Jedziemy zwiedzić Piramidy Palenque. Wertując Lonely Planet znajdujemy tam niepokojącą informację: Pomimo zwiększonych patroli wojska i policji na trasie między San Cristobal de las Casas i Palenque zdarzają się napady na turystów. Po pokonaniu tego, niewiele ponad 200 kilometrowego odcinka drogi, mogę powiedzieć tylko jedno. O wiele bardziej prawdopodobne jest na tej strasie wylądowanie w przepaści, niż zostanie ofiarą napadu.
W drodze do piramid Palenque
Droga do Palenque zabrała nam sporo czasu i przysporzyła niesamowitych doznań. Kilkakrotnie znienacka i bez jakiegokolwiek oznaczenia mieliśmy przed maską samochodu urwisko, powstałe po obsunięciu się ziemi. Zwiększona kontrola wojska i policji? Bandyci? W czasie 5 godzin, bo tyle zabrało nam przeprawienie się przez wyrwy i dziury, nie spotkaliśmy żadnego patrolu.
Atrakcje Palenque
Świątynia Inskrypcji
Piramidy Palenque są jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych z epoki Majów w Meksyku. W 1946 roku podczas prac konserwacyjnych doszło do sensacyjnego odkrycia. W Świątyni Inskrypcji – najwyższej piramidzie w Palenque znaleziono podziemną kryptę grobową jednego z władców miasta Majów – Pakala, do której dotarto po 4 latach intensywnych prac.
E-BOOK
MEKSYK NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dwa e-booki, dzięki którym spełnisz marzenie o wyjątkowej podróży do Meksyku
Obecnie piramidę obejrzeć można sobie tylko z dołu. Zabronione jest wspinanie się na jej szczyt i zwiedzanie krypty. Szkielet Pakala ze słynną jadeitową maską, którą skradziono w 1985 roku, przewieziono do Museo Nacional de Antropologia w stolicy Meksyku. Bezcenną i kontrowersyjną pokrywę z sarkofagu Pakala obejrzeć można w Museo de Sitio, które znajduje się bezpośrednio przy drodze wiodącej do ruin.
Pokrywa z sarkofagu Pakala ukazuje władcę w osobliwej pozie. Według jednej z interpretacji, płaskorzeźba przedstawia mężczyznę w rakiecie, któremu przez rurkę podawany jest tlen. Miałoby to świadczyć o spotkaniu Majów z osobnikami z innej planety.
El Palacio
Tuż obok Świątyni Inskrypcji znajduje się El Palacio – kompleks budynków z trzema dziedzińcami i czterokondygnacyjną wieżą, która miała rzekomo spełniać funkcję obserwatorium. El Palacio był siedzibą władców Palenque i miejscem, gdzie składano krwawe ofiary bogom.
Świątynie z Grupy Krzyża
Następnym interesującym kompleksem są świątynie z Grupy Krzyża, poświęcone synowi Pakala, Kan Balamowi. Krzyż symbolizuje drzewo ceiba, które według Majów podtrzymywało wszechświat i łączyło ziemię z niebem.
Dzika przyroda
Zapuszczając się głębiej w dżunglę zobaczyć można dziesiątki innych budowli i spotkać jej mieszkańców: małpy wyjce. W drodze do grupy świątyń, zwanych Murcielagos można popływać w otoczeniu dzikiej przyrody i orzeżwiających wodospadów.
Aqua Azul
Jeśli zostało nam trochę czasu, warto wybrać się do Aqua Azul – ciągu wodospadów z niebieskawym odcieniem wody.
Informacje praktyczne:
Wstęp do piramid Palenque (8:30-17:00): 90 peso plus opłata za wstęp do Parku Narodowego, na którego obszarze znajdują się ruiny. Warto wybrać się tam wcześnie rano, kiedy jeszcze nie jest tak gorąco i tłocznie. Na terenie ruin nie ma możliwości kupienia żadnych napojów. Koniecznie trzeba wziąć z sobą zapasy wody.
Wstęp do wodospadów Aqua Azul: płatny.
Spodobał ci się mój wpis? Pragniesz odbyć podobną podróż i masz jakieś pytania? Skomentuj poniżej, podziel się nim z innymi, albo napisz do mnie maila.
Podróżniczka i autorka e-booków, miłośniczka Karkonoszy, kultury meksykańskiej oraz natury. Uwielbia samodzielnie planować podróże. W jej repertuarze znajduje się 15-miesięczna wyprawa po Ameryce Północnej i Południowej, podróż dookoła Skandynawii oraz liczne road tripy kamperem po Szwecji, Norwegii, Australii i Kanadzie.