Cenoty to podziemne studnie krasowe wypełnione wodą, które powstały w skałach wapiennych. Szacuje się, że na Jukatanie jest ich kilka tysięcy a łączna długość wszystkich podziemnych kanałów przekracza 500 km. W poniższym tekście znajdziesz naszym zdaniem najpiękniejsze cenoty na Jukatanie, w których warto popływać.
Jak powstały cenoty na Jukatanie
Cenoty powstały na skutek zjawisk krasowych w czasie ostatniego zlodowacenia, kiedy to gwałtownie obniżył się poziom morza i odsłonił wapienne skały. Wraz z upływem czasu odsłonięte skały były narażone na działanie wody. Opady deszczu przyczyniły się do tworzenia pęknięć i szczelin w skałach oraz systemu korytarzy i tuneli. Ocieplenie klimatu spowodowało topnienie lodowca i podniesienie poziomu wód, które zalały wydrążone tunele. Osłabione wapienne skały załamywały się tworząc otwory, które stanowią dzisiejsze wejścia do cenot.
E-BOOK
MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku
Cenoty u Majów
W związku z brakiem rzek i jezior na Jukatanie cenoty otaczane były szczególnym kultem przez Majów -prekolumbijskich mieszkańców Jukatanu. Studnie krasowe stanowiły dla Majów podstawowe źródło czystej wody, dlatego wokół nich budowali oni swoje miasta.
Według wierzeń Majów cenoty były zamieszkiwane przez Chaaka – boga deszczu i wody, któremu aby sprowadził deszcz w porze suszy składano krwawe ofiary z niemowląt i dzieci. Studnie krasowe miały również być łącznikiem świata żywych z krainą zmarłych.
Cenoty dzisiaj
Dzisiejsze cenoty to jedna z atrakcji turystycznych na Jukatanie. Szczególnie w ostatnich latach cenoty zyskują na popularności. Można w nich popływać w krystalicznie czystej wodzie, wybrać się z przewodnikiem na eksplorowanie podwodnych jaskiń albo na kurs nurkowania.
5 najpiękniejszych cenot na Jukatanie
1. Cenote Sac Aua
Cenota Sac Aua znajduje się niedaleko miasteczka Valladolid. Najlepiej dostać się tutaj samochodem lub taksówką. Cenota wyróżnia się wysepką, która powstała przez zawalenie się jej dachu. Można popływać tutaj kajakiem pośród wspaniałej scenerii z turkusową wodą i egzotyczną roślinnością.
2. Gran Cenote Tulum
Ta cenota jest jedną z największych i najczęściej odwiedzanych cenot na Jukatanie. Znajduje się ok. 5 minut jazdy samochodem od Tulum. Cechują ją imponujące formacje skalne: stalaktyty, stalagmity i system jaskiń, połączonych ze sobą drewnianymi kładkami.
W lazurowej wodzie podziwiać można żółwie i małe rybki. Aby uniknąć tłumów warto przyjść tutaj wcześnie rano.
3. Cenote Dos Ojos
Dos Ojos to zalany system jaskiń nieopodal Tulum, który należy do najdłuższych podwodnych systemów jaskiniowych na świecie. Nazwa Dos Ojos (dwoje oczu) pochodzi od dwóch połączonych ze sobą cenot, które wyglądem przypominają dwoje dużych oczu.
Cały system Dos Ojos liczy sobie ponad 80 kilometrów długości, ale na własną rękę można zwiedzić tylko część pierwszą oraz fragment drugiej cenoty. Warto wziąć przewodnika, aby odkryć wspaniały świat podziemnych cenot.
4. Cenote Suytun
Suytun koło miasteczka Valladolid uchodzi za najbardziej instagramową cenotę na Jukatanie. A to z powodu okrągłej platformy z pomostem, ulokowanej nad dziurą, przez którą w południe wpada smuga światła oświetlająca platformę. Najlepsze oświetlenie cenoty jest pomiędzy 11:00 a 14:00, kiedy słońce jest w zenicie.
5. Cenote Ik kil
Nieopodal ruin Chichen Itza znajduje się kolejna piękna cenota, którą warto odwiedzić. Ik kil ma 75 metrów wysokości i średnicę 61 metrów, co sprawia wrażenie, że jest się w podziemnym jeziorze. Uroku dodaje cenocie jej otwarte sklepienie z bujną roślinnością ze zwisającymi pnączami.
Z racji położenia miejsce to jest bardzo turystyczne, dlatego warto przyjechać tutaj wcześnie rano, zanim do cenoty dotrą wycieczki z Chichen Itza.
Znasz jakieś inne ciekawe cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć?
Skomentuj poniżej, polub, podziel się z innymi
Podróżniczka i autorka e-booków. Miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej i natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna podróż po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz road tripy kamperem przez Norwegię, Australię i Kanadę.