Czas na Zakopane. Z racji, że wychowywałam się u podnóża Karkonoszy, to właśnie te góry były moim faworytem. Po Karkonoszach przyszła kolej na Alpy. W porównaniu do Karkonoszy robiły wrażenie ogromnych, stromych i grożnych. Wejście na najwyższy szczyt niemieckich Alp – Zugspitze był dla mnie wtedy nie lada osiągnięciem. Potem wspinałam się na coraz to wyższe szczyty, a Karkonosze stały się dla mnie małymi pagórkami. Zawsze jednak marzyłam o wycieczce do zimowej stolicy Polski – Zakopanego i wyprawie w Tatry. No i w końcu się udało!
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch leży u podnóża Hali Kasprowej i góruje nad trzema dolinami: Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody Gąsienicowej i po stronie słowackiej nad Doliną Cichą. Wjechać można na niego aż trzema kolejkami linowymi, a zimą zjechać dwiema trasami narciarskimi, dlatego też rejon Kasprowego jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Ma to także swoje ujemne strony. Tłumy turystów powodują prześpieszoną erozję gleby i przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego.
Stawy
W Tatrach jest ponad 200 stawów. Wszystkie są pochodzenia lodowcowego. Wyjątek stanowi Cichy Stawek. Największymi stawami są Morskie Oko (34,54 ha) i Wielki Staw Polski (34,14 ha).
Dolina Gąsienicowa
Dalej udajemy się wzdłuż Doliny Gąsienicowej w kierunku schroniska Murowaniec, gdzie czeka na nas gorąca grochówka i bigos!
Parę kroków dalej od schroniska, zaczyna się malowniczy szlak, biegnący pośród drewnianych chatek z przepiękną panoramą na Tatry.
Malowniczą Doliną Jaworzynki schodzimy do Kużnic…
Zakopane i Krupówki
Po wyczerpującej wędrówce udajemy się na zasłużoną kolację na Krupówki do Bacówki. Wokół roznoszą się smakowite zapachy grillowanego mięsa i kiełbas.
Dla zwolenników McDonalda czeka góralski fastfood!
Wzdłuż Krupówek znależć można wozy z oscypkiem – tradycyjnym, charakterystyczny dla polskich gór, wędzonym serem, przygotowywanym z owczego mleka. Nam oscypek smakuje najlepiej na gorąco z grilla.
Krupówki to główna ulica Zakopanego z licznymi karczmami, restauracjami, sklepami i atrakcjami turystycznymi. To tutaj toczy się turystyczne życie Zakopanego.
Na koniec dnia jesteśmy świadkami ostrej dyskusji między „Pawlakiem” i „Kargulem”:-) Sami swoi!
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.