Karkonosze to przepiękne góry w południowo-zachodniej Polsce, położone pomiędzy Przełęczą Szklarską a Przełęczą Lubawską. Znajdziesz tutaj malownicze szlaki, dzikie wodospady i niespotykane formacje skalne. Poznaj 15 niezwykłych miejsc, które musisz zobaczyć w Karkonoszach.
15 niezwykłych miejsc, które musisz zobaczyć w Karkonoszach
1. Latające talerze na Śnieżce (Karpacz)
Śnieżka z 1602 m n.p.m. to najwyższy szczyt Karkonoszy, który króluje nad Kotliną Jeleniogórską i jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Karkonoszach. Przy sprzyjających warunkach widoki na okolice sięgają nawet do 200km.
Punktem rozpoznawalnym Śnieżki są trzy latające spodki tzw. „Hołdyski”, które zbudowano na przełomie lat 60/70 zeszłego wieku. Jak na ten czas był to rewolucyjny projekt, który na Śnieżkę ściągał wielu turystów i naukowców.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
W najwyższym ze spodków znajduje się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne, które w 2009 roku omal nie odleciało w kosmos. Górna część obserwatorium obsunęła się na ziemię. Nikomu się nic nie stało, a dysk odbudowano.
Na remont czeka jeszcze dolny dysk, w którym mieściła się kiedyś część turystyczna z bufetem i toaletą. Niestety na remont brak jest pieniędzy i pomysłu, więc warto się pośpieszyć, zanim obiekt kompletnie ulegnie zdewastowaniu.
Zobacz jak wejść na Śnieżkę bez tłumów turystów! Kliknij tutaj.
2. Wodospad Szklarki (Piechowice-Szklarska Poręba)
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Będąc w Karkonoszach warto wybrać się na wędrówkę wzdłuż Wąwozu Szklarki. W jego środkowej części położony jest drugi co do wielkości wodospad polskich Karkonoszy: Wodospad Szklarki. Strumień Szklarki spada do wąwozu z wysokości 13,5 metrów.
Poniżej wodospadu znajduje się malownicze schronisko PTTK „Kochanówka”, w którym pokrzepić się można pyszną „Malinówką”.
3. Świątynia Wang (Karpacz)
U podnóża Karkonoszy w Karpaczu znajduje się niepowtarzalna budowla – Kościół Wang. Jest to najstarszy drewniany kościół w całym kraju. Jednak już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że budowla ma egzotyczne ozdoby: uskrzydlone smoki, węże i lwy. Skąd te motywy w polskim kościele?
Budowla pochodzi z Norwegii, a do Karkonoszy sprowadził ją król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Warto również dodać, że do budowy kościoła nie użyto ani jednego gwoździa, a jego wnętrze zdobią liczne rzeźby z epoki Wikingów. Naprawdę warto odwiedzić to egzotyczne miejsce!
4. Śnieżne Kotły (Szklarska Poręba)
Śnieżne Kotły to wytwór ostatniego zlodowacenia bałtyckiego z epoki plejstocenu, które trwało od 115 tys. do 11,7 tys. lat temu. Na ich terenie spotkać można rzadkie gatunki roślin, spotykane w klimacie alpejskim. Z tego powodu Śnieżne Kotły objęto ścisłym rezerwatem przyrody.
Śnieżne Kotły składają się z dwóch kotłów: Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła. Obydwa kotły oddziela od siebie skalista grzęda.
Nad krawędzią kotłów stoi stacja przekaźnikowa, która była kiedyś najstarszym schroniskiem Karkonoszy.
5. Wodospad Kamieńczyka (Szklarska Poręba)
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Jednym z najpiękniejszych wodospadów Karkonoszy jest Wodospad Kamieńczyka. Według legendy wodospad powstał z łez siedmiu rusałek. Kamieńczyk to również najwyższy wodospad Karkonoszy. Jego próg leży na wysokości 843 metrów n.p.m. Spada on specyficznym zygzakiem z wysokości 27 m do malowniczego wąwozu.
To tutaj nakręcono parę scen do ekranizacji znanej powieści C. S. Lewisa. Opowieści z Narnii. Aura Kamieńczyka jest faktycznie jak z baśni!
6. Zapora na Łomnicy (Karpacz)
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Będąc w Karkonoszach warto również odwiedzić zaporę wodną w Karpaczu, którą zbudowano na początki 19 wieku, aby poskromić dziką moc rzeki Łomnica. Przed powstaniem zapory rzeka kilkakrotnie bezlitośnie zalewała obszary mieszkalne Karpacza.
Nad zaporą znajduje się kamienny mostek, z którego podziwiać można spienione wody Łomnicy. Jest to świetne miejsce na romantyczne spacery.
7. Schronisko Samotnia (Karpacz)
Samotnia to szczególnie romantyczne schronisko, które położone jest w Kotle Małego Stawu. Jego historia sięga 17-tego wieku, kiedy to wybudowano tutaj górską chatę, którą zamieszkiwali pasterze kóz.
Do schroniska wiedzie jeden z najbardziej uczęszczanych i malowniczych szlaków Karkonoszy z Świątyni Wang aż na Śnieżkę. W bufecie pokrzepić się można tradycyjną polską kuchnią, skorzystać z biblioteki i internetu.
