Schroniska w Karkonoszach to bezcenne perełki z górskim klimatem. Jeśli chcesz poczuć magię Karkonoszy, koniecznie odwiedź choć jedno z nich.
Skąd się wzięły schroniska w Karkonoszach?
Większość schronisk w Karkonoszach ma bogatą historię sięgającą aż XVII wieku. Część z nich początkowo funkcjonowało jako budy pasterskie. Buda to nic innego jak prosty drewniany w górach z pomieszczeniami dla zwierząt i wydzieloną izbą mieszkalną. Z czasem w budach pasterskich zaczęto udzielać noclegów znużonym wędrowcom. I tak budy zmieniły swoją funkcję na schroniska turystyczne.
NASZ E-BOOK
KARKONOSZE
poza utartymi szlakami
Do rozwoju bud pasterskich i samego pasterstwa w Karkonoszach przyczyniła się wojna 30-letnia (1618-1648). Ludność mieszkająca we wsiach u podnóża Karkonoszy szukała w górach schronienia przed rabującymi żołnierzami. Część z nich zdecydowała się osiąść w Karkonoszach na stałe.
W poł. XIX w. po obu stronach Karkonoszy znajdowało się ok. 2000 bud. Jednak w miarę rozwoju przemysłu mieszkańcy bud zaczęli przenosić się na niziny i z pasterzy przemienili się w robotników.
Schroniska w Karkonoszach same w sobie są warte wycieczki. Górskie położenie, historia i opowieści podawane z ust do ust sprawiają, że można poczuć tutaj niesamowity klimat i przenieść się parę wieków wstecz, kiedy to Karkonosze znane były niewielu zbłąkanym wędrowcom. Poznaj 5 najpiękniejszych schronisk w Karkonoszach z niepowtarzalnym klimatem.
5 schronisk w Karkonoszach z niepowtarzalnym klimatem
1. SCHRONISKO SAMOTNIA
Schronisko PTTK Samotnia położone jest 1195 m n.p.m. w Kotle Małego Stawu. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1670 roku. Początkowo stał tutaj domek strażnika, który czuwał nad sztucznie zarybionym Małym Stawem.
Samotnia to magiczne miejsce z bogatą historią i jeden z najpiękniejszych zakątków w Karkonoszach. Obecnie schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych i domową kuchnię. Do Samotni dostać się można tylko piechotą. W niecałe 2h dojdziesz tutaj niebieskim szlakiem spod Świątyni Wang w Karpaczu Górnym.
2. SCHRONISKO POD ŁABSKIM SZCZYTEM
Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” położone jest na wysokości 1168 m n.p.m. na krawędzi Łabskiego Kotła na skrzyżowaniu wielu turystycznych szlaków. Podobnie jak Samotnia jest to jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach i uchodzi za jedną z pierwszych bud pasterskich w tym rejonie.
Budowla powstała jako strażnica na Czeskiej Ścieżce, kiedy to w 1632 roku w Europie wybuchła dżuma. Strażnicy mieli udaremniać nielegalne przekraczanie granicy i w ten sposób zapobiegać przenoszeniu dżumy. Z biegiem czasu strażnica zaczęła pełnić funkcje pasterskie, aż w końcu powstało tutaj schronisko turystyczne.
Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” zachowało klimat i atmosferę prawdziwego górskiego schroniska z dawnych czasów. Rozciąga się z niego malowniczy widok na Szklarską Porębę i całą Kotlinę Jeleniogórską.
Schronisko oferuje 39 miejsc noclegowych w pokojach od 1 do 6 osobowych oraz bufet z kominkiem.
Do schroniska dojdziesz tylko pieszo. Wiedzie do niego sporo różnych szlaków. Np. żółty szlak z centrum Szklarskiej Poręby, czy niebieski spod Wodospadu Szklarka.
3. SCHRONISKO NA HALI SZRENICKIEJ
Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na terenach wysokogórskiej łąki torfowej, która rozciągająca się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy.
Początki tego obiektu sięgają końca XVIII wieku, kiedy to na Hali Szrenickiej zbudowano chatę zwaną „Budą Kranicha”, a później w 1786 roku Nową Śląską Budą, która następnie została przekształcona w schronisko. Schronisko świetnie prosperowało a przed II Wojną Światową uznawane było nawet za luksusowy hotel. Niestety w 1975 roku obiekt całkowicie spłonął, lecz szybko został odbudowany.
