Najpiękniejsze plaże na Jukatanie – Nasze TOP 7

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie znajdują się na meksykańskiej Riwiera Maya we wschodniej części Półwyspu Jukatan. W tym tekście poznasz najpiękniejsze plaże Jukatanu, dowiesz się dlaczego warto się na nie wybrać oraz dlaczego większość plaż na Riwiera Maya jest płatnych, choć wszystkie plaże w Meksyku według prawa powinny być darmowe.

Parę słów o Riwiera Maya na Jukatanie

Riwiera Maya to 150 kilometrowy odcinek wybrzeża nad Morzem Karaibskim, który rozciąga się od rozrywkowej strefy hotelowej w Cancun przez Playa del Carmen do miasteczka Tulum. Niektóre źródła za północną bramę Riwiery Maya uznają rybacką wioskę Puerto Morelos.

Plaże położone na Riwiera Maya uchodzą za najpiękniejsze plaże nie tylko na Jukatanie, czy w Meksyku, ale także na świecie. Do lat 70-tych XX-tego wieku znajdowały się tutaj małe rybackie osady, zamieszkałe przez potomków Majów.

Meksyk na własną rękę. Pakiet dwóch e-booków: Informacje praktyczne + Gotowe trasy podróży

E-BOOK

MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ

Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku

Pierwszym kurortem, który powstał na Riwiera Maya był Cancun, który miał stanowić konkurencję dla słynnego Acapulco, które upodobały sobie gwiazdy Hollywoodu takie jak Elvis Presley, Frank Sinatra czy Elizabeth Taylor.

W ślad za Cancun na skraju majańskiej dżungli powstały inne miejscowości jak Playa del Carmen i Tulum, które obecnie rozwinęły się jako centra meksykańskiej turystyki z olbrzymimi hotelami all inclusive, beach clubami i całą infrastrukturą gastronomiczno-rozrywkową.

Czy plaże na Riwierze Maya są płatne?

Zanim zabiorę Cię na najpiękniejsze plaże na Jukatanie, przeczytaj o co chodzi z opłatami za wstęp na plaże Riwiera Maya.

Według meksykańskiego prawa wszystkie plaże w Meksyku są publiczne i co za tym idzie powinny być dostępne za darmo. Prawo prawem a rzeczywistość zwłaszcza na Riwierze Maya wygląda całkiem inaczej.

W ostatnich latach nastąpił niesamowity boom na hotele w pierwszej linii brzegowej, które oferują ekskluzywne beach cluby z prywatną plażą. Jak wiemy, w Meksyku nie ma czegoś takiego jak prywatna plaża. Hotele mają jednak możliwość uzyskania pozwolenia na zajęcie części plaży dla swoich gości. Warunkiem jest jednak pozostawienie obszaru wolnego w odległości 20 metrów od linii pływów.

Skąd się biorą opłaty za wejście na plażę?

W rzeczywistości hotele, restauracje i beach cluby mają gdzieś przepisy, choć za ich nieprzestrzeganie grożą kary w wysokości do 1 miliona peso i odebranie koncesji.

Problemem jest również bezmyślna, masowa wyprzedaż działek, położonych w pierwszej linii brzegowej, co spowodowało, że w niektórych miasteczkach zwłaszcza w Tulum brak jest publicznych dróg prowadzących na plaże.

Plażowicze, aby dostać się na plaże zmuszeni są przechodzić przez prywatne grunty hoteli, restauracji, czy beach clubów, które robią na tym interes. Często aby dostać się na plaże, trzeba zapłacić tzw. consumo minimo, czyli minimalną konsumpcję, którą można wydać na posiłki i napoje w danym beach clubie a w zamian za to korzystać z ich leżaków i infrastruktury. Jeśli na plażę chce się przyjechać samochodem to pobierane są słone opłaty za parking. I to nie ważne, czy stoi się na nim 1h, czy cały dzień.

W ten sposób, choć plaże według prawa są darmowe, to żeby się na nie dostać w większości trzeba zapłacić. I nie myśl sobie, że ot tak przejdziesz sobie przez hotel i dojdziesz na plażę. Na terenie hoteli ochroniarze są wyczuleni na takie zachowania i wypatrują gości bez bransoletek, którzy próbują dostać się na plażę bez zapłaty.

Sytuacja jest absurdalna. Kiedy pierwszy raz przyleciałam na Riwierę Maya w 2009 roku, to takie praktyki były wyjątkiem, teraz już są regułą.


Najpiękniejsze plaże na Jukatanie – TOP 7

Poniżej znajdziesz 7 najpiękniejszych plaż na Jukatanie z krótkim opisem, gdzie się znajdują i dlaczego warto się na nie wybrać. Znajdziesz również informację, jakie są opłaty za parking i dostęp do plaży.


1. Playa AkumalNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa Akumal

Gdzie się znajduje?

