Najpiękniejsze piramidy Meksyku

Z czym kojarzy wam się Meksyk? Z tequilą, kapeluszem sombrero, kaktusami, piaszczystymi plażami, czy może z pikantnym chili? Tak wyobrażałam sobie Meksyk, zanim nie przejechałam go wzdłuż i wszerz. Do powyższej listy meksykańskich symboli doszedł ten najważniejszy: Piramidy Meksyku.

Meksyk to dawne królestwo prekolumbijskich plemion, o których dawnej świetności świadczą pozostałości po ich tajemniczych budowlach. Piramidy Meksyku do dziś stanowią zagadkę dla wielu badaczy. I choć minęło już parę wieków, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy brutalnie podbili świat Mezoameryki, do dziś okrywane są coraz to nowe tajemnice tej fascynującej kultury.

Meksyk na własną rękę. Pakiet dwóch e-booków: Informacje praktyczne + Gotowe trasy podróży

E-BOOK

MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku

Wyruszając śladami piramid dawnego Meksyku odwiedziłam zarówno te najbardziej znane, jak i z racji swojego położenia, mniej odwiedzane przez turystów.

Oto moja lista 12 najpiękniejszych piramid Meksyku:

1. Uxmal i Piramida Czarownika

"<yoastmark

Niezwykłe Uxmal to miasto Majów w stanie Jukatan, które swój rozkwit przeżywało u schyłku IX wieku. Dwa wieki później zostało z nieznanych przyczyn całkowicie opuszczone.

To tutaj znajduje się najpiękniejsza i najbardziej niezwykła piramida prekolumbijskiej Ameryki: Piramida Czarownika. Miała ona być zbudowana przeciągu jednego dnia przez syna czarownicy, który miał objąć rządy w mieście. Zagadkę stanowią zaokrąglone rogi piramidy. Ponoć jej ostre kanty miały zostać zeszlifowane, aby nie pokaleczył się o nie tamtejszy bóg wiatru.

2. Chichén Itzá i Piramida Kukulkana

Chichen Itza i Piramida Kukulkana
Chichen Itza i Piramida Kukulkana

Główną atrakcją Chichén Itzá – kolejnego miasta Majów na półwyspie Jukatan jest piramida Kukulkana. W dniu zrównania się dnia z nocą w Chichen Itza ma miejsce osobliwy spektakl. Z piramidy Kukulkana, która jest odpowiednikiem Quetzalcoatla, powoli spełza Pierzasty Wąż. Efekt ten powstaje w momencie, kiedy oświetlone schody piramidy rzucają cień przypominający węża, który wraz z przesuwaniem się Słońca schodzi na Ziemię.

3. Tulum i El Castillo

"<yoastmark

Tulum to miasteczki znajdujące się około 130 km od Cancun. Jest to niewątpliwie najpiękniej położony kompleks ruin prekolumbijskiego Meksyku. Do najbardziej znanych budowli należy najwyższy budynek w Tulum – El Castillo (zamek). Przypuszcza się, że w El Castillo miały miejsce główne uroczystości religijne. Piramida miała też spełniać rolę strażnicy i latarni morskiej.

Jukatan na własną rękę - ebook - Informacje praktyczne

NOWY E-BOOK

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zaplanować podróż na Jukatan!

4. Coba i Nohoch Mul

"<yoastmark

Stosunkowo słabo poznanym kompleksem piramid na Jukatanie jest Coba. Do tej pory odsłonięto niespełna 10% wszystkich zabudowań, które zajmują powierzchnię ponad 80 km2. W okresie największej świetności, między VII i X wiekiem n.e. miasto zamieszkiwane było przez ponad 50 tyś. ludzi. Znajduje się tutaj najwyższa piramida JukatanuNuhoch Mul, której czubek wznosi się wysoko ponad dziewiczą dżunglę.