Schronisko posiada ponad 100 miejsc do spania. Dostępne są pokoje 1 i 2 osobowe oraz 3 – 5 i 6 – 8 osobowe. Do dyspozycji gości jest również bufet z klasyczną polską kuchnią.
Obiekt położony jest przy wężle szlaków turystycznych. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby krzyżuje się tutaj z zielonym szlakiem z Przełęczy Szklarskiej. Czerwony szlak wiedzie dalej na szczyt Szrenicy, natomiast zielony szlak obchodzi Szrenicę obok Końskich Łbów i górnej stacji wyciągu ze Szklarskiej Poręby, aby spotykać się ze szlakiem czerwonym poniżej skałek Trzy Świnki.
4. SCHRONISKO NA PRZEŁĘCZY OKRAJ
Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” znajduje się we wschodniej części Karkonoszy przy granicy z Czechami, na wysokości 1046 m n.p.m.
Pierwsze schronisko na Przełęczy Okraj powstało na początku XIX wieku. Założył je Karl Nagel – pruski kombatant wojny napoleońskiej, który rozpropagował w Karkonoszach zjazdy saniami rogatymi, których mocno wygięte płozy przypominały rogi i służyły zjeżdżającemu jako uchwyty. Pierwsza trasa zjazdowa miała aż 7 kilometrów i prowadziła z Przełęczy Okraj aż do Kowar.
Schronisko „Na Przełęczy Okraj” mieści się w drewnianym budynku wybudowanym w 1975 roku i składa się z dwóch obiektów: domku z recepcją i bacówki, w której są miejsca noclegowe.
Po drugiej stronie granicy w malowniczej miejscowości – Mala Upa znajduje się nowoczesna infrastruktura narciarska z 8 wyciągami narciarskimi.
Schronisko na Przełęczy Okraj dysponuje bazą 40 miejsc noclegowych w pokojach dwu-, trzy-, cztero-, pięcio-, sześcio- a nawet siedmioosobowych. Schroniskowa restauracja serwuje smaczne obiady domowe.
Do schroniska dojedziesz samochodem lub busem z Karpacza i Kowar. Przełęcz Okraj stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych. Dojdziesz stąd na Skalny Stół i dalej na Śnieżkę, do Karpacza, Budnik i Kowar, na Grzbiet Lasocki, czy w pobliskie pasmo Rudaw Janowickich.
5. DOM ŚLĄSKI
Listę schroniska w Karkonoszach zamyka schronisko górskie Dom Śląski (z niem. Schlesierhaus). Jego głównym walorem jest niesamowite położenie. Obiekt leży na wysokości 1400 m n.p.m. u podnóża Śnieżki – najwyższej góry Karkonoszy. Bliskość schroniska daje wspaniałą możliwość wycieczki na Śnieżkę o wschodzie i zachodzie słońca. Kto nie chciałby się obudzić z takim widokiem?
Budynek został zbudowany w latach 1921-1922, według projektu wrocławskiego architekta Erasa, który zaprojektował także dawny dom młodzieży „Rübezahl” (obecnie schronisko “Odrodzenie”). Pierwszym właścicielem “Domu Śląskiego” był Frederick Lang z Mysłakowic. To on nazwał schronisko „Schlesierhaus”.
Po wojnie w 1950 roku do schroniska wprowadzili się żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. Obiekt służył im za strażnicę do lipca 2005 roku, kiedy to zlikwidowano kontrole graniczne. Od 2007 roku obiekt funkcjonuje jako górskie schronisko turystyczne.
Schronisko posiada 52 miejsca noclegowe w tym 9 pokoi z łazienką i WC. Obiekt oferuje dużą restaurację a w sezonie letnim dostępny jest taras z grillem.
Dom Śląski leży przy wężle głównych szlaków turystycznych, dlatego miejsce to jest bardzo turystyczne. Najprościej dostaniesz się tutaj kolejką z Karpacza na Kopę i dalej spacerkiem ok. 20 minut do celu.
Spodobał Ci się ten tekst? Znasz inne fajne schroniska w Karkonoszach?
Polub, skomentuj, podziel się z innymi.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.
Karkonosze to przepiękne miejsce, planuje do niego wrócić w te wakacje.
Cieszę się 🙂 W Karkonosze wszyscy chętnie powracają!