Plaża Akumal to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych plaż na Jukatanie. Znajduje się ona w małej nadmorskiej miejscowości Akumal położonej pomiędzy miejscowościami Playa del Carmen i Tulum na wybrzeżu Riwiera Maya tuż przy głównej drodze nr. 307.

Dlaczego warto?

Plaża słynie z drobnego miękkiego piasku, lazurowego morza, rozłożystych palm i rafy koralowej. Największą atrakcją Akumal jest przede wszystkim możliwość nurkowania z rurką i pływania z żółwiami.

Plaża z racji swoich niepowtarzalnych walorów jest bardzo popularna, dlatego warto się tutaj wybrać wcześnie rano. W ciągu dnia plaża szybko się zapełnia. Spada również widoczność w wodzie przez unoszący się piasek, który wzburzają pływający.

Ile kosztuje?

Parking: 100 peso

Wstęp na plażę: 120 peso od osoby.

Snorkelowanie z żółwiami w specjalnym obszarze oznaczonym bojami, w którym przebywają żółwie możliwe jest tylko w kamizelce ratunkowej z przewodnikiem (500 peso).

Poza tym obszarem możesz pływać bez przewodnika i również mieć szansę na spotkanie żółwi i innych morskich żyjątek jak barakudy, manty i kolorowe rybki. Warto mieć ze sobą swoje gogle, rurkę i płetwy.


2. Playa los Delfines CancunNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa los Delfines Cancun

Gdzie się znajduje?

Plaża los Delfines to publiczna plaża, która znajduje się na południowym końcu strefy hotelowej w Cancun (zona hotelera).

Dlaczego warto?

Plaża los Delfines w Cancun to szeroka piaszczysta plaża z białym piaskiem i niesamowicie lazurową wodą. Na plaży znajdują się typowe palapas z daszkami pokrytymi palmowymi liśćmi, które rzucają nieco cienia.

Cały obszar plaży jest niezabudowany. Nie ma tutaj olbrzymich hoteli i restauracji, co potęguje wrażenie olbrzymiej niekończącej się przestrzeni.

Woda w morzu jest często wzburzona dużymi falami, dlatego miejsce to upodobali sobie surferzy. Na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki i kupić przekąski od wędrujących wzdłuż plaży wędrowców.

Ile kosztuje?

Wstęp na plażę i parking jest bezpłatny.


3. Playa PaamulNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa Paamul

Gdzie się znajduje?

Plaża Paamul znajduje się 20 km na południe od Playa del Carmen i 50 km na północ od Tulum. Z głównej drogi carretera federal nr. 307 odbijasz w lewo przy znaku Paamul hotel i dojeżdżasz szutrową drogą na parking przy hotelu (ok. 5 minut od zjazdu).

Dlaczego warto?

Plaża Paamul leży nad spokojną zatoką z rafą koralową. Nie ma tutaj tłumów. Czeka na Ciebie kameralna piaszczysta plaża z beach clubem i restauracją serwującą smaczne dania także wegetariańskie. Po lewej stronie zatoki przy skałach można spotkać żółwie, więc warto wyposażyć się w google i rurkę.

Dobrze jest mieć ze sobą buty do pływania (zapatos aquaticos), ponieważ miejscami wybrzeże jest skaliste.

Ile kosztuje?

Na weekendach trzeba zapłacić consumo minimo zaliczone na posiłki w beach clubowej restauracji. Za to leżaki, palapas, korzystanie z basenu, toalety i prysznica za darmo. W tygodniu korzystanie z plaży jest za darmo, ale może się to szybko zmienić.


4. Playa los Pescadores i Playa Paraiso TulumNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa Paraiso Tulum

Gdzie się znajduje?

Plaża los Pescadores, która przechodzi w Playa Paraiso znajduje się na południe od ruin Tulum.

Dlaczego warto?

Fotogeniczna plażaz bialutkim piaskiem, łagodnym zejściem do morza i pochylonymi przez wiatr palmami. Szczególnego uroku plaży dodają cumujące kolorowe łódki rybackie.

Ile kosztuje?

Wstęp do Parku Narodowego Tulum, na terenie którego znajduje się plaża: 58 peso od osoby

Parking: 300 peso

Korzystając z beach clubów płacisz tzw. consumo minimo (minimalną stawkę konsumpcji), która wynosi w zależności od beach clubu ok. 500 peso, za to można za darmo korzystać z leżaków, parasoli, toalet i prysznicy.


5. Playa Puerto MorelosNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa Puerto Morelos

Gdzie się znajduje?

Plaża Puerto Morelos położona jest w małej wiosce rybackiej o tej samej nazwie otoczonej  przez lasy namorzynowe i rafę koralową. To tutaj zaczyna się według niektórych źródeł słynna Rivera Maya, która ciągnie się do Tulum.

Dlaczego warto?

Bezpłatna plaża publiczna z drobnym piaskiem i rafą koralową tuż przy brzegu. Miejsce idealne dla osób szukających spokoju.