8. Zakręt Śmierci (Szklarska Poręba)
W drodze pomiędzy Świeradowem Zdrój a Szklarską Porębą leży wyjątkowo ostry zakręt, który zatacza łuk prawie 180 stopni. Niechlubna nazwa zakrętu pochodzi od wielu wypadków samochodowych, które miały tutaj miejsce.
Z Zakrętu Śmierci roztacza się przepiękna panorama na Szklarską Porębę i całe Karkonosze. Widać z niego Szrenicę, Śnieżne Kotły i Śnieżkę.
9. Dziki Wodospad (Karpacz)
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Karkonoszach jest Dziki Wodospad w Karpaczu. Wodospad powstał w wyniku zbudowania zapory przeciwrumszowej. Leży on poniżej kolei linowej na Kopę i znany jest z magicznego położenia.
10. Zamek Chojnik (Sobieszów)
Znasz legendę o kapryśnej królewnie Kunegundzie? To jej dusza błąka się po średniowiecznych murach zamku Chojnik, którego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. Chojnik uchodzi za jedyny zamek w Europie. który nigdy nie został zdobyty.
Zamek Chojnik leży na wysokości 627 metrów n.p.m. i otoczony jest 150-metrową przepaścią, opadająca do tzw. Piekielnej Doliny. Jeśli interesuje cię jego historia, zaglądnij tutaj.
11. Anomalia Grawitacji (Karpacz)
Jedną z karkonoskich atrakcji jest również tzw. Punkt Anomalii Grawitacji. To tutaj auto samo wtacza się pod górę. Niesamowite? Przekonaj się sam. Miejsce to znajduje się na ulicy Strażackiej w Karpaczu.
12. Formacje Skalne Pielgrzymy (Karpacz)
Pielgrzymy to jedne z największych formacji skalnych w Karkonoszach. Położone są one na wysokości 1204 m n.p.m a najwyższe z nich mają prawie 25 metrów. Skały widać z wielu punktów Kotliny Jeleniogórskiej. Swoje fantazyjne kształty zawdzięczają długotrwałej erozji. Daj się ponieść wodzą fantazji i daj znać w komentarzu, co ci one przypominają.
13. Huta Szkła Julia (Piechowice)
W miejscowości Piechowice znajduje się zabytkowa fabryka szkła kryształowego Julia. Poznać tutaj możesz tajniki ręcznej produkcji szklanych arcydzieł.
Jest to sztuka, która powoli wymiera. Większość rzemieślników zbliża się do sześćdziesiątki, więc warto przekonać się na własne oczy, jak z gorącej masy szklanej wyczarowywane są kryształowe produkty.
14. Western City (Ściegny koło Karpacza)
W Ściegnach koło Karpacza znajduje się oryginalny park rozrywki Western City, czyli Miasto Prawdziwych Kowbojów! Poczujesz tutaj klimat prawdziwego Dzikiego Zachodu. Obejrzysz scenki westernowe, nauczysz się, jak płukać złoto i porzucasz sobie kowbojskim lassem.
15. Termy Cieplickie (Jelenia Góra, Cieplice)
Jeśli po górskiej wędrówce szukasz miejsca na relaks, to skorzystaj z basenów termalnych w Cieplicach. Woda w basenach pochodzi z odwiertu o głębokości ponad 2000 m i posiada dużą zawartość krzemionki.
Oprócz basenów z gejzerami, leżakami wodnymi i zjeżdżalniami, zrelaksować się możesz w strefie SPA z kompleksem saun, grotą śnieżną i gabinetami do masażu.
Chcesz poznać więcej fajnych miejsc w Karkonoszach?
Dla wszystkich wielbicieli górskich wędrówek stworzyłam e-booka „Karkonosze poza utartymi szlakami”.
Pobierz spis treści i darmowy rozdział!
Informacje praktyczne:
Gdzie przenocować w Karkonoszach?
W Karkonoszach królują dwie malownicze górskie miejscowości, które oferują bogatą bazę hotelową: Karpacz i Szklarska Poręba.
Wspaniałym miejscem na relaks w Karkonoszach jest kameralny Hotel Dziki Potok w Karpaczu. Posiada on świetną strefę SPA z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską.
W Szklarskiej Porębie możemy polecić nocleg w apartamentach Cristal Resort Szklarska Poręba, które posiada zewnętrzne jacuzzi z widokiem na góry.
Rezerwując hotel przez ten link, dostaniesz od nas 15 Euro w prezencie na twój nocleg z portalu booking.com!
Jak dotrzeć do Karkonoszy?
W Karkonosze najlepiej dostać się własnym samochodem. Z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby dojedziesz malowniczą Koleją Izerską lub autobusem PKS. Do Karpacza kursują prywatni przewoźnicy i jak również autobusy PKS, a do Piechowic dostaniesz się autobusem miejskim.
Spodobał ci się mój wpis? Znasz inne piękne miejsca, które warto zobaczyć w Karkonoszach?
Polub, skomentuj, podziel się nim z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Interesujący wpis i niesamowite fotki. Lubimy takie miejsca i wrzucamy na swoją listę marzeń podróżniczych 🙂 Pozdrawiamy!
Dziękuję 🙂 Karkonosze naprawdę warto odwiedzić!
Akurat w te wakacje planuje pojechać do Karpacza, więc idealnie trafiliście z tym wpisem. Dzięki wielkie! Na pewno zwiedzę wszystkie te miejsca 🙂