5. Cozumel i San Gervasio

Cozumel i San Gervacio
Cozumel i San Gervacio

Główną atrakcją wyspy Cozumel, znajdującej się u wybrzeża Jukatanu są ruiny San Gervacio, które w czasach Majów, były miejscem kultu Ixchel – bogini księżyca i płodności. Indiańskie kobiety przybywały tutaj z odległych regionów świata Majów, aby złożyć jej pokłon i cenne dary. Ruiny położone są malowniczo w dżungli pośrodku wyspy. Według starej legendy Ixchel wyraziła zgodę na budowę miejsca jej kultu, wysyłając na wyspę jaskółkę  – swój ulubiony ptak. Stąd też pochodzi nazwa wyspy.

6. Calakmul

Piramidy Calakmul
Calakmul i Struktura I

Jednym z największych, najpotężniejszych i najmniej poznanych miast prekolumbijskiego świata Majów jest Calakmul.  Położone jest ono głęboko w dżungli, około 60 kilometrów od głównej drogi na trasie Escárcega – Chetumal, jest dość trudno dostępne dla turystów. Struktura II uchodzi za najpotężniejszą piramidę świata Majów. Przy sprzyjającej pogodzie można z niej dostrzec wierzchołek piramidy miasta Tikal w Gwatemali, który był największym wrogiem Calakmul.

7. Kompleks piramid Tonina

"<yoastmark

Na liście najpiękniejszych piramid Meksyku nie może zabraknąć ruin Tonina. Znajdują się one pomiędzy San Cristobal de las Casas i Palenque, niedaleko miejscowości Ocosingo, w stanie Chiapas. Pojedyncze piramidy są położone na siedmiu naturalnych tarasach zbocza góry. Tworzą one kompleks, który jawi się jako jedna olbrzymia piramida. Tonina z racji tego, że jest raczej rzadko odwiedzana jest przez turystów, zachowała swoją tajemniczą aurę, a jej historię można poznać, pnąc się na kolejne tarasy ruin i odgadując znaczenie licznych, dobrze zachowanych płaskorzeźb.

8. Palenque i Świątynia Inskrypcji

Ruiny Palenque
Ruiny Palenque

Palenque w stanie Chiapas jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych z epoki Majów w Meksyku. W 1946 roku podczas prac konserwacyjnych doszło tu do sensacyjnego odkrycia. W Świątyni Inskrypcji – najwyższej piramidzie w Palenque znaleziono podziemną kryptę grobową jednego z władców miasta Majów – Pakala, do której dotarto po 4 latach intensywnych prac. Ogrom i bogactwo znalezionych tam skarbów przyprawia o zawrót głowy.

9. Centrum kultowe Monte Alban

 

#mexico #montealban #oaxaca #ruins #ancient #beautiful #instatravel #instagood #igtravel #travelblog #travelgram #photooftheday

A post shared by Adri @world🌎⛵⛱ (@just.a.travel) on

Monte Alban – to kultowe miasto Zapoteków i jedno z największych zespołów piramid w Meksyku. Miasto góruje dumnie nad stanem Oaxaca, na wysokości około 2.000 metrów n.p.m. W jednym z tamtejszych grobowców (Tumba 7) odkryto największy skarb, który kiedykolwiek zbył znaleziony w Mezoameryce. Obecnie można go oglądać w Museo de las Culturas de Oaxaca w klasztorze Santo Domingo.

10. Mitla i Patio de las Grecas

Piramida z Mitly
Piramida z Mitly

Mitla to kolejne miasto zbudowane około VI wieku n.e. przez Zapoteków.  W IX wieku, kiedy to Zapotekowie opuścili Monte Alban, Mitla przeżywała swój rozkwit. Następcami Zapoteków zostali Mistekowie, których ozdoby fasad budynków, sporo różniły się od innych kultur Mezoameryki. Kamienne mozaiki przypominają geometryczne wzory, stosowane przez starożytnych Greków. Najbardziej misterne znajdują się w Patio de las Grecas – wąskim dziedzińcu, który jest częścią Świątyni Kolumn.

11. Teotihuacan i Piramidy Słońca i Księżyca

Teotihuacan i Piramida Slonca
Teotihuacan i Piramida Słońca

Słynne Teotihuacan w stanie Meksyk – to miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według mitów indiańskich miał tu powstać świat. Światło oddzieliło się od ciemności i powstało słońce i księżyc. Swój rozkwit miasto to przeżywało ok. III-VI wieku n.e. W tym czasie miało je zamieszkiwać ponad 175 tysięcy ludzi. Teotihuacan był w tym czasie największą metropolią zachodniej półkuli.

