Epidemie, susza, przeludnienie, a może wewnętrzna walka o władzę? Naukowcy do tej pory nie są zgodni, co do przyczyny, dlaczego prekolumbijskie miasto Teotihuacan zostało nagle opuszczone. Niewiele wiemy też o ludziach, którzy zamieszkiwali to cudowne miasto, leżące na północ od miasta Meksyk.
Prekolumbijskie miasto Teotihuacan
Prekolumbijskie miasto Teotihuacan – znaczy w języku nahuatl „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według mitów indiańskich miał tu powstać świat. Światło oddzieliło się od ciemności i powstało Słońce i Księżyc. To właśnie Słońcu i Księżycowi poświęcone są dwie największe piramidy tego wspaniałego miasta. Miało ono powstać od II w. p.n.e. do II w. n.e.
Do końca września 10 zł taniej!
MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku
Teotihuacan zbudowano bez użycia metalowych narzędzi, co prowadzi do teorii, że miasto stworzyły olbrzymy, które żyły przed pojawieniem się ludzi. Swój rozkwit miasto przeżywało ok. III-VI w. n.e. W tym czasie mogło je zamieszkiwać ponad 175 tysięcy ludzi. Było ono największą metropolią zachodniej półkuli.
Aleja Zmarłych
Teotihuacan został zbudowany wzdłuż szerokiej „Alei Zmarłych”, która ciągnie się ponad 2 kilometry od Piramidy Księżyca aż do Cytadeli ze słynną Piramidą Quetzalcoatl. Zwiedzanie ruin miasta zaczynamy od Piramidy Słońca – trzeciej, co do wielkości piramidy na świecie. Pod piramidą znajduje się system tuneli i komór. To właśnie tutaj miał powstać świat. Na szczyt piramidy prowadzi 244 schodków. Przy zrównaniu nocy z dniem piramida przyciąga tysiące turystów, pragnących złapać szczególną dawkę energii. W tunelach piramidy badacze odkryli szkielety ludzkie, niektóre z nich to szczątki niemowląt. Przypuszcza się, że są to ofiary, które zostały złożone w ramach rytuału poświęcenia budowy. Rytualne ofiary z ludzi, to zjawisko powszechne wśród prekolumbijskich cywilizacji.
Piramida Księżyca
Po zastrzyku energii słonecznej kierujemy się Aleją Zmarłych w kierunku Piramidy Księżyca. Aztekowie, którzy po przybyciu do Meksyku znależli opuszczony Teotihuacan, doszli do wniosku, że w budynkach usytuowanych wzdłuż głównej ulicy miasta, znajdują się grobowce i dlatego też tak nazwali tą aleję. W przeciwieństwie do Piramidy Słońca, którą zbudowano w jednym ciągu, Piramida Księżyca posiada sześć faz konstrukcyjnych. Jedną piramidę budowano na drugiej w latach 100-400 n.e. Wewnątrz piramidy znaleziono liczne grobowce. Najprawdopodobniej większość ludzi, których szczątki spoczywają w Piramidzie Księżyca, została rytualnie poświęcona. Panuje przekonanie, że przy ołtarzu, w środkowej części placu odbywały się rytualne tańce.
Na Piramidę Księżyca prowadzą wąskie, wysokie stopnie. Dla turystów dostępny jest tylko pierwszy taras piramidy. Rozciąga się z niego piękny widok na cały Teotihuacan i okolice.
Świątynia Quetzacoatla
Z Piramidy Księzyca kierujemy się Aleją Zmarłych ku Cytadeli z Świątynią Quetzacoatla – Pierzastego Węża. Ściany świątyni ozdobione są licznymi rzeźbami, wyobrażającymi głowy bogów Quetzalcoatla i Tlaloca – boga deszczu.
Informacje praktyczne
Prekolumbijskie miasto Teotihuacan najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem. W południe robi się bardzo gorąco, a na terenie ruin jest się dosłownie, jak na patelni. Byłam szczęśliwa, że zapakowałam ze sobą kapelusz! Do ruin prowadzi pięć wejść z obszernymi parkingami. Najbliżej Piramidy Słońca jest brama nr. 5. Bilet wstępu kosztuje 57 pesos plus parking 45 pesos, jeśli ktoś przyjechał samochodem. Radzę wziąć wygodne, sportowe obuwie. Z politowaniem patrzyłam na parę turystek, które chciały pokazać światu wymalowane paznokcie w eleganckich klapkach! A nachodzić się w Teotihuacan trzeba sporo 🙂
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków. Miłośniczka Karkonoszy i natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Australię i Kanadę.