Stoję na oślizłym kamieniu przed jednym z wodospadów w Karkonoszach i wszystkimi zmysłami chłonę jego energię. Jest już późna jesień. Pora roku, kiedy to wodospady wkomponowane w jesienny krajobraz Karkonoszy są szczególnie piękne, a podniesiony stan wody w rzekach wzmaga ich niezwykłą moc. Chłonę szum rozbijającej się o skały wody i już wiem, o czym napiszę mój następny wpis na blogu. Poznajcie najpiękniejsze wodospady Karkonoszy.
Najpiękniejsze wodospady Karkonoszy
1. Dziki Wodospad w Karpaczu
Dziki Wodospad w Karpaczu wygląda naprawdę dziko. Uroku dodaje mu jego magiczne położenie. Leży on w dolinie rzeki Łomnicy, pośród gęstego lasu, niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Wodospad powstał w wyniku spiętrzenia wód Łomnicy. Przy silnych opadach deszczu bądź roztopach niepozorna górska rzeka potrafi zamienić się w istnego niszczyciela. Z racji tego, że w przeszłości jej ogromna siła kilkakrotnie doprowadzała do fatalnych zniszczeń w całej Kotlinie Jeleniogórskiej, w latach 1910 – 1915 wybudowano na niej zaporę przeciwrumszową, która do dziś chroni mieszkańców kotliny przed jej niszczycielską siłą. I tak powstał Dziki Wodospad.
2. Zapora na Łomnicy w Karpaczu
Poniżej Dzikiego Wodospadu, w dolnej części Karpacza na rzece Łomnica znajduje się kolejna zapora, tworząca malowniczy wodospad. Także ona została zbudowana w latach 1910 – 1915, aby poskromić nieokiełznaną moc rzeki Łomnica. Zapora ma formę półkola i stworzona jest z granitowych bloków, przez które przelewają się spienione wody Łomnicy tworząc liczne kaskady. Zapora jest ulubionym miejscem do spacerów. Przez jej koronę, która ma 105 metrów wiedzie czerwony szlak turystyczny, prowadzący na najwyższy szczyt Karkonoszy Śnieżkę.
3. Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie
Jednym z najpiękniejszych wodospadów Karkonoszy jest Wodospad Kamieńczyka. Według legendy wodospad powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć swojej siostry zakochanej w Kamieńczyku Broniszu, który spadł ze skalnego urwiska. Rusałka widząc martwe ciało ukochanego sama pośliznęła się na mokrej skale i straciła życie u boku kochanka.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym naturalnym wodospadem Karkonoszy. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Kamieńczyk spada zygzakowatą kaskadą z wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad położony jest przy czerwonym szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Do wąwozu można zejść tylko za wniesieniem obowiązkowej opłaty i założeniu kasku ochronnego. Uwaga na spadające kamienie. W wąwozie jest dość chłodno, więc nawet latem warto założyć coś ciepłego. Po wizycie nad wodospadem można zagrzać się w schronisku „Kamieńczyk” albo w „Szałasie Sielanka”, które znajdują się bezpośrednio nad wodospadem.
4. Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie i Wodospad Podgórnej w Przesiece.
Będąc w Karkonoszach warto wybrać się do naszych czeskich sąsiadów. Także u nich znajdują się bardzo malownicze wodospady: Wodospad Mumlavy, Wodospad Panczawy, czy Wodospad Łabski.
Masz swój ulubiony wodospad? Znasz inne malownicze wodospady Karkonoszy? Skomentuj poniżej albo napisz do mnie maila. Spodobał ci się mój wpis? Podziel się nim z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.