Słońcu i księżycowi poświęcone są dwie największe piramidy tego wspaniałego miasta. Miało ono powstać od II wieku p.n.e. do II wieku n.e. Zbudowano je bez użycia metalowych narzędzi, co prowadzi do teorii, że Teotihuacan stworzyły olbrzymy, które żyły przed pojawieniem się ludzi.

12. Xochicalco i Piramida Quetzalcoatla

Ruiny Xochicalco
Ruiny Xochicalco

Nazwa Xochicalco w języku Nahuatl znaczy „domu kwiatów”. Najstarsze ślady osadnictwa sięgają tutaj 200 r. p.n.e. W szczytowej fazie rozkwitu między VIII i XI wiekiem Xochicalco miało zamieszkiwać ponad 20 tysięcy mieszkańców. Istnieją hipotezy, że to tutaj osadziły się plemiona ze słynnego miasta Teotihuacan, opuszczonego z nieznanych przyczyn koło 700 roku n.e.

Najważniejszym obiektem ruin jest Piramida Quetzalcoatla, przedstawianego jako pierzastego węża, który wije się wokół cokołu piramidy. Na ścianach piramidy znaleźć można różne rodzaje kalendarzy. Prowadzi to do spekulacji, że to tutaj spotkali się astronomowie plemion Ameryki Środkowej, aby debatować nad ujednoliceniem kalendarza.


Jak znaleźć tani lot do Meksyku?

Tani lot do Meksyku można upolować w darmowej wyszukiwarce momondo.pl. Momondo ma bardzo intuicyjną obsługę i pomocne funkcje wyszukiwania, dzięki którym możesz znależć ofertę nie do przebicia.


Gdzie nocować?

Noclegi w Meksyku polecamy rezerwować przez profesjonalne platformy takie jak booking.com. Dlaczego? Hotele w Meksyku są bardzo różnej jakości. To co widzimy na stronie hotelu, może znacznie odbiegać od rzeczywistości. Przed rezerwacją lepiej zapoznać się z opinią gości, którzy już korzystali z usług danego hotelu.


Gdzie wynająć samochód?

Odradzam wynajem samochodów w tanich lokalnych firmach. Jest wśród nich wiele czarnych owiec. Lepiej postawić na sprawdzone międzynarodowe firmy. Idealny samochód możesz upolować w wyszukiwarcie tutaj!


Co spakować?

I tak dotarłeś do końca mojego tekstu o najpiękniejszych piramidach Meksyku. Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie w podróż to mam dla ciebie prezent urlopową check-listę, dzięki której w twoim bagażu znajdzie się wszystko, co jest potrzebne na wakacjach.

Chcesz ją dostać od nas w prezencie? To zajrzyj tutaj.


Spodobał ci się mój tekst „Najpiękniejsze piramidy Meksyku”?

Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, napisz do mnie maila.

4 komentarze do “Najpiękniejsze piramidy Meksyku”

  1. Hej Michal, Meksyk to kraj, do którego można wracać i wracać i nigdy ci się nie znudzi 🙂 A Calakmul trzeba koniecynie zobaczyć! Pozdrowienia

    Odpowiedz
  2. Do Calakmul chciałem dotrzeć, ale ostatecznie mi się nie udało i będę musiał wrócić przez to do Meksyku. Ale nie płaczę z tego powodu 😀

    Odpowiedz
  3. Świetny wpis 🙂 piramidy zawsze mnie fascynowały, mają w sobie tę tajemnicę, którą skrywają w swoim wnętrzu. Nawet pisałam o nich jedną z prac. 🙂 Większość z nich znam, ale nie wiedziałam o San Gervacio. Teraz marzę, żeby zobaczyć je wszystkie w rzeczywistości. 🙂

    Odpowiedz
    • Hej Dagmara, dziękuję za komentarz. Piramidy San Gervacio mało kto zna, bo większość przybywa na Cozumel dla piaszczystych plaż 🙂 Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00