. Dlatego jeśli planujesz spanie w kamperze na dziko powinieneś przed wyruszeniem w podróż zapoznać się z panującymi przepisami w danym kraju.
E-BOOK
ROAD TRIP PRZEZ NORWESKIE FIORDY
Gotowy plan podróży po najpiękniejszych fiordach Norwegii
Podstawowe zasady nocowania na dziko w Europie
Spanie na dziko w Europie jest generalnie zabronione w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i terenach rolniczych. Kemping na terenach prywatnych jest możliwy tylko za zgodą właściciela, więc zanim rozłożysz się na czyimś polu, zapytaj się, czy nie ma nic przeciw temu.
Nocleg na dziko w kamperze, namiocie, czy w śpiworze?
Przepisy prawne dotyczące nocowania na dziko znacznie różnią się nie tylko w poszczególnych krajach, ale również w zależności od formy spania na świeżym powietrzu.
Jeśli nocujesz w śpiworze pod gołym niebem, to musisz zwrócić uwagę na przepisy dotyczące biwakowania. Spanie w namiocie podchodzi już pod przepisy określające kempingowanie. Nocleg w kamperze to też już inna para kaloszy i właśnie kamperowaniu na dziko przyjrzymy się bliżej w poniższym tekście.
Gdzie w Europie spanie w kamperze na dziko jest dozwolone?
Kraje skandynawskie raj dla dzikiego nocowania
Idealnie na podróże kamperem na dziko nadają się kraje skandynawskie. Jeśli nikomu nie utrudniasz ruchu i ustawisz się z dala od zaludnionych obszarów (np. w Norwegii ponad 150 metrów), możesz bez problemu przenocować na poboczu drogi, przydrożnych zatoczkach a nawet na plaży.
NASZ E-BOOK
Jak zaplanować pierwszy wyjazd kamperem
Pobierz darmowy rozdział!
W Norwegii i Szwecji spanie na dziko dozwolone jest również na publicznych parkingach – chyba, że zabraniają tego wyraźnie znaki. Po 24 godzinach lub w następnym dniu roboczym należy kontynuować jazdę lub poszukać nowej lokalizacji.
Litwa, Łotwa i Estonia
Podobnie jak w krajach skandynawskich także w krajach bałtyckich jak Litwa, Łotwa i Estonia możesz cieszyć się dużą swobodą podczas Twojej podróży kamperem na dziko.
Ograniczenia obowiązują tylko w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i na terenach prywatnych. W niektórych przypadkach znajdziesz nawet bezpłatne miejsca parkingowe z niewielką infrastrukturą, jak suche toalety lub miejsce na ognisko.
Szkocja
Nocowanie na dziko jest również generalnie dozwolone w Szkocji. Zasady, na jakich możesz zatrzymać się na nocleg na dziko są zdefiniowane w Scottisch Outdoor Access Code. Mówią one m.in., że w jednym miejscu możesz zatrzymać się nie dłużej niż na dwie lub trzy noce. Warto zapoznać się z nimi przed podróżą do Szkocji.
Polska
Kamperem na dziko możesz nocować również w Polsce. Pamiętaj jednak, aby zatrzymywać się w miejscach oznaczonych jako miejsca postojowe i nie rozbijać obozowiska. Generalnie kamperem możesz stanąć wszędzie tam, gdzie jest to dozwolone dla samochodów osobowych.
Albania
Dziki kemping oficjalnie dozwolony jest również w Albanii. Istnieje jednak kilka ograniczeń i zasad, których należy przestrzegać jak: zakaz nocowania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, w pobliżu budynków administracji państwowej i na terenach prywatnych.
Ponadto nocowanie na dziko dozwolone jest z paroma wyjątkami na Ukrainie, w Rumunii, Białorusi i Rosji.
Kamperem na dziko – Kraje, w których nocowanie na dziko jest częściowo dozwolone?
Niemcy i Austria
Na dziko możesz przenocować maksymalnie jedną noc na publicznych parkingach przy drogach, jeśli ma to na celu odpoczynek przed dalszą jazdą. Absolutnie nie możesz rozkładać sprzętu kempingowego, czy grilla. Nocleg ma służyć jedynie nabraniu sił przed dalszą drogą.
Dzikie kempingowanie kategorycznie zabronione jest w Austrii w regionie Tyrol i we Wiedniu.