Plaża Puerto Morelos znajduje się w spokojnej rybackiej wiosce, która nie została jeszcze skomercjalizowana i zabudowana wielkim hotelami al inclusive.

Na plaży znajdują się publiczne toalety i prysznice. Tanie przekąski i napoje można kupić od ulicznych sprzedawców.

Ile kosztuje?

Parking: bezpłatny przy plażowych uliczkach

Wstęp: bezpłatny


6. Playa XcacelNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Playa Xcacel

Gdzie się znajduje?

Plaża Xcacel znajduje się pomiędzy Akumal i Tulum ok. 112 km od Cancun.

Dlaczego warto?

Spokojna dziewicza plaża zdali od głośnych beach clubów.

Xcacel to nie tylko plaża, ale również rezerwat żółwi morskich, które mają tutaj okres lęgowy od maja do listopada, dlatego w tym czasie dostęp do plaży jest ograniczony. Swobodnie pływać i surfować można od grudnia do kwietnia. Na plażę nie można wnosić jedzenia i alkoholu. Zabrać ze sobą można wodę i owoce.

Ile kosztuje?

Wstęp na plażę kosztuje 105 peso dla obcokrajowców i 55 peso dla Meksykanów. Opłata za wstęp w całości trafia do programu ochrony żółwi.

Godziny otwarcia od 10:00 do 16:00.


7. Playa Xpu-haNajpiękniejsze plaże na Jukatanie

Najpiękniejsze plaże na Jukatanie - Playa Xpu-Ha

Gdzie się znajduje?

Naszą listę „Najpiękniejsze plaże na Jukatanie” zamyka plaża Xpu-ha, która znajduje się parę kilometrów na południe od Puerto Aventuras. Miejsce to kiedyś dzikie i odosobnione obecnie stało się dość turystyczne. Choć sporo się tutaj dzieje, wciąż można znaleźć spokojne miejsce, aby rozłożyć się z własnym ręcznikiem i podziwiać długą i szeroką plażę oraz bezkresne morze.

Dlaczego warto?

Piękna plaża z palmami, białym piaskiem i błękitną wodą. Na miejscu są prysznice i toalety. Posiłki i napoje nabyć można w beach clubach, gdzie wypożyczysz leżaki i parasole. Najlepiej wybrać się tutaj poza weekendem.

Ile kosztuje?

Wszystkie wejścia na plażę wiodę przez teren prywatny, dlatego za wstęp na plażę trzeba zapłacić.

Opłata wynosi 50-70 peso od osoby w zależności od wejścia (są trzy) i wyglądu (czy jest się lokalsem, czy obcokrajowcem). Płatność gotówką.

Karty kredytowe nie są akceptowane. Przy wjeździe na parking dostaniesz bransoletkę upoważniającą Cię do korzystania z plaży.

Playa Xpu Ha jest czynna codziennie w godzinach od 10:00 do 18:30.


Jak znaleźć tani lot do Meksyku?

Loty do Meksyku wyszukujemy za pomocą naszej ulubionej wyszukiwarki lotów momondo. Ustawiasz swoje preferencje, alert cenowy i czekasz, aż znajdzie się oferta, która spełnia Twoje oczekiwania.


Gdzie się zatrzymać na Jukatanie?

Rzeczywisty stan hoteli w Meksyku może znacznie odbiegać od tego, jak są one prezentowane w internecie, dlatego też przed rezerwacją warto poczytać opinie innych, którzy w danych hotelu już gościli. Tanie noclegi w hotelach wyszukujemy za pomocą portalu booking.com Nasz sprawdzony hotel w Playa del Carmen to przytulny kolonialny Hotel Riviera del Sol.

Jeśli szukasz wyjątkowych hoteli z widokiem na morze, to również przeczytaj mój tekst TOP 10 hotele w Tulum z widokiem na morze.


Jak przemieszczać się po Jukatanie?

Jeśli nie masz za dużo czasu i chcesz być niezależny, wynajmij sobie samochód. Jukatan jest bezpieczny dla podróży samochodowych. Pamiętaj jednak, aby nie podróżować nocą. Do wyszukiwania samochodu na urlop w Meksyku świetnie nadaje się discovercars.com.

Wyszukiwarka Discover Cars dostępna jest również w języku polskim. Jeśli wynajmowałeś już kiedyś samochód w Meksyku, z pewnością wiesz jak ciężko znaleźć na stronach wypożyczalni samochodowych potrzebne informacje, jak choćby szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia w cenie wynajmu. Discovery Cars to bardzo przejrzysta wyszukiwarka, bez żadnych ukrytych kosztów i łatwa w obsłudze. Polecamy!

W Twoim hotelu możesz również skorzystać z organizowanych wycieczek. Musisz się jednak liczyć, że będziesz podróżować w grupie i mieć wyliczony czas na poszczególne atrakcje.


Spodobał Ci się tekst „Najpiękniejsze plaże na Jukatanie”? Masz jakieś pytania?


Skomentuj, polub, podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00