Szwajcaria
Podstawą dzikiego nocowania jest tzw. prawo Jedermannsrecht. Pozwala ono na nocleg na dziko poza rezerwatami przyrody na max. 1-2 noce. Uwaga przepisy zależą tutaj od danego kantonu. Spanie na dziko jest generalnie zabronione w następujących miejscach: we Szwajcarskim Parku Narodowym, na obszarach rezerwatów łowieckich i w okresie ochronnym w miejscach wypoczynku dzikiej zwierzyny.
Kamperem na dziko – W tych krajach może Cię to srogo kosztować!
Francja, Włochy i Hiszpania
Nocowanie na dziko jest oficjalnie zakazane we Francji, Włoszech i Hiszpanii. Zakaz ten jest ściśle monitorowany zwłaszcza w regionach turystycznych. Jeśli zostaniesz złapany na gorącym uczynku może Cię to sporo kosztować. Za zgodą właściciela możesz natomiast przenocować na dziko na terenie prywatnym. W Hiszpanii wyjątek stanowi droga Santiago de Compostela. Tutaj możesz spać na dziko na ostatnich 100 kilometrach trasy.
Holandia
Wszelkie nocowanie na dziko jest tutaj surowo zabronione i surowo ścigane wysoką grzywną do 500 Euro za osobę.
Bułgaria, Chorwacja i Słowenia
W Bułgarii, Chorwacji i Słowenii zabrania się także nocowania w kamperach lub przyczepach kempingowych na terenie prywatnym. Nawet jeśli zgodę wyraził na to właściciel terenu. Zakaz ten nie jest jednak ścisłe przestrzegany poza obszarami turystycznymi. Policja często przymyka oko i toleruje nocleg na dziko, jeśli jest to tylko na jedną noc.
Grecja
W Grecji za nocleg na dziko w turystycznych miejscach i rezerwatach przyrody zapłacisz nawet 3000 Euro. Podobnie jak w Bułgarii, Chorwacji i Słowenii spanie na dziko tolerowane jest poza miejscami turystycznymi i wgłębi kraju.
Jak znaleźć miejscówki na dziko?
Świetnym sposobem na znalezienie sprawdzonych miejscówek na dziko są takie grupy na Facebooku jak: karawaning miejscówki na dziko i grupa biwakowa.
Miejscówki na dziko możesz również wyszukać za pomocą aplikacji na Twoim telefonie jak np. Park4night, CamperContact albo korzystając z GoogleMaps.
Kamperem na dziko po Europie – Podsumowanie
Jak widać przepisy dotyczące nocowania na dziko w kamperze różnią się w zależności od danego kraju a nawet regionu. Często mają się one nijak to panujących obyczajów. Warto więc przed zatrzymaniem się w danym miejscu podpytać miejscowych, jak wyglądają lokalne przepisy.
Nocując na dziko pamiętaj, żeby zawsze zabrać ze sobą śmieci i wypoczywając na łonie przyrody dbaj o to, aby nie pozostawić po sobie żadnych trwałych śladów.
Generalnie nocowanie na dziko zabronione jest w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Zatrzymując się na noc w miejscach postojowych sprawdź, czy jest to dozwolone dla kamperów. Szczególnie w Europie Południowej i Zachodniej znajdziesz wiele parkingów, na których nocowanie w kamperze jest zabronione.
Marzy Ci się podróż kamperem? Pobierz darmowy rozdział naszego e-booka „Jak zaplanować pierwszy wyjazd kamperem”.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Dziękuję za wpis. Bardzo przydatny:)
Z tym nocowaniem na dziko jest różnie. Poza sezonem raczej sugestia niż twardy przepis Cały styczeń i luty spędziliśmy na Sycylii i 2 noclegi na kempingu. Policjanci podjeżdżali sprawdzić czy wszystko jest ok
Dlatego warto się podpytać lokalnych, jak to wygląda z tym egzekwowaniem przepisów w danym miejscu
Marzy mi się posiadanie własnego kamperu 🙂 zazdroszczę!
My też jeszcze własnego nie mamy. Jak na razie to wypożyczamy. Może kiedyś 🙂
Witajcie ja miałem przyczepę zachciał mi sie kampera kupiłem po roku wróciłem do przyczep mam piękną przyczepę z klimą itd . Niestety nie mam z kim jezdzić . Chętnię poznam panią która chciała by pojezdzić komfortowym autem z komfortową przyczepą. Mieszkam w Dąbrowie Górn
Trzymam kciuki, żeby się udało kogoś poznać 🙂